Newsy muzyczne

Foals I Rudimental Na Openerze

Poznaliśmy kolejne dwie gwiazdy tegorocznego Openera.

Będą to formacje Rudimental i Foals.

Rudimental to objawienie sceny elektronicznej, które szturmem wdało się na listy przebojów dzięki utworom takim jak "Waiting All Night", "Feel The Love" czy "Not Giving In". Ich debiutancki album pokrył się złotem po dziesięciu dniach od premiery. Gościnnie na krążku pojawili się między innymi John Newman, Emeli Sande czy Ella Eyre.

Na brytyjskiej scenie muzycznej zespół Foals zaistniał w 2007 roku. Wtedy to poznali Davida Sitka, założyciela TV On The Radio, a wynikiem tej współpracy był wydany rok później debiutancki album "Antidotes". Płyta została entuzjastycznie przyjęta między innymi dzięki takim utworom jak "Red Sox Pugie", "Two Steps, Twice" czy "Cassius". Wraz z wydaniem "Antidotes" Foals wyróżnili się z szeregu innych brytyjskich zespołów, stawiających na muzykę oscylująca pomiędzy rockiem, elektroniką i popem. Funkowa gra basu, minimalistyczne, przeplatające się partie gitar i głos Yannisa Phillippakisa nadały im charakterystyczny szlif.

Oczywistym rozwojem wydarzeń byłoby wydanie kolejnej płyty w takim samym klimacie. Stało się jednak inaczej – wydając w 2010 roku album "Total Life Forever" zespół ruszył w innym kierunku - młodzieńcza buńczuczność została zastąpiona bardziej klimatyczną, emocjonalną i melodyjną muzyką, która podkreślona została tekstami dotykającymi tematu nieśmiertelności. Ten właśnie album przywieźli polskiej publiczności na pierwszy koncert w naszym kraju, na Open’er Festival 2011. Na głównej scenie grali do pierwszej krwi, która na szczęście pojawiła się dopiero podczas ostatniej piosenki. Jeden z muzyków grał tak intensywnie, że pokaleczył sobie palce - ale było warto, bo publiczność przyjęła ich entuzjastycznie, przez co Foals uznali ten koncert za jeden z najważniejszych w karierze.

Zespół nadal się rozwijał i poszukiwał swojej formuły. W październiku 2012 roku, Yannis Philippakis Jack Bevan, Jimmy Smith, Walter Gervers i Edwin Congreave ogłosili tytuł kolejnego wydawnictwa, "Holy Fire". Miesiąc później ujawnili pierwszy singiel z tej płyty, "Inhaler", a wkrótce potem kolejny, "My Number". "Holy Fire" ukazało się 11 lutego tego roku i zostało znakomicie przyjęte przez publiczność i krytyków. Wpływowy magazyn NME podsumował album: "zespół zrzuca math-rockowe kajdany i przechodzi do pierwszej ligi", a portal The Line of Best Fit nazwał go po prostu "arcydziełem".

Foals wystąpili na Openerze w 2011 roku oraz w warszawskiej Stodole w październiku ubiegłego roku.

Opener Festival w tym roku odbędzie się w dniach 2-5 lipca na terenie lotniska Kosakowo w Gdyni. Dotychczas ogłoszone gwiazdy to: Pearl Jam, The Black Keys, Phoenix, MGMT, Pusha T i Bokka.

Ceny biletów na Opener Festival prezentują się następująco:

  • Karnet czterodniowy - 550 PLN
  • Karnet czterodniowy z polem namiotowym - 550 PLN + 80 PLN - 630 PLN
  • Karnet weekendowy na dwa dni (piątek, sobota) - 350 PLN
  • Bilety jednodniowe - 207 PLN

Bilety z tańszej puli zostały już wyprzedane.


Foto: Foals

Pokrewne wątki: