Newsy muzyczne

Chelsea zagra w Warszawie i Wrocławiu

25 czerwca w warszawskim klubie Pogłos oraz 26 czerwca we wrocławskim DK Luksus wystąpi istniejąca od 42 lat brytyjska legenda punka grupa Chelsea.

Początek zespołu to sierpień 1976, kiedy Gene October zamieścił ogłoszenie w Melody Maker poszukując muzyków do współpracy. Na jego propozycję odpowiedzieli: gitarzysta William Broad (znany później jako Billy Idol), basista Tony James (z London SS) oraz perkusista John Towe (również z London SS). 18 października grupa już pod nazwą Chelsea zadebiutowała u boku Throbbing Gristle w londyńskim ICA (Institute of Contemporary Arts). W listopadzie skład rozpadł się – Broad, James i Towe utworzyli Generation X. Na ich miejsce przyszli: Marty Stacey (gitara), Bob Jessie (gitara basowa) i Carey Fortune (perkusja).

W pierwszej połowie 1977 po odejściu Jessie'go i Stacey'a do Octobera i Fortune'a dołączyli: gitarzysta James Stevenson i basista Henry Daze (Henry Badowski). W tym składzie muzycy nagrali pierwszy singel "Right to Work", który ukazał się w czerwcu. Po nagraniu i wydaniu drugiego singla "High Rise Living" (październik), skład uległ kolejnej zmianie – odeszli Daze i Fortune, których zastąpili: Dave Martin (gitara), Geoff Myles (gitara basowa) i Steve J. Jones (perkusja). W przerwach między koncertami muzycy nagrali trzeci singel "Urban Kids" (w międzyczasie na miejsce Jonesa przyszedł Chris Bashford), który został wypuszczony w sierpniu 1978. 26 czerwca 1979 ukazał się debiutancki album "Chelsea", a muzycy razem z The Clash i The Police zagrali szereg koncertów w Wielkiej Brytanii oraz na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Z racji tego, że debiutancka płyta nie zawierała nagrań z singli wytwórnia zadecydowała o wydaniu ich (1980) na drugim albumie "Alternative Hits" (w Stanach Zjednoczonych pod tytułem "No Escape", ponieważ okładka stworzona przez Chrisa Bashforda została uznana za niecenzuralną), który zawierał również kilka nowych piosenek (single: "No-One's Coming Outside" oraz "No Escape").

Po koncercie w londyńskiej Notre Dame Hall (2 maja 1980) skład zespołu uległ po raz kolejny rozpadowi. James Stevenson dołączył do Generation X, natomiast Martin i Myles utworzyli grupę The Smart. October i Bashford odbudowali Chelseę przyjmując do niej Barry'ego Smitha, Steve'a Ace'a oraz Mike'a Howella. W tym wydaniu grupa została uwieczniona w filmie "Urgh! A Music War" (reż. Derek Burbidge). W grudniu 1980 wszyscy muzycy odeszli z zespołu.

W styczniu 1981 October nawiązał współparacę z perkusistą Solem Mintzem, basistą Timem Giffinem oraz gitarzystami: Stephenem Courfieldem i Nicem Austinem (Austin stał się współautorem wielu utworów zespołu). Jej efektem stał się nowy singel "Rockin' Horse" wydany w maju. Po wydaniu singla grupę opuścił Courfield, a zespół stał się kwartetem. Podczas koncertu w londyńskim Fulham Greyhound na gitarze basowej zagrał gościnnie Sting, zastępując na ten jeden występ Tima Griffina, który odszedł dzień wcześniej. We wrześniu na miejsce Griffina dołączył Paul "Linc" Lincoln. W 1982 muzycy wzięli udział w trasie "So What Tour" razem z Anti-Nowhere League, a także nagrali trzeci album "Evacuate" (z perkusistą Malcolmem Aslingiem) ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych.

W latach 1984-1989 przez grupę przewinęłi się następujący muzycy: Jon Thurlow (gitara), Young Willy (gitara), Peter Dimmock (gitara basowa), Geof Colvill (perkusja), Phoenix (gitara), Tim Briffa (gitara), Jonnie Dee (gitara), Paul Lincoln (gitara basowa), Jamie Abethell (perkusja) czy Steve Tannett (gitara), z którymi October nagrał trzy płyty studyjne: "Original Sinners" (1985), "Rocks Off" (1986) i "Underwraps" (1989; z gościnnym udziałem Toppera Headona z The Clash).

W 1992 do zespołu powrócił Nic Austin. Oprócz niego i Octobera grupę tworzyli basista Mat Sargent i perkusista Stuart Soulsby. W kwietniu 1993 ukazał się kolejny album "The Alternative". Zanim Chelsea rozpoczęła trasę koncertową po Wilekiej Brytanii i Europie przyjęto drugiego gitarzystę Roba Millera. Jako kwintet zespół zarejestrował materiał na kolejną płytę "Traitors Gate", który ukazał się w sierpniu 1994. W międzyczasie Sargent zaczął udzielać się jako basista w grupach: Sham 69 i Splodgenessabounds. W październiku 1999 Chelsea w swoim klasycznym składzie: October, Stevenson, Martin, Myles i Bashford zagrała trasę po Stanach Zjednoczonych zatytułowaną "Social Chaos Tour". W latach 2000-2001 grupa (bez Martina) zagrała na "Punk Aid" w "The Garage" (Londyn, wrzesień 2000), na festiwalu "Holidays in the Sun" (2001), i w 100 Club (Londyn, wrzesień 2001). Na czas koncertów w Niemczech, Francji oraz Czechach do zespołu dołączył basista Buzzcocks Tony Barber. 6 grudnia 2005 ukazał się album Faster, Cheaper and Better Looking z premierowym materiałem.

Obecnie zespół występuje w składzie: Gene October, Nic Austin, James Stevenson, Mat Sargent oraz perkusista Lee Morrell.Źródło: Noise Annoys

Pokrewne wątki:

Garaż w Leeds po raz pierwszy na CD

2019-05-24

Po raz pierwszy na CD ukazał się materiał legendarnej śląskiej grupy zimnofalowej Garaż w Leeds.

Czytaj więcej...

Zobacz koncertowy klip Meli Koteluk

2019-05-24

Mela Koteluk opublikowała klip zarejestrowany podczas trasy koncertowej promującej album "Migawka".

Czytaj więcej...

Skalpel Big Band zapowiada kolejne koncerty

2019-05-24

Skalpel Big Band ogłosił cztery nowe daty koncertów. Pierwszy z nich już 19 lipca w Sopocie, pozostałe zaplanowano na jesień.

Czytaj więcej...

Pile na dwóch koncertach w Polsce

2019-05-23

Pile czyli indie-rockowy amerykański zespół sympatyzujący z Sonic Youth wróci do Polski na 2 koncerty.

Czytaj więcej...

Dawid Podsiadło pokazał "Trofea"

2019-05-23

Dawid Podsiadło obchodzi dziś 26 urodziny i z tej okazji opublikował klip do piosenki "Trofea".

Czytaj więcej...

"The Rewind Tour in Poland" w Warszawie w listopadzie

2019-05-23

16 listopada w warszawskim Torwarze zagrają Aqua, Snap! i Technotronic.

Czytaj więcej...

tęskno prezentuje nowy singel i zapowiada letnie tournee

2019-05-23

Duet tęskno wyruszy w letnią trasę koncertową. Zespół zagości na scenach wielu festiwali, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W trakcie występów na żywo tęskno zaprezentuje, oprócz utworów z debiutanckiego krążka „Mi”, również nowy singiel „Bzdury”.

Czytaj więcej...

Opeth zdradził szczegóły nowego albumu

2019-05-23

Gwiazda warszawskiego festiwalu PROG IN PARK III - grupa Opeth, ujawniła nowe informacje dotyczące swojego trzynastego albumu.

Czytaj więcej...

Dawid Ogrodnik jako Mieczysław Kosz

2019-05-22

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to filmowa biografia geniusza fortepianu, niesamowitego jazzmana, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Tytuł pojawi się w kinach 18 października.

Czytaj więcej...

Pierwsza płyta The Stray Cats od 26 lat

2019-05-22

"40" to tytuł pierwszej od 1993 roku płyty amerykańskiej grupy The Stray Cats

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania