Newsy muzyczne

Calexico dziś w Polsce

Amerykańska grupa Calexico wystąpi dziś w warszawskim Palladium.

Muzykę Calexico, amerykańskiej formacji założonej w latach dziewięćdziesiątych przez Joey’a Burnsa i Johna Convertino, najczęściej klasyfikuje się jako alternatywne country, americana, roots rock lub indie folk. Twórczość grupy, której nazwa pochodzi od kalifornijskiego miasta, jest mocno zabawiona wpływami latynoamerykańskimi. To nieskomplikowana, ale niebanalna muzyka, pełna delikatnych dźwięków, które są mistrzowsko poskładane i zaaranżowane. Dodatkowo mnogość wykorzystywanych instrumentów oraz charakterystyczny wokal Joeya Burnsa powodują, że każda ich płyta jest prawdziwym rarytasem.

Pierwszym dużym sukcesem Calexico był krążek Feast of Fire. W sumie grupa ma na koncie siedem albumów studyjnych oraz dwa wydawnictwa DVD.

Nagrany w Mexico City najnowszy longplay Calexico pt. Edge of the Sun jest przesiąknięty meksykańskim klimatem. Ta płyta to idealna wakacyjna ścieżka dźwiękowa. (Jacek Skolimowski, Newsweek), Płyta przesycona jest folkowym klimatem (…), ale podany on został w indierockowym stylu, który powinien spodobać się nawet umiarkowanym fanom mariachi. (Wojciech Przylipiak, Dziennik Gazeta Prawna)

Zresztą członkowie bandu nigdy nie ukrywali swoich upodobań do latynoamerykańskiej twórczości, czy kultury. W jednym z wywiadów Joey Burns stwierdził, że Meksyk jest niesamowity zarówno muzycznie, jak i kulturowo. Ludzie tam są tak bardzo oddaleni od rzeczywistości. Na płycie Edge of the Sun gościnnie wystąpili m.in muzycy Band Of Horses czy Iron & WineEdge Of The Sun wychodzi z mroku i podąża w stronę światła lub balansuje gdzieś pomiędzy – mówi Burns.

O klasie Calexico świadczą nie tylko doskonałe kompozycje i mistrzostwo ich wykonania, ale i występy na żywo. Ich koncerty przypominają małe festiwale, podczas których usłyszeć możemy wiele odmiennych stylów i które zabierają publiczność w szaloną podróż po pustynnych bezdrożach, gdzieś na pograniczu USA i Meksyku.

BILETY: w dniu koncertu – 120 pln


Źródło: Stodola.pl