Newsy muzyczne

Goran Bregović Nie Wystąpi Na Life Festival W Oświęcimiu

Organizatorzy odwołali czerwcowy występ serbskiego muzyka na Life Festival Oświęcim.

Bregović miał wystąpić w Oświęcimiu wspólnie z Kayah. Jednak w związku z jego pojawieniem się na koncercie w polożonym na Krymie Sewastopolu organizatorzy imprezy postanowili zrezygnować ze współpracy z serbskim muzykiem. Oto oficjalny komunikat w tej sprawie: 

"Z całą determinacją pragniemy podkreślić, iż główną ideą organizowanego od sześciu lat Life Festivalu jest budowanie oraz propagowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Co roku, w ramach Life Festivalu, spotykamy się w naznaczonym piętnem historii mieście, by zdecydowanie i bezkompromisowo opowiedzieć się przeciwko wojnie, a także wszelkim formom oraz przejawom agresji, rasizmu, antysemityzmu czy łamania praw człowieka. W tym roku, w dobie wojny, prowadzonej w bezpośredniej bliskości za wschodnią granicą Polski, antywojenne przesłanie Life Festivalu jest szczególnie ważne i powinno być słyszalne w swoim przekazie wyjątkowo głośno, dobitnie i wyraźnie.

26 marca br. Goran Bregovic wystąpił w Sewastopolu, na terenie zaanektowanego przez Rosję Krymu. Aneksja Półwyspu Krymskiego, do której doszło z pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego, jest zagrożeniem dla trwałości pokoju na świecie. Według raportów światowych organizacji monitorujących sytuację na Świecie, na terenie Krymu wciąż dochodzi do przypadków łamania praw człowieka, ograniczania wolności, w tym słowa oraz prześladowania mniejszości etnicznych. Dlatego też, publiczne wypowiedzi Artysty po koncercie, w których Bregovic bagatelizował fakt wystąpienia na zaanektowanych bezprawnie terenach, a także jednocześnie dystansował się od potępienia zbrojnej interwencji Rosji na Ukrainie, są sprzeczne z wartościami, które przyświecają twórcom i pomysłodawcom Life Festivalu.

Postawa Gorana Bregovica w ostatnich tygodniach, a także wypowiedzi artysty, będące następstwem jego występu w Sewastopolu, są niestety, co odnotowujemy ze szczerą i nieskrywaną przykrością, sprzeczne z główną ideą Life Festivalu. Dlatego też, kierując się wyznawanymi przez nas wartościami, postanowiliśmy zrezygnować z powierzenia Goranowi Bregoviciowi misji ambasadora tegorocznej edycji Life Festivalu oraz jednocześnie zdecydowaliśmy się na odwołanie jego występu, zaplanowanego w ramach tegorocznego festiwalu.

Nasza decyzja jest podyktowana przekonaniem, iż gwarancją zapewnienia wiarygodności przekazu idei, inspirującej nas w procesie organizacji Life Festivalu, jest jedność oraz tożsamość stanowiska światopoglądowego Organizatorów Festiwalu oraz uczestniczących w nim artystów, w antywojennym tonie.

Do ogłoszonych wcześniej wykonawców, którzy 20 czerwca zagrają na stadionie MOSiR w Oświęcimiu, dołączają Taras Czubaj & Kozak System. Czubaj jest jednym z najpopularniejszych ukraińskich rockmanów, liderem formacji Płacz Jeremiji. Na koncercie zaprezentuje utwory z płyty >>Homin<<, nagranej niedawno wspólnie z formacją Kozak System, znaną z występu na LFO2013.

Wkrótce ogłosimy nazwiska kolejnych artystów, uczestników koncertu >>Artyści przeciwko wojnie<<.

Informujemy jednocześnie, że bilety oraz karnety na LFO zachowują ważność, a ich cena nie ulega zmianie. W przypadku reklamacji związanej z odwołaniem koncertu Bregovica, prosimy o kontakt ze sklepem, w którym dokonano zakupu biletów, bądź karnetów.

Fundacja Peace Festival, organizator Life Festival Oświęcim".

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17-20 czerwca na stadionie MOSiR w Oświęcimiu. Inne gwiazdy imprezy to między innymi: UB40 i Jessie Ware.