Newsy muzyczne

Zmarł Holger Czukay

W wieku 78 lat zmarł wczoraj Holger Czukay - współzałożyciel i basista niemieckiej grupy krautrockowej Can.

Czukay zmarł w studiu nagraniowym Inner Space w Weilerswists, w którym nie tylko pracował, ale także mieszkał. Przyczyna śmierci muzyka nie jest znana. 

Holger Czukay urodził się w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1968 roku współzałożył grupę Can, która połączyła w swojej muzyce elementy jazzu, awantgardy, rocka i muzyki psychodelicznej. Zespół stał się inspiracją dla wielu wykonawców nowofalowych, techno, industrialnych i rockowych. Do fascynacji Can przyznawali się między innymi: Siouxsie & The Banshees, Red Hot Chili Peppers, Public Image Ltd., Suicide, David Bowie i Radiohead. W 1977 roku opuścił Can i zaczął działać na własny rachunek.

Eksperymentował z samplingiem i falami radiowymi, których używał do produkcji nagrań muzycznych (Czukay uważany jest za jednego z prekursorów samplingu w muzyce). Miał na swoim koncie współpracę między innymi z: gitarzystą The Edge'm z U2, Brianem Eno, grupą Eurythmics. 

Pokrewne wątki:

Niemoc wyda debiut

2019-04-18

Po występach w Polsce i za granicą, wydaniu kilku singli i EP-ek, zespół zaplanował na 25 kwietnia premierę debiutanckiej płyty długogrającej zatytułowanej "Baśnie".

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Madonny

2019-04-18

Czternasty album studyjny w dorobku Madonny, zatytułowany „Madame X”, ukaże się 14 czerwca.

Czytaj więcej...

The Flaming Lips wydadzą nowy album

2019-04-18

Grupa The Flaming Lips ogłosiła premierę ich piętnastego albumu „King’s Mouth”. Płyta trafi na półki sklepowe 19 lipca nakładem wytwórni Bella Union.

Czytaj więcej...

Nowa płyta od Hollywood Vampires

2019-04-18

21 czerwca ukaże się drugi album supergrupy Hollywood Vampires zatytułowany "Rise". W składzie zespołu są m.in. Johnny Depp, Alice Cooper i Joe Perry z Aerosmith.

Czytaj więcej...

Daria Zawiałow zebrała 2 tony pokarmu dla psów

2019-04-17

15 miast, 16 koncertów, 9 wyprzedanych klubów i ponad 2 tony karmy dla psów z lokalnych schronisk. Tak wygląda bilans trasy „Helsinki Tour” Darii Zawiałow.

Czytaj więcej...

Polsko-francuskie The Blind Suns na trasie po Polsce

2019-04-17

Polsko-francuskie trio The Blind Suns dowodzone przez zamieszkałą we Francji Dorotę Kuszewską, zaprezentuje się podczas tzw. francuskiego showcase’u w ramach festiwalu Enea Spring Break w Poznaniu, a poza tym wystąpi w kilku innych największych miastach Polski.

Czytaj więcej...

Post-punkowa baṣnia wydała debiutancki album

2019-04-17

Ukazała się debiutancka płyta warszawskiego projektu baṣnia zatytułowana “No Falling Stars And No Wishes”.

Czytaj więcej...

Terrfic Sunday w "Amoku"

2019-04-17

Po roku milczenia Terrific Sunday prezentują nowy polskojęzyczny singel.

Czytaj więcej...

Drugi zwiastun nowej płyty Editors

2019-04-17

Grupa Editors ujawniła drugi muzyczny zwiastun najnowszego wydawnictwa "The Blanck Mass Sessions" - "Hallelujah (So Low)".

Czytaj więcej...

Novika z nowym teledyskiem

2019-04-16

"Emotika" to trzeci singiel z solowego albumu Noviki „Bez Cukru” i kolejny - po "Słabościach" z Buslavem - duet męsko-damski na tej płycie.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania