Newsy muzyczne

Die Antwoord Na Openerze

Pochodząca z RPA formacja Die Antwoord wystąpi 1 lipca na Tent Stage na festiwalu Opener.

Niektórzy bardzo chcieli, żeby Die Antwoord byli jednoroczną internetową sensacją, chwilowym hypem dla młodzieży, zmieniającej gusta muzyczne tak samo często, jak plastikowe obudowy do smartfonów. Dziś, 6 lat po wydaniu debiutanckiego albumu, mają na koncie trzy płyty, ogromną bazę fanów i pozycję, która pozwala im znajdować się w pierwszych rzędach festiwalowych ogłoszeń. Die Antwoord oparli swoją strategię promocyjną na egzotycznym pochodzeniu i estetyce szoku, ale obie te rzeczy nie zadziałaby tak skutecznie, gdyby nie muzyka. A ta, na wskroś nowoczesna, czerpie z hip hopu i mocniejszych gatunków elektroniki. Brutalny rap Ninjy koresponduje ze przejaskrawionymi  melodeklamacjami Yo-Landi. Taka mieszanka sprawdziła się zarówno na debiutanckim „$O$”, jak i dwóch kolejnych płytach, które ukazywały się nakładem założonej przez zespół wytwórni.  Ta najnowsza - „Donker Mag” - okazała się największym komercyjnym sukcesem w historii zespołu, a nam pozwoli ponownie odczuć na żywo niesamowitą charyzmę Die Antwoord.

Die Antwoord wystąpił już dwukrotnie w Polsce: w czerwcu 2012 roku w Strefie Kibica w Poznaniu oraz w sierpniu 2014 roku na warszawskim Torwarze. 

Wcześniej swój udział w imprezie zapowiedzieli m.in.: Faithless 2.0., Refused, Major Lazer, Modest Mouse, Of Monsters & Men, Django Django, Kasabian, St. Vincent, Johnny Greenwood, Alt-J, Swans, Eagles of Death Metal, The Dumplings, Jose Gonzales, Kendrick Lamar, Chet Faker, Thurston Moore, D'Angelo, ASAP Rocky, Father John Misty. 

Impreza odbędzie się w dniach 1-4 lipca na terenie lotniska Babie Doły w Gdyni. 

Pokrewne wątki: