Newsy muzyczne

Recenzja: White Lies - Friends

"Czasami trudniej jest trzymać się zasad i schematów, niż je łamać lub przekraczać. Szczególnie w sztuce wydaje się, że doskonalenie przetartych szlaków jest znacznie większym wyzwaniem, niż wyznaczanie nowych" - tak rozpoczyna się recenzja nowej płyty White Lies napisana przez Jakuba Oślaka.

Johnny Marr wielokrotnie podkreślał, jak wielką miłością darzy klasyczne piosenki trwające 3 minuty 30 sekund – medium, którym pozornie powiedziano już wszystko. Nowa płyta White Lies to właśnie terytorium tego rzemiosła – doskonalenia muzycznych sonetów, których konwencja wymaga dyscypliny, a jednocześnie nie lada wyobraźni, odwagi i wrażliwości.

„Friends” to klasyczny album z muzyką rozrywkową. To magazynek dziesięciu przebojowych pocisków, idealnie wypełniających przestrzeń płyty gramofonowej, oczywiście po pięć na stronie. Zresztą w brzmieniu całego tego krążka jest coś w rodzaju nostalgii lub celebracji klasyki i prostoty, która, jak uczy Da Vinci, jest szczytem wyrafinowania. Być może właśnie dlatego kolejne płyty tej trójki Londyńczyków tak bardzo podobają się publiczności, także w Polsce. W pogmatwanym, szalonym świecie w jakim żyjemy odrobina cudownej prostoty działa jak panaceum (lub opium).

Nie chcę wyróżniać żadnego z utworów tu zebranych. Absolutnie każda z piosenek zasługuje na naszą uwagę – każda jest potencjalnym przebojem, jednocześnie oczarowując gracją i doświadczeniem. Od samego początku płyty jest jasne, że panowie czerpią ochoczo z dziedzictwa muzyki brytyjskiej, starszej (Joy Division / New Order), jak i młodszej (Franz Ferdinand, Interpol, Editors). Każdy kto ceni sobie brytyjski post-punk-pop-indie-rock poczuje się tu jak w Londynie, gdzieś w tłumie na Liverpool Street lub w blasku słońca nad Tamizą. Radość tej muzyki jest zaraźliwa, a energia natychmiastowa.

Nie mam wątpliwości, że „Friends” to najlepsza z dotychczasowych płyt White Lies, chociaż poprzednia „Big TV” jest bardzo blisko. Nawet jeśli powielają schematy setek innych zespołów, a nawet siebie samych, robią to dobrze i wiarygodnie. Nigdy nie będą pionierami lub wpływowymi mistrzami piosenkowego rzemiosła, ale ta płyta pokazuje jak wiele można z tego rzemiosła jeszcze wycisnąć. Wreszcie, jest pewien konkretny element, który znacząco wyróżnia ich na tle innych, a który dodaje ich brzmieniu tożsamości i autentyczności – to te klawisze! 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Fair Weather Friends wydali nowy singel

2019-06-17

"Carte Blanche" to tytuł nowego singla grupy Fair Weather Friends.

Czytaj więcej...

Jeremy Loops przyjedzie do Warszawy

2019-06-17

Jeremy Loops czyli jedna z największych gwiazd południowoafrykańskiej sceny alternatywnej pojawi się 16 listopada na Open Stage w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

James Morrison wystąpi w Warszawie

2019-06-17

Brytyjski wokalista i kompozytor James Morrison zaprezentuje się 20 października w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Wznowienie EP-ki "Heledore" grupy Hey

2019-06-15

5 lipca do sprzedaży trafi ponownie, po wielu latach niedostępności, ep-ka "Heledore" grupy Hey.

Czytaj więcej...

Thundermother po raz pierwszy w Polsce

2019-06-15

Szwedzka żeńska grupa hardrockowa Thundermother przyjedzie po raz pierwszy do Polski i wystąpi 6 października w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Noże prezentują "Złe Wychowanie"

2019-06-14

Grupa Noże zaprezentowała pierwszą zapowiedź debiutanckiego albumu.

Czytaj więcej...

Clan of Xymox na dwóch koncertach w Polsce

2019-06-14

Legendarna nowofalowa grupa Clan of Xymox wystąpi w styczniu nie tylko we Wrocławiu, o czym informowaliśmy kilkanaście dni temu, ale także w Warszawie.

Czytaj więcej...

Alter Bridge i Shinedown wystąpią w Warszawie

2019-06-14

Amerykańskie grupy Alter Bridge i Shinedown zaprezentują się 23 listopada w warszawskiej Hali Bemowo.

Czytaj więcej...

Hey J przedstawiła klip "Dla Rodziców"

2019-06-14

"Dla Rodziców" to czwarty już singel Hey J z jej pierwszej płyty zatytułowanej "Puzzle".

Czytaj więcej...

Charlie XCX wystąpi w Warszawie

2019-06-14

27-letnia brytyjska wokalistka, producentka i autorka tekstów Charlie XCX zaprezentuje się 12 listopada w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania