Newsy muzyczne

Recenzja: Riverside - Eye of the Soundscape

Nowa płyta Riverside, to wydawnictwo wyjątkowe po kilkoma względami. To pierwszy album instrumentalny w dorobku grupy, a także stworzony po śmierci gitarzysty Piotra „Grudnia” Grudzińskiego. I niestety także pierwszy tak chaotyczny.

„Eye Of The Soundscape” jest wydawnictwem podwójnym. Krążek numer jeden otwiera nagranie premierowe, zatytułowane „Where The River Flows”. Długa, blisko 11 minutowa kompozycja, w części początkowej nawiązuje trochę do „The Same River” z debiutu Riverside  „Out Of Myself” - podobnie budowany jest w niej nastrój. Po około czterech minutach wchodzi bit, którego spokojnie moglibyśmy uświadczyć na płytach Jean Michele’a Jarre’a albo Mike’a Oldfielda. Stopniowo w utworze słychać coraz więcej brzmień. Pojawia się gitara nieodżałowanego „Grudnia”, a także linia basu. Utwór zamyka nastrojowa klawiszowo-gitarowa coda z delikatnymi wokalizami Mariusza Dudy. Drugą premierową kompozycją jest „Shine”, do której klip znajduje się poniżej. To już utwór mniej syntetyczny brzmieniowo, aczkolwiek równie ciekawy w warstwie instrumentalnej, gdzie na tle powtarzającego się motywu klawiszowo-basowego, pojawiają się liczne efekty dźwiękowe. Nawiązuje tym trochę do „02 Panic Room” z płyty „Rapid Eye Movement”. A skoro o tym krążku mowa – następną kompozycją jest właśnie pochodzący z niego utwór tytułowy, który wcześniej mogliśmy usłyszeć na dysku bonusowym, dodanym do trzeciego albumu Riverside. Na „Eye Of Soundscape” poprawiono miks, który stał się nieco czytelniejszy w stosunku do pierwotnego nagrania. Dysk numer jeden zamykają dwie części „Night Session” – również znane już wcześniej z bonusowego krążka, dodanego do piątego albumu grupy „Shrine Of New Generation Slaves”. Natomiast na krążku numer dwa jest nieco ciekawiej. Otwierająca go kompozycja „Sleepwalkers” zaskakuje niepokojącym nastrojem, budując klimat pewnego odrealnienia. Partie elektroniczne przeplatają się tutaj z mrocznymi wokalizami i wtórującemu im bitowi. „Rainbow Trip” to analogiczna sytuacja, jak z nagraniem „Rapid Eye Movement”. W nowym miksie zyskała jeszcze więcej ciepła. Reszta krążka to w dużej mierze powielenie zawartości bonusowego dysku z poprzedniego albumu grupy - „Love, Fear and the Time Machine”. Całość zamyka natomiast utwór tytułowy całego wydawnictwa – jedenastominutowa suita „Eye Of The Soundscape” przynosi długi, delikatny pejzaż dźwiękowy, naznaczony gitarą. Jest to jednocześnie ostatnia kompozycja, jaką muzycy Riverside zarejestrowali z „Grudniem”.

Charakter „Eye Of The Soundscape” z jednej strony narzucił celowość i atmosferę panującą na tym wydawnictwie. Z drugiej jednak strony, gdyby członkowie Riverside wypełnili je wyłącznie premierowym materiałem, nie byłoby poczucia chaosu, wywołanego nieskładnym ułożeniem utworów znanych już z wcześniejszych krążków grupy.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Paweł Izdebski w "Domu"

2019-12-07

Ukazał się nowy świąteczny singel Pawła Izdebskiego zatytułowany "Dom".

Czytaj więcej...

Me & That Man w nowym wcieleniu

2019-12-07

Po opublikowaniu świetnie przyjętego zarówno przez fanów jak i krytyków debiutanckiego krążka "Songs of Love and Death" w 2017 roku, dowodzony przez lidera Behemoth, Adama Nergala Darskiego, Me And That Man wraca w nowej postaci i z nową muzyką.

Czytaj więcej...

Caribou zapowiada nowy album

2019-12-07

Nowy album Caribou zatytułowany "Suddenly" zostanie wydany 28 lutego przez City Slang.

Czytaj więcej...

Poznaliśmy pierwsze gwiazdy Orange Warsaw Festival 2020

2019-12-06

Przyszłoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 5-6 czerwca na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Czytaj więcej...

Iamddb wystąpi w Warszawie

2019-12-06

Brytyjska gwiazda urban jazzu wystąpi po raz pierwszy w Polsce 18 marca w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Aerosmith po raz czwarty w Polsce

2019-12-06

Grupa Aerosmith wystąpi 12 lipca w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

Szósty klip Booze & Glory z albumu "Hurricane"

2019-12-06

"Hurricane" to szósty i ostatni klip promujący nowy tak samo zatytułowany album grupy Booze & Glory.

Czytaj więcej...

Zamilska zremiksowała Editors

2019-12-05

Zdobywczyni nagrody Digital Dragons oraz właścicielka Untuned Records zremiksowała utwór „Black Gold”, pochodzący z ostatniego albumu Editors.

Czytaj więcej...

Pierwszy zwiastun nowego albumu Coals

2019-12-05

"Sleepwalker" zapowiada drugi album duetu Coals, który ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku nakładem wytwórni [PIAS] Poland and Eastern Europe.

Czytaj więcej...

Świąteczny utwór od Kwiatu Jabłoni

2019-12-05

"Idzie zima" to najnowszy, specjalny singiel świąteczny zespołu Kwiat Jabłoni.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania