Newsy muzyczne

Recenzja: White Lies - Friends

"Czasami trudniej jest trzymać się zasad i schematów, niż je łamać lub przekraczać. Szczególnie w sztuce wydaje się, że doskonalenie przetartych szlaków jest znacznie większym wyzwaniem, niż wyznaczanie nowych" - tak rozpoczyna się recenzja nowej płyty White Lies napisana przez Jakuba Oślaka.

Johnny Marr wielokrotnie podkreślał, jak wielką miłością darzy klasyczne piosenki trwające 3 minuty 30 sekund – medium, którym pozornie powiedziano już wszystko. Nowa płyta White Lies to właśnie terytorium tego rzemiosła – doskonalenia muzycznych sonetów, których konwencja wymaga dyscypliny, a jednocześnie nie lada wyobraźni, odwagi i wrażliwości.

„Friends” to klasyczny album z muzyką rozrywkową. To magazynek dziesięciu przebojowych pocisków, idealnie wypełniających przestrzeń płyty gramofonowej, oczywiście po pięć na stronie. Zresztą w brzmieniu całego tego krążka jest coś w rodzaju nostalgii lub celebracji klasyki i prostoty, która, jak uczy Da Vinci, jest szczytem wyrafinowania. Być może właśnie dlatego kolejne płyty tej trójki Londyńczyków tak bardzo podobają się publiczności, także w Polsce. W pogmatwanym, szalonym świecie w jakim żyjemy odrobina cudownej prostoty działa jak panaceum (lub opium).

Nie chcę wyróżniać żadnego z utworów tu zebranych. Absolutnie każda z piosenek zasługuje na naszą uwagę – każda jest potencjalnym przebojem, jednocześnie oczarowując gracją i doświadczeniem. Od samego początku płyty jest jasne, że panowie czerpią ochoczo z dziedzictwa muzyki brytyjskiej, starszej (Joy Division / New Order), jak i młodszej (Franz Ferdinand, Interpol, Editors). Każdy kto ceni sobie brytyjski post-punk-pop-indie-rock poczuje się tu jak w Londynie, gdzieś w tłumie na Liverpool Street lub w blasku słońca nad Tamizą. Radość tej muzyki jest zaraźliwa, a energia natychmiastowa.

Nie mam wątpliwości, że „Friends” to najlepsza z dotychczasowych płyt White Lies, chociaż poprzednia „Big TV” jest bardzo blisko. Nawet jeśli powielają schematy setek innych zespołów, a nawet siebie samych, robią to dobrze i wiarygodnie. Nigdy nie będą pionierami lub wpływowymi mistrzami piosenkowego rzemiosła, ale ta płyta pokazuje jak wiele można z tego rzemiosła jeszcze wycisnąć. Wreszcie, jest pewien konkretny element, który znacząco wyróżnia ich na tle innych, a który dodaje ich brzmieniu tożsamości i autentyczności – to te klawisze! 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Lizz Wright na Warsaw Summer Jazz Days

2020-02-22

Słynna amerykańska wokalistka jazzowa dołączyła do składu tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Artystka wystąpi ostatniego dnia imprezy czyli 12 lipca w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Roger O'Donnell zapowiada nowy solowy projekt

2020-02-22

Klawiszowiec grupy The Cure pokazał teledysk nakręcony w berlińskim metrze.

Czytaj więcej...

"Przedostatni" teledysk Mortasa

2020-02-22

Zespół Mortas zaprezentował nowy teledysk do utworu "Przedostatni". Jest to zapowiedź nadchodzącej płyty, której premiera już wkrótce.

Czytaj więcej...

Marky Ramone's Blitzkrieg w Poznaniu

2020-02-21

Były perkusista grupy Ramones wystąpi 1 lipca w poznańskim klubie U Bazyla.

Czytaj więcej...

Therapy? wróci po 25 latach do Katowic

2020-02-21

Therapy i 1One dołączają do składu katowickiego Metal Hammer Festival, który odbędzie się w Spodku 4 czerwca.

Czytaj więcej...

Mark Lanegan wyda nową płytę

2020-02-21

Mark Lanegan powraca z nowym wydawnictwem „Straight Songs Of Sorrow”. Płyta ukaże się 8 maja nakładem Heavenly Recordings. Artysta zaprosił do współpracy gości specjalnych - Grega Dulli’ego, Warrena Ellis, Johna Paula Jones, Eda Harcourta oraz innych.

Czytaj więcej...

Pierwszy klip A-ha z miliardem odsłon

2020-02-21

Kultowy klip do przeboju a-ha "Take On Me" przekroczył miliard odsłon na YouTube. Tym samym Norwegowie dołączyli do wąskiego grona wykonawców, którym udało się przekroczyć ten magiczny próg.

Czytaj więcej...

Alanis Morissette wystąpi w Warszawie

2020-02-21

Słynna kanadyjska wokalistka wystąpi 10 października w warszawskim Centrum Expo XXI.

Czytaj więcej...

Greg Dulli zapowiada nowy album

2020-02-20

Greg Dulli, frontman formacji The Afghan Whigs i Twilight Singers, nagrał nowy, solowy album. Dzieło zatytułowane „Random Desire” będzie miało swoją premierę już jutro.

Czytaj więcej...

Deathstars na dwóch koncertach w Polsce

2020-02-20

Deathstars zagrają we Wrocławiu i w Warszawie już pod koniec września.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania