Newsy muzyczne

Posłuchaj solowego debiutu Glacy

Basista grupy Tool Justin Chancellor wystąpił gościnnie w utworze "Oni Przyszli" Glacy.

Hipnotyczny i absolutnie niezwykły utwór powstał na bazie produkcji i beatu polskiego producenta hip-hopowego Magiery z kolektywu White House Records. Premiera albumu przewidziana jest na 6 kwietnia 2018 roku. 

Glaca: “Oni Przyszli” to pierwszy utwór, który napisałem na nowy album. Dostałem totalnie odjazdowy beat od Magiery i piosenka zaczęła się sama pisać, a właściwie pisało ją życie. Było to około pięć lat temu. Na wielu płaszczyznach zaczynałem od nowa. Prywatnie i muzycznie dotarłem do punktu, gdzie jedynym rozwiązaniem były radykalne cięcia i odbudowywanie mojego świata od zera. Musiałem odpowiedzieć sobie samemu na trudne pytania: ile warta jest nasza osobista wolność, nasze pasje, nasza intuicja i pragnienia? Czy podążanie za głosem serca to tylko pusty slogan, czy może naprawdę powinniśmy słuchać tego głosu i podążać za nim często wbrew wszystkiemu i wszystkim ? Raz rozpoczęty proces uruchamia lawinę zdarzeń. Świat wokół zaczyna się walić. Pękają więzy rodzinne, a Ci którzy mieli być przyjaciółmi na zawsze odchodzą, czasami stając się Twoimi wrogami. Tak! Cena wolności i miłości jest ogromna. Dla mnie jako artysty to dwa ogromne źródła energii i jeżeli ktokolwiek i cokolwiek im zagraża, to jestem w stanie dokonać radykalnych cięć. Koniec tych wartości to również koniec mojej egzystencji. Jeździłem w nocy samochodem po pustym mieście i powtarzałem jak mantrę: “Początek końca, nowa era, zburzyć porządek rzeczy, zacząć od zera….” - tak zaczynał powstawać ten album". 

"Muzycznie kompozycja przeszła wiele przemian. Była mocno trip-hopowa, później bardziej rockowa….aż nadszedł ten dzień, że wysłałem ją do Los Angeles do mojego przyjaciela Justina Chancellora, z którym parę lat temu w Kalifornii nagrałem płytę jako MTvoid. Justin położył hipnotyczny i totalny bas. Taki bas, który z beatem i moim wokalem tworzy naprawdę mocną całość. To była kolejna rewolucja. Jego instrument wywalił resztę dźwięków w kosmos. Magiera musiał napisać nową elektronikę, Magic gitarzysta Sweet Noise zbudował od początku gitarową przestrzeń. Ostatnim elementem była wokalistka i skrzypaczka Monika Emat, którą znalazłem przez Instagram. Chciałem kobiecego elementu i głosu w tej kompozycji i naprawdę wywiązała się znakomicie z tego zadania. Taki mix wysłałem Justinowi i….na drugi dzień dostałem email…kończ z mixowaniem tego utworu i nic nie zmieniaj….jest zajebiście. Taki był początek mixu mojego albumu. Każdy kolejny utwór dociągałem do „Oni Przyszli” który zresztą otwiera płytę. Pod wieloma względami jest to kolaboracja polskiego rocka i hip-hopu z legendą amerykańskiej sceny alternatywnej. Efekt za każdym razem upewnia mnie, że udało się stworzyć muzykę nowoczesną, mocną i wykraczającą poza gatunki. Pamiątką po tym pierwszym mixie będzie wersja „Oni Przyszli” zmasterowana na prośbę Justina przez Boba Ludwiga (AC/DC, Rage Against The Machine, Def Leppard, Bruce Springsteen). Ta wersja pojawi się tylko na edycji specjalnej dostępnej w systemie Pre - Order” - opowiada wokalista. 

Nowy album Glacy zawiera 14 kompozycji stworzonych z różnymi muzykami z polski i zagranicy. Współproducentem wielu utworów jest Tomasz “Magic” Osiński z zespołu Sweet Noise. Ta dwójka napisała większość z mocnych utworów na płycie.

Glaca: “Magic to mój najbliższy współpracownik. Mieliśmy trudny okres i nie rozmawialiśmy ze sobą ponad 10 lat po tym jak Sweet Noise zamilkł. Jednak w pewnym momencie tylko on mógł wznieść te kompozycje na wysoki poziom, którego zawsze wymagam. Oczywiste jest to że inspirowaliśmy się Sweet Noise. To naturalne. Jego gitary zawsze miały własny charakter. Poza Magiciem drugim gitarzysta i współproducentem był Grzegorz Piotrowski z ostatniego składu SN”.

Wśród wokalistek na nowej płycie będzie można usłyszeć Annę Patrini (ex-Skinny Patrini) i Martę Podulkę. Hip Hop reprezentują Magiera, Sherlock, Young Vetrans, DJ Danek i DJ Twister.

Masteringiem całego albumu zajął się Brian Lucey z Magic Garden Mastering w Los Angeles. Masterował min. Marilyna Mansona, Depeche Mode, Black Keys. Jego też Glaca wybierał bardzo świadomie.

Glaca: “Sam zdecydowałem się mixować album. Musiałem mieć pewność, że na finalnym etapie przejmie to ktoś z najwyższej półki. Brian zdobył moje zaufanie jednym stwierdzeniem. Powiedział: "Wyślij mi ten mix, którym jarasz się Ty i Twoja ekipa. Chcę ten mix, który sprawia że nie możecie usiedzieć w miejscu i podkręcacie głośność na maxa. Ja sprawię, że pokochasz swój materiał jeszcze bardziej. Sprawię, że będzie się dobrze prezentował na każdym odsłuchu…Hi-Fi, komórka, boombox, sklep….wszędzie. To jest moje zadanie. Połączyć słuchacza z Twoją płytą". Z zadania Brian wywiązał się perfekcyjnie. Kocham sound tego albumu i cieszę się, że mogę tak powiedzieć.”


Pokrewne wątki:

AC/DC zapowiada nowy album

2020-09-30

Grupa AC/DC poinformowała, że w grudniu ukaże się jej pierwszy od 6 lat album studyjny. Ale to nie koniec dobrych informacji dla fanów zespołu.

Czytaj więcej...

Róisín Murphy wystąpi w Warszawie

2020-09-30

Królowa electropopu Róisín Murphy wystąpi 26 września 2021 roku w warszawskim EXPO XXI.

Czytaj więcej...

Szopa wyda "Hollow Trees"

2020-09-30

20 października do sprzedaży trafi album "Hollow Trees" Szopa.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły Rocku Na Bagnie 2021

2020-09-30

Przyszłoroczny Rock na Bagnie odbędzie się 2 i 3 lipca w Goniądzu. Poznaliśmy dwie pierwsze gwiazdy, które wystąpią podczas imprezy.

Czytaj więcej...

Jesu powraca po 7 latach

2020-09-29

Justin K. Broadrick ogłosił wydanie nowej płyty swojego solowego projektu Jesu.

Czytaj więcej...

Nowa płyta grupy Adam Nowak & Akustyk Amigos

2020-09-29

"Pół Płyty" to tytuł pierwszego albumu grupy Adam Nowak & Akustyk Amigos.

Czytaj więcej...

Hania Rani na płycie Víkingura Ólafssona

2020-09-29

Víkingur Ólafsson zapowiada album „Reflections” ze współczesnymi opracowaniami utworów z docenionego przez krytykę albumu „Debussy • Rameau”.

Czytaj więcej...

Anawa 2020 na tegorocznym łódzkim Soundedit Festival

2020-09-29

W 1970 r. Polskie Nagrania wydały niezapomnianą i fenomenalną wręcz płytę „Marek Grechuta & Anawa”. To jeden z takich albumów, na których każdy utwór jest wyśmienity. Wojciech Waglewski zaprosił przyjaciół do ponownej realizacji tej płyty. Koncertowa premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Soundedit w Łodzi.

Czytaj więcej...

Trio Szczerbiec/Osenkowski/Madajski ma "Dziurawe Serce"

2020-09-28

Ukazał się kolejny singel z płyty "The Last Scavenger" trio Szczerbiec/Osenkowski/Madajski.

Czytaj więcej...

Administratorr wydał "Ostatnią Cząstkę"

2020-09-28

„Ostatnia cząstka" to czwarty singiel z trzeciej płyty Administratorra "Czy", która wydana została w 2019 roku nakładem wytwórni Marmolada Records.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania