Newsy muzyczne

Nosowska I Tomasz Stańko Z "Mateuszami"

Tomasz Stańko i Katarzyna Nosowska zostali uhonorowani nagrodami "Mateusze" nadanymi przez program 3 Polskiego Radia za osiągnięcia kompozytorskie oraz popularyzację w Polsce muzyki rozrywkowej i jazzowej.

Rozdanie nagród odbyło się 17 grudnia 2012 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Katarzyna Nosowska jako wokalistka zespołu Hey i artystka solowa została uhonorowana nagrodą za "kwintesencje muzycznej wrażliwości, łatwość nawiązywania więzi z odbiorcą mimo poruszania niełatwych tematów oraz wyjątkową zdolność wyrażania emocji i mistrzostwo w posługiwaniu się słowem". Wzruszona piosenkarka dziękowała "Trójce" za 20-letnie wspieranie jej kariery: "Nie miałam nawet śmiałości marzyć o tym wyróżnieniu, dlatego tym prześliczniej chciałam za nie podziękować" - powiedziała.

Natomiast Tomasz Stańko - popularny trębacz jazzowy - został wyróżniony przez jury za całokształt swojej twórczości. Swoją decyzję uzasadniło "muzyczną erudycją, genialnym warsztatem artystycznym, rozsławianiem polskiego jazzu w świecie oraz wspieraniem przez jazzmana młodych muzyków". Stańko dziękował krótko, acz treściwie: "Trójka to jest taki mój drugi dom, stary dom".

Jury, które decyduje o tym, kto otrzyma statuetkę pracuje w składzie: Magda Jethon, Wojciech Mann, Wojciech Ossowski, Jan Chojnacki, Jan Borkowski, Marek Niedźwiecki, Piotr Baron, Piotr Stelmach, Agnieszka Szydłowska, Zofia Sylwin, Barbara Podmiotko, Grzegorz Hoffmann, Piotr Metz i Paweł Sztompke.

 

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: PR3

Pokrewne wątki: