Newsy muzyczne

Motörhead Na Ursynaliach

Wczoraj poznaliśmy pierwszego headlinera tegorocznych Ursynaliów, które odbędą się w dniach 31 maja - 2 czerwca na terenie kampusu SGGW w Warszawie.

Jest nim legendarna formacja Motörhead. Ogłoszono także występy: australijskiej grupy metalcore'owej Parkway Drive i polskiego Huntera.

Lider Motörhead, Ian Fraser "Lemmy" Kilmister, urodził się 24 grudnia 1945 w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat interesował się rock’n’rollem. Po grze w kilku zespołach amatorskich i pracy pomocnika technicznego przy zespole Jimiego Hendricksa, w 1971 roku został zaangażowany jako basista w zespole Hawkwind. Grał tam do roku 1975, kiedy wyrzucono go podczas trasy po Ameryce Północnej. Lemmy po powrocie do Wielkiej Brytanii założył własną grupę, w skład której weszli także: gitarzysta Larry Wallis i perkusista Lucas Fox. Na początku zespół miał nazwać się Bastard, ale dzięki perswazji menadżera zmieniono ją na Motorhead. Taki tytuł nosił ostatni utwór, jaki Lemmy skomponował w Hawkwind. Samo słowo w ówczesnym slangu młodzieżowym oznaczało kogoś zafascynowanego bardzo szybką jazdą albo osobę uzależnioną od amfetaminy.

"W dwa tygodnie po powrocie do Londynu założyłem zespół, który miał się przekształcić w Motorhead. Chciałem, żeby przypominał MC5, cały underground był wtedy w nich zapatrzony, ale zamierzałem również dorzucić elementy stylu Little Richarda i Hawkwind. No i mniej więcej coś takiego nam wyszło" – oceniał Lemmy w swojej książce.

Mimo iż Motorhead istnieje już 37 lat, nadal koncertuje i nagrywa. Przez grupę przewinęło się wielu muzyków, ale od 1995 roku liderowi towarzyszą niezmiennie: Phil Campbell na gitarze elektrycznej i Mikkey Dee na perkusji. Na koncie grupy znajduje się blisko 30 albumów, które sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy.

Na Ursynaliach wystąpią także: HIM, Bullet For My Valentine, Steve Aoki, Pendulum DJ Set, Gentelman, Soilwork, Parkway Drive, Five Finger Dead Punch, Royal Republic, Dead By April, Audioshock, TSA, Luxtorpeda, Hunter, Jelonek, Mesajah, Frontside oraz Anti Tank Nun.

Autor: Grzegorz Szklarek
Foto: info prasowe
Źródło: Ursynalia