Newsy muzyczne

Recenzja: A_GIM - Votulia

Długo kazał czekać na swój solowy debiut. „Votulia” to Agim Dżeljilji w pigułce (sic!).

Spiritus movens zespołu Oszibarack postanowił obrać nieco inny kierunek, niż ten, z którego znany był w macierzystej formacji, w grupie NERVY, czy też gościnnych działaniach producenckich. Debiutanckie wydawnictwo solowe, mające formę ep-ki, przynosi bowiem brzmienia kojarzące się w dużej mierze z setami dj-skimi. Otwierająca „Rajka” z gościnnym udziałem Kamila Durskiego z Lilly Hates Roses zbudowana jest z zapętlonego, podwójnie punktującego bitu i przyjemnych dla ucha „przeszkadzajek” w kontrapunkcie. Numer płynnie wprowadza w nastrój całości, a senny wokal Kamila nadaje mu przestrzenności. Kolejny ponad siedmioipółminutowy, prowokacyjnie zatytułowany „Paznerschokolade”, przywodzi na myśl klimat IDM, a za sprawą znacząco akcentowanych brzmień klawiszowych, kojarzy się też nieco z dokonaniami Faithless. To nagranie rozkręca już zabawę na „Votulii” w pełni. Absolutnym szlagierem jest natomiast „Lonely” z gościnnym udziałem Noviki. Kapitalny, rytmiczny bit ma szansę podbić niejeden parkiet klubowy w tym roku. Podobny los może spotkać pulsujący „Carpet Burn”, w którym udziela się ekipa z BeMy, zwłaszcza, że partia wokalna jest tu wysunięta znacznie bardziej do przodu, niż w poprzedniku. Powrót do formuły setu djskiego przynosi zaś „Akebia”, w której Agima wsparł Michał Brzozowski, czyli Bshosa. To niemalże apogeum tego krążka, bowiem w tych niewiele ponad pięciu minutach cała atmosfera, którą wytworzyły dotychczasowe dźwięki, zbliża się do punktu kulminacyjnego, który jednak nie następuje, gdyż numer urywa się niespodziewanie, przechodząc w zamykający płytę dość minimalistyczny utwór tytułowy.

„Votulia” pozostawia poczucie lekkiego niedosytu, ale jednocześnie daje pojęcie, jakie doświadczenia Agim zebrał na przestrzeni lat oraz czego możemy spodziewać się po nim w przyszłości. Na razie pozostają oczywiście jego live sety, które takiego niedosytu na szczęście nie wywołują.


Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Blauka pokazała pierwszą zapowiedź nowej płyty

2020-10-24

Ukazał się pierwszy klip zapowiadający nową płytę duetu Blauka.

Czytaj więcej...

Soen wystąpi w Warszawie

2020-10-24

Szwedzka prog-metalowa grupa zagra 10 kwietnia w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Manchester przedstawił 'Kota'

2020-10-23

"Kot" to kolejna propozycja grupy Manchester, która od ubiegłego roku współpracuje z nowym wokalistą Maciejem Zadykowiczem znanym z projektu Cały na Czarno.

Czytaj więcej...

Paul McCartney wyda nową płytę

2020-10-23

Paul McCartney podczas lock downu nagrał nowy album. Krążek „McCartney III” ukaże się 11 grudnia. Płyta domyka trylogię „McCartney” z 1970 i „McCartney II” z 1980.

Czytaj więcej...

Dziś premiera debiutu Better Person

2020-10-23

"Something To Lose" to tytuł debiutanckiej płyty projektu Better Person kierowanego przez Adama Byczkowskiego.

Czytaj więcej...

Adam Nowak I Akustyk Amigos z nowym teledyskiem

2020-10-22

Adam Nowak prezentuje teledysk do pierwszego singla promującego album o intrygującej nazwie „Pół płyty”. Utwór „Cokolwiek ujęte” to jeden z 7 utworów, jakie znajdziemy na krążku.

Czytaj więcej...

Krzysztof Krawczyk na 'Horyzoncie'

2020-10-22

Już jutro premiera tej najbardziej osobistej płyty w dorobku Krzysztofa Krawczyka.

Czytaj więcej...

'Czułe struny' Natalii Kukulskiej po raz pierwszy koncertowo

2020-10-22

Jutro odbędzie się premiera koncertu on-line Natalii Kukulskiej promującego jej album "Czułe Struny".

Czytaj więcej...

Kontrabasista Krzysztof Pacan wydał muzyczną autobiografię

2020-10-21

"Story of 82" to tytuł nowej płyty cenionego kontrabasisty Krzysztofa Pacana.

Czytaj więcej...

Bovska wydała nowy taneczny teledysk

2020-10-21

Ukazał się teledysk stworzony z inicjatywy Bovskiej oraz Agi Konopki (tancerka, choreografka), który jest kolejnym romansem wokalistki z tańcem.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania