Newsy muzyczne

Recenzja: Jamiroquai - Automaton

Jay Kay i jego koledzy wystawili fanów na poważną próbę, która trwała siedem lat, a z której niestety nie wyszli zwycięsko.

Po wydaniu poprzedniej bardzo słabej płyty „Rock Dust Light Star” wiele osób postawiło krzyżyk na zespole ze słynnym logiem Buffalo Mana. Niżej podpisany również zwątpił w przyszłość Jamiroquai, pocieszając się jedynie koncertami grupy, które pozostawały jednak na dość wysokim poziomie. Po części w związku z tym oczekiwania wobec „Automaton” były wysokie. Singlowy utwór tytułowy naszpikowany elektroniką i daftpunkowym bitem, sugerował kontynuację romansu Kaya z cyfrowymi brzmieniami. I - jak się okazuje - takich motywów na płycie jest dużo więcej. Już w otwierającym krążek „Shake It On” jeszcze bardziej komputerowy bit prowadzi całość na tle jak zwykle bardzo melodyjnego głosu Jaya. Dopiero drugi singiel „Cloud 9”, choć znów nieco kojarzy się z Daft Punk, przynosi więcej typowego jamiroquai’owego funkowego ciepła. Mało tego – jest to jeden z lepszych utworów na krążku. Z kolei taneczny „Superfresh” tylko nieznacznie odrzuca za sprawą użytego autotune’a. Sam bit jest bowiem jednym z najlepszych, jaki zespół popełnił od ponad dekady. Gorzej prezentuje się za to „Hot Property”, który psuje irytujący z początku loop i mechaniczny aranż. Dziwnie brzmi także komunikat w języku rosyjskim wypowiedziany damskim głosem w środku utworu… Niejako kontynuacją tego kawałka jest „Something About You”, który wyróżnia się jedynie melodyjnymi wstawkami rodem z Earth Wind And Fire. Ciekawie za to wypada letni „Summer Girl”, w którym Jamiroquai nawiązują do swojej przeszłości z lat 90 za sprawą brzmienia kongów Soli Akingboli , funkującego basu Paula Turnera i partii smyczkowych. Przydałoby się tylko nieco lepsze tło klawiszowe... Z kolei „Nights Out In The Jungle” prezentuje się jak spowolniony młodszy brat „Everybody's Going To The Moon”. Pojawia się w nim też coś, czego od dawna już w muzyce Jamiroquai nie było – skrecze. Tę część płyty zamyka nieco nudny „Dr Buzz”, który brzmi raczej jak demówka, z której mogło powstać, coś więcej, aniżeli to, co słychać w tym utworze. Dalej niestety nie jest wcale lepiej. Umieszczenie na płycie takiego kawałka jak „We Can Do It” panowie mogli sobie spokojnie darować. Numer zwyczajnie męczy ucho za sprawą powtarzanych w kółko słów tytułu na tle prostego bitu. Końcówkę „Automaton” próbuje ratować „Vitamin”, nawiązujący do „Planet Home” z płyty „Synkronized” z 1999 roku oraz obdarzona brzmieniem „ejtisowego” klawisza „Carla”. To jednak trochę za mało.

Wydawało się, że po „Rock Dust Light Star” Jay wyciągnął wnioski i przez ten czas nie tylko odświeżył brzmienie zespołu, ale rozwinął jego potencjał. Tymczasem „Automaton” wydaje się momentami albumem wręcz wymęczonym, co mocno zaburza jego odbiór. Najwyraźniej słuchaczom grupy ponownie pozostają jedynie jej koncerty.


Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Duet IDER wystąpi w Warszawie

2019-05-18

Brytyjska grupa IDER zagra 4 listopada w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Lisa Hannigan wyda album koncertowy z Dublina

2019-05-18

Lisa Hannigan zaprezentowała najnowszy singiel "Fall".

Czytaj więcej...

Budka Suflera wróci na siedem koncertów

2019-05-17

Budka Suflera reaktywowała się po 5 latach przerwy i zagra siedem koncertów w największych halach Polski.

Czytaj więcej...

Plastic zapowiada czwarty album

2019-05-17

Singiel U Gonna Love It zapowiada czwarty album PLASTIC – formacji, która od lat konsekwentnie tworzy swój własny muzyczny przekaz. To zespół i duet producencki, który tworzą Agnieszka Burcan i Paweł Radziszewski. Płyta ukaże się za kilka miesięcy.

Czytaj więcej...

Nowy klip The Black Keys

2019-05-17

The Black Keys wydali klip do nowej piosenki “Go” z nadchodzącej płyty “Let’s Rock”, która ukaże się 28 czerwca.

Czytaj więcej...

The Gathering zagra jubileuszowy koncert w Warszawie

2019-05-17

Holenderska grupa The Gathering wystąpi 21 września w warszawskiej Progresji w ramach trasy z okazji 30-lecia zespołu.

Czytaj więcej...

Soen na dwóch koncertach w Polsce

2019-05-16

Gwiazda tegorocznej edycji warszawskiego festiwalu PROG IN PARK III, wystąpi w Polsce jesienią na dwóch klubowych koncertach.

Czytaj więcej...

Amarok prezentuje klip do "The Storm"

2019-05-16

Wczoraj odbyła się premiera nowego teledysku projektu Amarok zapowiadającego nową płytę, która ukaże się za tydzień. Wystartowała również przedsprzedaż albumu "The Storm".

Czytaj więcej...

Batushka zapowiada nowy album

2019-05-16

Dziś zespół ogłosił szczegóły związane z wydaniem swojego drugiego krążka zatytułowanego "Hospodi". Premiera: 12 lipca.

Czytaj więcej...

Volbeat i goście wystąpią w Warszawie

2019-05-15

Znakomita duńska grupa Volbeat zaprezentuje się 29 października w warszawskim Torwarze. Jako goście specjalnie wystąpią: Baroness i Danko Jones.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania