Newsy muzyczne

Recenzja: Green Day - Revolution Radio

Po przesadzonej trylogii „¡Uno!”, „ ¡Dos!” i „Tré!” Billy Joe Armstrong z kolegami wracają do bardziej zwartego grania.

„Revolution Radio” to nie żadna muzyczna rewolucja jeśli chodzi o zespół. Tytuł odnosi się raczej do warstwy tekstowej. Już w otwierającym płytę „Somewhere Now” słychać swoiste wpływy The Who. To Green Day nośny, wpadający w ucho z charakterystycznym wokalnym „zawodzeniem” Armstronga. Podobnie muzycznie jest w singlowym „Bang Bang”, opowiadającym o tym, co dzieje się w głowie sprawcy masowej strzelaniny. Zaś utwór tytułowy zawiera wszystkie patenty, dzięki którym Green Day przed laty wypłynął – zwartą, szybką punkową jazdą i melodyjne refreny. W warstwie lirycznej odnosi się zaś do przemocy służb publicznych wobec czarnoskórych. Został zainspirowany amerykańskim ruchem Black Lives Matter, walczącym przeciwko takim poczynaniom. Rozwinięciem tego tematu jest „Say Goodbye”, który nawiązuje do ulicznych zamieszek w miejscowości Ferguson, kiedy to biały policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Muzycznie zaś przypomina w kilku miejscach nieco… „The Beautiful People” Marilyn Manson. Łagodniej na tym tle wypada balladowy „Outlaws”, który idealnie nadawałby się na potańcówkę w amerykańskim liceum. Dopełnia go w tym nastroju skoczny „Bouncing Off The Wall”. Dość zaskakująco wypada natomiast „Still Breathing”, w którym wpływy dance punka mieszają się z popem. Tak jakby panowie z Green Day odmłodnieli nagle o 20 lat, wbijając się w bieżące trendy muzyki młodzieżowej. W tekście natomiast jest poważniej, gdyż Billy Joe Armstrong rozprawia się w nim ze swoim narkotykowym nałogiem.  Hołd dla żony muzyka wyrażony został w kolejnym „nośniku”, zatytułowanym „Youngblood”. Z kolei czasy dorastania przybliża w „Too Dumb To Die” – typowym greendayowym szlagworcie. Poważniejsza tematyka powraca natomiast w „Troubled Times”, odnoszącym się do zamachów w Paryżu. Zaś „Forever Now” to składająca się nijako z trzech części kompozycja, kojarząca się z czasami „American Idiot” (pogłosy wokalu, zwarta, przebojowa i bardzo melodyjna warstwa muzyczna). Billy Joe Armstrong wyraża w niej pragnienie zobaczenia rewolucji. Płytę zamyka akustyczna ballada „Ordinary World”, w której – zgodnie z tytułem - wokalista pragnie zwykłego świata.

„Revolution Radio” nie jest może jakąś wyjątkową płytą w dorobku Green Day. Przynosi jednak poniekąd odświeżenie formuły, jaką zespół wypracował przez lata wspólnego grania.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Wkrótce premiera nowej płyty Pezeta

2019-09-21

„Gorzka woda” to trzeci singiel zapowiadający długo wyczekiwany album Pezeta „Muzyka współczesna”, który ukaże się 27 września.

Czytaj więcej...

Georgia zapowiada nowy album

2019-09-21

"Never let You Go" to nowy klip Georgii zapowiadający jej nowy album "Seeking Thrills", który ukaże się 10 stycznia.

Czytaj więcej...

Leonard Cohen podziękuje za taniec

2019-09-20

22 listopada, w 3 lata po śmierci Leonarda Cohena, ukaże się jego nowy album studyjny "Thanks For the Dance".

Czytaj więcej...

Trzecia zapowiedź nowej płyty Piotra Cugowskiego

2019-09-20

„Daj mi żyć” to trzeci singiel z zapowiadanej solowej płyty Piotra Cugowskiego – „40”. Za muzykę odpowiada Jan Borysewicz, tekst do utworu napisał Tomasz Organek, z którym Piotrek współpracował jeszcze przy dwóch tekstach na „40”.

Czytaj więcej...

Melanie Martinez wystąpi w Warszawie

2019-09-20

31 stycznia w warszawskiej Stodole wystąpi Melanie Martinez - amerykańska wokalistka, autorka tekstów, reżyserka teledysków oraz fotografka.

Czytaj więcej...

Depeche Mode zapowiada nowy film koncertowy

2019-09-20

Film "Spirits in the Forest" w reżyserii Antona Corbijna będzie miał światową premierę kinową 21 listopada.

Czytaj więcej...

Zobacz klip "Od Dziecka" Noviki

2019-09-20

“Od dziecka” to kolejny singiel z wydanego w styczniu albumu “Bez Cukru”. Piosenka powstała we współpracy z rozchwytywanym producentem i dj’em – Agimem Dżeljilji, który towarzyszy Novice również podczas koncertów.

Czytaj więcej...

Nowy utwór od Dir En Grey

2019-09-19

Japońska grupa zaprezentowała kompozycję "The World Of Mercy”.

Czytaj więcej...

Piotr Machalica wyda płytę z piosenkami Wojciecha Młynarskiego

2019-09-19

Piotr Machalica zapowiada nowe wydawnictwo z piosenkami Mistrza. Premiera płyty już 25 października.

Czytaj więcej...

Kap Bambino wystąpi w Warszawie

2019-09-19

Francuski duet Kap Bambino wystąpi 6 grudnia w warszawskim Pogłosie na zakończenie tegorocznej edycji Distorted Festival.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania