Newsy muzyczne

Recenzja: Archive - The False Foundation

Archive nie zwalniają tempa. Mija ledwo półtora roku od wydania „Restriction”, a fani zespołu już muszą mierzyć się z kolejnym ich dziełem. A jest się z czym mierzyć!

„The False Foundation” to jeden z tych albumów, dzięki którym artysta rzuca wyzwanie, sobie i swoim słuchaczom. Teraz gramy tak jak słyszycie – to nasz krok naprzód, nasz manifest i pokaz możliwości. Pytanie jakie słuchacz może sobie jednak zadawać po wysłuchaniu tej płyty brzmi, czy to tylko eksperyment, czy już ewolucja? Osobiście mam nadzieję, że to tylko stan przejściowy.

Zacznijmy od tego, że jest to płyta na wskroś elektroniczna, chociaż otwierająca ją ballada „Blue Faces”, mocno w stylu Marka Lanegana, może zapowiadać inaczej. Zaraz po niej rozpoczyna się lekcja kombinowanej, digitalizowanej rytmiki pod dyktando syntezatorów, laptopów, przycisków i pokręteł. Kompozycje są szybkie i sterylne, a w ich trakcie łatwo można przyłapać się na odruchach całym ciałem w wielu kierunkach jednocześnie. To wszystko, oczywiście, odbywa się w duchu mocno artystycznym, gdzie koncepcje przenikają się z technologią, a natchnienie z prowokacją.

Elektroniczne penetracje muzycznej linii prostej nie są niczym nowym w artystycznych powikłaniach zespołu Archive. Wręcz przeciwnie – to właśnie alternatywny, koncepcyjny rock z jakim są typowo kojarzeni był w ich karierze paradoksalną odskocznią w bok. Sukces tego wypadu przyniósł stopniowe przebranżowienie, a w konsekwencji trudny do rozdzielenia mariaż gatunków i stylistyk. „The False Foundation” jest zatem czymś w rodzaju powrotu do korzeni, przy jednoczesnym zachowaniu postępowego ducha czasu i konsekwencji w eksperymentowaniu estetyką.

Słuchając „The False Foundation” nie mogę, jednakże, opędzić się od pytania – na czymże ten eksperyment polega? Z całą pewnością, zyskało na nim „udziwnienie” kompozycji, które z piosenek stały się cegłami w szerszym, koncepcyjnym murze. Niemało jest w nich zaskakujących zwrotów akcji, przyspieszonego tętna rytmu, oraz enigmatycznych słów wykrzyczanych przez zniekształcone głosy. Do tego dochodzą transmisyjne cyfrowe sztuczki, natchniony gniew artystów, i ogólny misz-masz stylistyczny, który jedynie potęguje wrażenie albumu jako kontrowersyjnego i pogmatwanego.

„The False Foundation” nie otrzyma od fanów Archive jednoznacznej pochwały lub nagany. To płyta wielowątkowa i zbyt skomplikowana, aby nie znalazł się nikt, kto będzie sądzić inaczej. To jak koktajl „The Gloaming” Radiohead z „On The Run” Pink Floyd, rozciągnięty do rozmiarów pełnego albumu. Każdy utwór stanowi osobną intrygę i zaskoczenie; jednakże jako całość, moim zdaniem, „The False Foundation” nie daje rady. Jest nachalnie innowacyjna, a przez to irytująca. W pojedynkę, w sytuacji koncertowej, te numery zrobią furorę. Jako album – odruchowo sprawdzam ile to jeszcze potrwa. 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Pierwsze gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days 2019

2019-02-23

Poznaliśmy pierwszych trzech wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji warszawskiego festiwalu jazzowego.

Czytaj więcej...

Nowy album Robina Trowera

2019-02-23

22 marca ukaże się nowy album Robina Trowera, który będzie nosił tytuł "Coming Closer To The Day".

Czytaj więcej...

Michał Szczerbiec "Nie Jest Tylko Cieniem"

2019-02-23

Aktor, wokalista i gitarzysta Michał Szczerbiec zaprezentował pierwszą zapowiedź drugiej płyty studyjnej.

Czytaj więcej...

Combichrist wróci do Polski na dwa koncerty

2019-02-22

Norwesko-amerykańska grupa electro-metalowo-industrialna Combichrist zagra w lipcu w Poznaniu i Warszawie.

Czytaj więcej...

Nowe wcielenie koncertowe DAS MOON

2019-02-22

Czołowy polski przedstawiciel sceny electro/new wave DAS MOON zaprasza na RMX Tour.

Czytaj więcej...

Były perkusista The Cure choruje na raka

2019-02-22

Andy Anderson, który był perkusistą The Cure w latach 1983-1984, poinformował, że cierpi na nieuleczalną chorobę nowotworową.

Czytaj więcej...

Farben Lehre prezentuje "Ali Babę" i rusza na Punky Reggae Live

2019-02-22

Wczoraj odbyła się oficjalna premiera nowego, niezwykłego klipu płockiej grupy Farben Lehre. Już dziś start tegorocznej edycji trasy Punky Reggae Live.

Czytaj więcej...

Clock Machine zapowiada trzecią płytę

2019-02-21

Clock Machine wraca z trzecim albumem zatytułowanym "Prognozy", który będzie miał premierę 15 marca.

Czytaj więcej...

ØRGANEK prezentuje nową piosenkę

2019-02-21

Premierowa kompozycja "Niemiłość" zapowiada reedycję albumu "Czarna Madonna" zespołu ØRGANEK.

Czytaj więcej...

Nowy utwór filmowy od Laibach

2019-02-21

Dziś grupa Laibach wyruszyła w trasę po Europie. Z tej okazji zespół zaprezentował nową kompozycję.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania