Newsy muzyczne

Skunk Anansie Na Openerze

Grupa dowodzona przez Skin będzie jedną z gwiazd tegorocznego Heineken Opener Festival.

Skunk Anansie to formacja, której fanom muzyki rockowej nie trzeba przedstawiać. Ich ostatni koncert na Open'erze był niewiarygodnym popisem charyzmy i rockowego kunsztu. Cieszyliśmy się z ich reaktywacji po ośmiu latach studyjnego i koncertowego milczenia i liczyliśmy na więcej. Dostaliśmy także więcej. Od pamiętnego występu na gdyńskim lotnisku Skunk Anansie wydali dwa albumy - "Wonderlustre" w 2010 i "Black Traffic" we wrześniu ubiegłego roku. Teraz materiał z najnowszej płyty, będziemy mieli wreszcie okazję usłyszeć na żywo.

Przed przerwą, Skunk Anansie opublikowali trzy multi-platynowe albumy: "Paranoid And Sunburnt" (1995), "Stoosh" (1996) i "Post Orgasmic Chill" (1999), które sprzedały się w ponad 5-milionowym nadkładzie. Na wszystkich pokazali swoją ogromną wszechstronność, przenosząc się z politycznie nacechowanego thrash metalu do gorzkiego popu, dubu, hip hopu, a nawet orientalnych wpływów. W 1999 roku, dwa lata przed zawieszeniem działalności Skunk Anansie zostali headlinerem festiwalu Glastonbury. Przez prawię dekadę kiedy nazwa zespołu funkcjonowała wyłącznie w czasie przeszłym, muzycy zespołu skupieni byli na działalności solowej. Największy sukces osiągnęła rzecz jasna Skin, wydając dwa solowe albumy.

Na pierwszym po dziesięciu latach albumie Skunk Anansie, "Wonderlustre", zobaczyliśmy zespół łączący ich znak firmowy - surowe rockowe riffy z funkiem, potężną perkusją i pewnym, dojrzalszym niż kiedykolwiek wcześniej wokalem Skin. "To był bardzo naturalne i niewymuszone - trochę jak powrót do domu", mówili przed premierą swojej czwartej płyty, już w trakcie tej niezwykle udanej reaktywacji. "Mamy ogromną rzeszę fanów, którzy krzyczeli, abyśmy coś znowu zrobili. Wróciliśmy razem, bo jest miedzy nami chemia". Chemii od 2009 roku jest na tyle dużo, że muzycy nagrali wspólnie kolejny album, "Black Traffic". Obie płyty entuzjastycznie przyjęto w Polsce, a grupa została nagrodzona ESKA Award dla najlepszego zagranicznego zespołu rockowego, dlatego powrót na Open’era był czystą formalnością.

Skunk Anansie wystąpili w ubiegłym roku na warszawskim Orange Music Festival.

TUTAJ możecie przeczytać nasz wywiad ze Skin i perkusistą Markiem Richardsonem

Tegoroczna edycja Heineken Open'er Festival odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2013 na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo.

Ceny wejściówek na imprezę:

Karnet 4-dniowy - 470 zł
Karnet 4-dniowy z polem namiotowym (2-7 lipca) - 550 zł
Bilet jednodniowy - 189 zł.

Bilety można kupić w Altersklepie oraz w punktach sprzedaży sieci Ticketpro.

Dotychczas ogłoszone gwiazdy imprezy to Blur, Queens of the Stone Age, Arctic Monkeys, Kings of Leon, Animal Collective, Tame Impala, Maria Peszek oraz Disclosure.

Autor: Grzegorz Szklarek
Foto: Grzegorz Szklarek
Źródło: Alterart