Newsy muzyczne

Recenzje: Body Count - Bloodlust

"Co o metalu może wiedzieć zespół założony w Kalifornii przez czarnoskórych hiphopowców? Okazuje się, że całkiem sporo. Nową płytę Body Count zaczynają dźwięki syren. To znak, że będzie się działo. I dzieje się" - tak zaczyna recenzję nowej płyty Body Count nasz recenzent Marcin Knapik.

Na następcę albumu „Manslaughter” fani musieli czekać trzy lata. Niezbyt długo, biorąc pod uwagę odstępy czasowe między poprzednimi płytami. Członkowie amerykańskiego zespołu nie chcą jednak biernie przyglądać się obecnej sytuacji społecznej. Ice-T powiedział w jednym z wywiadów: „Teraz znowu w oczy zagląda nam zagłada, rasizm sięga szczytu. To optymalna pora na płytę Body Count”.

Subtelność? W tekstach Ice’a-T tego nie znajdziemy. Chyba niewielu odważy się je cytować w eleganckim towarzystwie lub w obecności dzieci. Są bogate w mocne słowa i wulgaryzmy. Dosadnie komentują rzeczywistość. Znajdziemy w nich odbicie tego, co dzieje się w Ameryce w ostatnim czasie. Mówią o podziałach rasowych, działaniach policji, polityce. Słuchając utworów, aż słychać wściekłość bijącą z tekstów.

Przy „Bloodlust” można odnieść momentami wrażenie obcowania z audycją radiową. Sam początek „The Ski Mask Way”, wprowadzenia Ice’a-T przed coverem Slayera i „No Lives Matter”. Dziennikarzom co prawda zmniejszy się lista pytań do zadawania zespołowi (bo po co zadawać pytania, na które jest już odpowiedź), ale ten zabieg nie jest sztuką dla sztuki. To wyjaśnienie, dlaczego te utwory powstały. Zwłaszcza przy „No Lives Matter” jest ono bardzo dobitne. Skoro już o tym utworze, zastosowano tam jeszcze jeden zabieg wzmacniający przekaz. Wplątano tam fragmenty serwisów informacyjnych.

Nie ma mowy o spokoju, także jeśli chodzi o muzykę. Dostajemy dawkę ostrego, prostego, bezkompromisowego grania. Już otwierający płytę „Civil War” oferuje nam sporą ilość takich dźwięków. Kompozycję tę ubogaca przyśpieszająca jej tempo solówka gitarowa Dave’a Mustaine’a, który wciela się też w rolę spikera obwieszczającego wojnę domową w USA. Na „Bloodlust” znajdziemy też wspomniany już wcześniej bardzo udany cover Slayer’a – medley utworów „Raining in Blood” i „Postmortem”. Thrashowa jazda bez trzymanki. Przed nim Ice-T krótko opowiada o historii powstania Body Count i trzech zespołach, które są inspiracją dla nich: Black Sabbath, Suicidal Tendencies i właśnie o Slayerze. Kontynuacją slayerowskich klimatów jest „Walk with Me...”. Znów prędkość karabinu maszynowego. Poza tym otrzymujemy groźnie brzmiące „Here I Go Again” i „All Love Is Lost”, bardziej przejmujące „This Is Way We Ride”, mocne „Bloodlust” i „No Lives Matter” oraz kończący całą płytę „Black Hoodie” z dźwiękami strzału z pistoletu.

Dla pełnego obrazu trzeba jeszcze wspomnieć, że Dave Mustaine nie jest jedynym gościem na nowej płycie Body Count. Zaproszono też Maxa Cavalerę, którego głos, a w zasadzie krzyk możemy usłyszeć w „All Love Is Lost” i Randy’ego Blythe’a współwykonującego „Walk with Me...”.

„Bloodlust” przynosi więcej ostrego brzmienia niż płyty niektórych zespołów uważanych za grające taką muzykę. Nowe dzieło Body Count to pozycja warta polecenia dla fanów mocnego grania. Zwłaszcza dla tych, którzy wcześniej nie znali tego zespołu. Szczera i mocna płyta o dzisiejszych czasach.


Autor: Marcin Knapik

Pokrewne wątki:

Black River zapowiada trzeci album

2018-05-24

W ostatnich dniach maja ruszy sesja nagraniowa trzeciej pełnometrażowej płyty zespołu Black River.

Czytaj więcej...

Kodaline na dwóch koncertach w Polsce

2018-05-24

Ceniona w Polsce irlandzka grupa Kodaline wystąpi 14 października w warszawskim Palladium i 15 października w krakowskim Studio.

Czytaj więcej...

D.A.F. wyda remiksy

2018-05-24

Legendarny niemiecki duet D.A.F. opublikuje 29 czerwca ep-kę "Reworked".

Czytaj więcej...

BARANOVSKI w nowej odsłonie

2018-05-24

Na oficjalnym kanale YT BARANOVSKIEGO udostępniony został teledysk do nowego utworu artysty zatytułowanego "Hey".

Czytaj więcej...

Conner Youngblood przyjedzie do Polski

2018-05-23

Supportował takie gwiazdy jak Janelle Monae, Aurora czy Sohn, jesienią przyjedzie na trzy koncerty do Polski.

Czytaj więcej...

Nowy klip metalowej supergrupy Sinsaenum

2018-05-23

Utwór „Final Resolve” zapowiada album „Repulsion For Humanity”. Będzie to już drugi album długogrający w dorobku death metalowców. Płyta ukaże się 10 sierpnia nakładem earMUSIC.

Czytaj więcej...

Improwizacja, psychodelia i hałas na OFF Festival

2018-05-23

Kolejni artyści dołączyli do line-upu tegorocznej edycji katowickiej imprezy.

Czytaj więcej...

Mark Lanegan i Duke Garwood we wspólnym projekcie

2018-05-23

24 sierpnia do sprzedaży trafi dugi wspólny projekt Marka Lanegana i Duke’a Garwooda.

Czytaj więcej...

Ocean of Noise i Peter J. Birch z nowym teledyskiem

2018-05-22

Ocean of Noise wraca z nowym utworem. Tym razem Rafał Konopka, twórca projektu, ponownie zaprosił do współpracy Piotra Jana Brzezińskiego.

Czytaj więcej...

Reedycja ostatniego albumu Goldfrapp

2018-05-22

Duet Goldfrapp ogłosił premierę „Silver Eye: Deluxe Edition”. Na płycie wystąpił gościnnie Dave Gahan.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania