Newsy muzyczne

Uczucia Krzysi Górniak

Czołowa, polska gitarzystka jazzowa Krzysia Górniak przygotowała swój czwarty album. Premiera już 26 listopada.

Płyta będzie zatytułowana "Feelings" i znajdzie się na niej 9 kompozycji. Jak możemy się dowiedzieć z info prasowego: "są to nastrojowe, melodyjne smooth jazzowe improwizacje, przeplatające się z elementami latino, groove i funk. Liryczne i zarazem inteligentnie napisane tematy, natychmiast wpadają w ucho, podobnie jak u Pata Metheny'ego czy George Bensona. Muzyka ta jest pełna uczuć i historii z życia, gdzie gitara opowiada o purpurowej miłości i szczęściu. Można w niej odnaleźć przestrzenie i kolory świata marzeń, zagubić się w słonecznej, letniej podróży, czy próbować dotknąć niewidzialnej przestrzeni między kochankami. Można pobiec za uciekającymi myślami, czy próbować dogonić ulatujące słowa. Wszystko to podane z wyrafinowanym, rasowym jazzowym feelingiem, pełene elegancji i dobrego smaku".

Płyta "Feelings" została zarejestrowana w składzie:

Krzysia Górniak - electric & acoustic guitar

Wojciech Gogolewski - piano, syntesizer

Paweł Pańta - bass guitar, contrabass

Artur Lipiński – drums

Krzysia Górniak to „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce” (JAZZ Forum 7-8/2006 str. 27) grająca na gitarze elektrycznej, kompozytorka, producentka, aranżerka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Uczestniczyła w lekcjach i warsztatach m.in. z takimi muzykami jak: Wayne Brasel, Wynton Marsalis, Mike Stern, Karl Ratzer, Susanne Weinert, John Abercrombie, Christian Rover, Garison Fewell, Bob Mintzer, Ron McClure, Billy Hart, Adam Nussbaum, Clarke Fischer, Alan Jones.

Od czasu powrotu do Polski wydała 4 płyty, których była kompozytorką, aranżerką i producentką. Krzysia Górniak grała w wielu klubach jazzowych w Polsce i Europie (m.in. Porgy & Bess w Wiedniu, w Grazu: M59, Miles, House Of Jazz, Stockwerk, Między Nami w Berlinie); uczestniczyła w kilku trasach koncertowych po Grecji.

 

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: informacja własna