Newsy muzyczne

Drake Headlinerem Open'er Festival

Drake tego lata zagra w dwóch europejskich miastach. W Londynie i w Gdyni. Po raz pierwszy wystąpi w Polsce i w tej części Europy.

Nie ma obecnie drugiego artysty, który łączy ogromną światową popularność z uznaniem ze strony najbardziej wymagających środowisk muzycznych i sukcesem artystycznym, mierzonym nie tylko ilością sprzedanych egzemplarzy, ale przede wszystkim recenzjami i wysokimi miejscami na listach najlepszych albumów wydanych w ciągu ostatnich kilku lat. Debiutancki album (po serii doskonale przyjmowanych mixtape'ów) raper wydał w 2010 roku – „Thank Me Later”. Wśród gości i producentów znaleźli się m.in. Alicia Keys, Kanye West, Jay-Z, Timbaland i Lil Wayne, z którym do dziś Drake’a łączy szczególna więź. „Thank Me Later” miał znakomitą prasę. Wydany w  2011 wspólny utwór z Rihanną, „Take Care”, stał się międzynarodowym przebojem i sprawił, że zatytułowany tak samo album był jednym z najważniejszych w 2011 roku. „Take Care” dostał Grammy dla najlepszej płyty hip-hopowej i pierwszy raz od dawna był to wybór oczywisty. To album, który w dniu premiery stał się klasykiem. I to bardzo popularnym klasykiem. W samych Stanach sprzedano ponad dwa miliony egzemplarzy. 
 
„Nothing Was The Same” – trzeci długogrający w dyskografii Drake’a zawierał m.in. „Started from the Bottom” oraz „Hold On, We’re Going Home” – najlepszy utwór roku 2013 wg portalu Pitchfork. Album został uznany płytą roku przez wszystkie liczące się media zajmujące się hip-hopem. Rolling Stone napisał o „NWTS” i jej autorze: „Drake to ludzki raper. Inteligentny dzieciak, który jest w konflikcie ze sławą, sercem, rodziną, wszystkim oprócz potencjału swojego mikrofonu. To co sprawia, że jego samotność jest fascynującą podróżą, to waga emocji wsparta bitami”. 
 
Ogromnym zaskoczeniem okazała się nagła, nigdzie nie zapowiadana premiera kolejnego mixtape’u Drake’a „If You’re Reading This It’s Too Late”. W lutym, już po premierze „If You Reading This…” Drake zrównał się z ponad 50-letnim rekordem The Beatles. Stało się to w momencie, kiedy w jednym tygodniu, w pierwszej setce listy Billboardu, aż 14 utworów należało do niego. Drake pobił także swój rekord – najczęściej odsłuchiwanej płyty w serwisie Spotify. W pierwszym tygodniu premiery „If You’re Reading This…” streamowano ponad 17 milionów razy. 
 
Tego lata Drake jest headlinerem dwóch najważniejszych amerykańskich festiwali – kalifornijskiej Coachelli i GovBall w Nowym Jorku. Do Europy Drake przylatuje tylko na trzy koncerty. Dwa zagra w Londynie i jeden w Gdyni, podczas Open’er Festival.

Wcześniej swój udział w imprezie zapowiedzieli: Die Antwoord, Enter Shikari, The Vaccines, Nervy, Faithless 2.0., Refused, Major Lazer, Modest Mouse, Of Monsters & Men, Django Django, Kasabian, St. Vincent, Johnny Greenwood, Alt-J, Swans, Eagles of Death Metal, The Dumplings, Jose Gonzales, Chet Faker, Thurston Moore, D'Angelo, ASAP Rocky, Father John Misty, Milky Wishlake, Agyness B. Marry, Rysy, Skubas, HV/Noon, Małe Miasta, W.E.N.A., Kodaline, George FitzGerald. 

Tegoroczna edycja imprezy potrwa od 1 do 4 lipca. 


Pokrewne wątki: