Newsy muzyczne

Kolejne Gwiazdy Openera

Jonny Greenwood, Nas, Junip, Kaliber 44 w składzie gdyńskiego festiwalu.

Jonny Greenwood, muzyk i kompozytor najbardziej znany jako gitarzysta brytyjskiego rockowego zespołu Radiohead, w którym gra także na syntezatorze i odpowiada za elektroniczne brzmienia wykona na Open'erze klasyczny utwór Steve'a Reicha "Electric Counterpoint". Kompozycja napisana na gitarę elektryczną i 14 ścieżek gitarowych lub zespół gitarzystów elektrycznych zostanie zagrana przez Greenwooda w sobotę, ostatniego dnia festiwalu. Wszystkie 14 ścieżek gitarzysta zarejestrował sam.

Na Open’era ze swoim jedenastym studyjnym albumem „Life Is Good” powróci także NAS. Płyta wydana w lipcu ubiegłego roku budziła zainteresowanie na długo przed premierą, z racji wspólnego nagrania rapera i nieżyjącej już Amy Winehouse. Pamiętając ponad dwugodzinny koncert rapera i Damiana Marleya z 2010 roku, już dziś wiemy, że będzie to jedno z wydarzeń tegorocznej edycji.

Ze Szwecji do Gdyni przyjedzie Junip. Rozmyte, psychodeliczne kompozycje i miękki wokal Jose Gonzaleza to główne atuty pierwszej płyty Junip, "Fields”. Jej imienny następca został wydany niespełna trzy tygodnie temu. Junip nadal udanie eksploruje folkotronikę i ujawnia kolejne pokłady melancholii kryjące się w głosie Gonzaleza.   

Kolejnym wyjątkowym momentem na Open'erze będzie powrót legendy! Kaliber 44, pierwszy prawdziwy hip hopowy fenomen na polskiej scenie, pojawi się na Open’erze w składzie AbraDab, Joka i Dj Feel-X. Jedną z wartych podkreślenia atrakcji koncertu będzie udział muzyków sesyjnych, gości specjalnych, w tym Gutka, znakomitego wokalisty i przyjaciela K44.

Dotychczas ogłoszone gwiazdy imprezy to: Blur, Queens of the Stone Age, Arctic Monkeys, Kings of Leon, Modest Mouse, Skunk Anansie, Editors, Devendra Banhart, Kendrick Lamar, Alt-J, Animal Collective, Tame Impala, Matisyahu, Crystal Fighters, Hey, Maria Peszek oraz Disclosure. Dzień po zakończeniu Heineken Opener na terenie festiwalu wystąpi Rihanna.

Tegoroczna edycja Heineken Open'er Festival odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2013 na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo.

Ceny wejściówek na imprezę:
Karnet 4-dniowy - 470 zł
Karnet 4-dniowy z polem namiotowym (2-7 lipca) - 550 zł
Bilet jednodniowy - 189 zł.

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: Alterart

Pokrewne wątki: