Newsy muzyczne

Recenzja: White Lies - Friends

"Czasami trudniej jest trzymać się zasad i schematów, niż je łamać lub przekraczać. Szczególnie w sztuce wydaje się, że doskonalenie przetartych szlaków jest znacznie większym wyzwaniem, niż wyznaczanie nowych" - tak rozpoczyna się recenzja nowej płyty White Lies napisana przez Jakuba Oślaka.

Johnny Marr wielokrotnie podkreślał, jak wielką miłością darzy klasyczne piosenki trwające 3 minuty 30 sekund – medium, którym pozornie powiedziano już wszystko. Nowa płyta White Lies to właśnie terytorium tego rzemiosła – doskonalenia muzycznych sonetów, których konwencja wymaga dyscypliny, a jednocześnie nie lada wyobraźni, odwagi i wrażliwości.

„Friends” to klasyczny album z muzyką rozrywkową. To magazynek dziesięciu przebojowych pocisków, idealnie wypełniających przestrzeń płyty gramofonowej, oczywiście po pięć na stronie. Zresztą w brzmieniu całego tego krążka jest coś w rodzaju nostalgii lub celebracji klasyki i prostoty, która, jak uczy Da Vinci, jest szczytem wyrafinowania. Być może właśnie dlatego kolejne płyty tej trójki Londyńczyków tak bardzo podobają się publiczności, także w Polsce. W pogmatwanym, szalonym świecie w jakim żyjemy odrobina cudownej prostoty działa jak panaceum (lub opium).

Nie chcę wyróżniać żadnego z utworów tu zebranych. Absolutnie każda z piosenek zasługuje na naszą uwagę – każda jest potencjalnym przebojem, jednocześnie oczarowując gracją i doświadczeniem. Od samego początku płyty jest jasne, że panowie czerpią ochoczo z dziedzictwa muzyki brytyjskiej, starszej (Joy Division / New Order), jak i młodszej (Franz Ferdinand, Interpol, Editors). Każdy kto ceni sobie brytyjski post-punk-pop-indie-rock poczuje się tu jak w Londynie, gdzieś w tłumie na Liverpool Street lub w blasku słońca nad Tamizą. Radość tej muzyki jest zaraźliwa, a energia natychmiastowa.

Nie mam wątpliwości, że „Friends” to najlepsza z dotychczasowych płyt White Lies, chociaż poprzednia „Big TV” jest bardzo blisko. Nawet jeśli powielają schematy setek innych zespołów, a nawet siebie samych, robią to dobrze i wiarygodnie. Nigdy nie będą pionierami lub wpływowymi mistrzami piosenkowego rzemiosła, ale ta płyta pokazuje jak wiele można z tego rzemiosła jeszcze wycisnąć. Wreszcie, jest pewien konkretny element, który znacząco wyróżnia ich na tle innych, a który dodaje ich brzmieniu tożsamości i autentyczności – to te klawisze! 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Kris Barras Band na dwóch koncertach w Polsce

2019-01-23

Zespół Krisa Barrasa wystąpi 10 kwietnia w warszawskim klubie Proxima oraz 11 kwietnia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Sophii "Kocha Ten Stan"

2019-01-23

“Kocham ten stan” to pierwszy solowy singiel z nadchodzącej debiutanckiej EPki Sofii “Solo EP”.

Czytaj więcej...

Ruszyła przedsprzedaż nowej płyty O.S.T.R.

2019-01-23

22 lutego ukaże się nowy album O.S.T.R. zatytułowany "Instrukcja Obsługi Świrów". Wczoraj ruszyła przedsprzedaż płyty.

Czytaj więcej...

Still Corners zagra w Poznaniu

2019-01-23

Still Corners czyli synth popowa rewelacja ze stajni Wrecking Light Records i Sub Pop po raz pierwszy wystąpi na jedynym koncercie w Polsce.

Czytaj więcej...

Apparat zapowiada nowy album

2019-01-22

APPARAT, aka Sascha Ring, ogłosił szczegóły nowego krążka. „LP5” ukaże się 22 marca nakładem Mute.

Czytaj więcej...

"Schiza" Agnieszki Chylińskiej

2019-01-22

Drugi singiel i teledysk z albumu "Pink Punk".

Czytaj więcej...

Bryan Adams wystąpi w Gdańsku

2019-01-22

21 czerwca w trójmiejskiej Ergo Arenie odbędzie się jedyny polski koncert Bryana Adamsa promujący jego nowy album "Shine A Light".

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb: „Body of Work" po raz pierwszy na winylu

2019-01-21

„Body of Work” to tytuł kompilacji Nitzer Ebb, która pierwotnie miała swoją premierę w 2006 r. 8 marca po raz pierwszy ukaże się w limitowanej edycji na winylu (4LP).

Czytaj więcej...

Perfect Son z nowym singlem na wiosennym tournee

2019-01-21

"Lust" to tytuł drugiego singla, który zwiastuje debiutancki krążek Perfect Son "Cast".

Czytaj więcej...

Uriah Heep puka do twych drzwi

2019-01-21

Grupa Uriah Heep, która za miesiąc przyjedzie na trasę do Polski, zaprezentowała nowy teledysk do utworu "Knocking At My Door".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania