Newsy muzyczne

Chelsea zagra w Warszawie i Wrocławiu

25 czerwca w warszawskim klubie Pogłos oraz 26 czerwca we wrocławskim DK Luksus wystąpi istniejąca od 42 lat brytyjska legenda punka grupa Chelsea.

Początek zespołu to sierpień 1976, kiedy Gene October zamieścił ogłoszenie w Melody Maker poszukując muzyków do współpracy. Na jego propozycję odpowiedzieli: gitarzysta William Broad (znany później jako Billy Idol), basista Tony James (z London SS) oraz perkusista John Towe (również z London SS). 18 października grupa już pod nazwą Chelsea zadebiutowała u boku Throbbing Gristle w londyńskim ICA (Institute of Contemporary Arts). W listopadzie skład rozpadł się – Broad, James i Towe utworzyli Generation X. Na ich miejsce przyszli: Marty Stacey (gitara), Bob Jessie (gitara basowa) i Carey Fortune (perkusja).

W pierwszej połowie 1977 po odejściu Jessie'go i Stacey'a do Octobera i Fortune'a dołączyli: gitarzysta James Stevenson i basista Henry Daze (Henry Badowski). W tym składzie muzycy nagrali pierwszy singel "Right to Work", który ukazał się w czerwcu. Po nagraniu i wydaniu drugiego singla "High Rise Living" (październik), skład uległ kolejnej zmianie – odeszli Daze i Fortune, których zastąpili: Dave Martin (gitara), Geoff Myles (gitara basowa) i Steve J. Jones (perkusja). W przerwach między koncertami muzycy nagrali trzeci singel "Urban Kids" (w międzyczasie na miejsce Jonesa przyszedł Chris Bashford), który został wypuszczony w sierpniu 1978. 26 czerwca 1979 ukazał się debiutancki album "Chelsea", a muzycy razem z The Clash i The Police zagrali szereg koncertów w Wielkiej Brytanii oraz na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Z racji tego, że debiutancka płyta nie zawierała nagrań z singli wytwórnia zadecydowała o wydaniu ich (1980) na drugim albumie "Alternative Hits" (w Stanach Zjednoczonych pod tytułem "No Escape", ponieważ okładka stworzona przez Chrisa Bashforda została uznana za niecenzuralną), który zawierał również kilka nowych piosenek (single: "No-One's Coming Outside" oraz "No Escape").

Po koncercie w londyńskiej Notre Dame Hall (2 maja 1980) skład zespołu uległ po raz kolejny rozpadowi. James Stevenson dołączył do Generation X, natomiast Martin i Myles utworzyli grupę The Smart. October i Bashford odbudowali Chelseę przyjmując do niej Barry'ego Smitha, Steve'a Ace'a oraz Mike'a Howella. W tym wydaniu grupa została uwieczniona w filmie "Urgh! A Music War" (reż. Derek Burbidge). W grudniu 1980 wszyscy muzycy odeszli z zespołu.

W styczniu 1981 October nawiązał współparacę z perkusistą Solem Mintzem, basistą Timem Giffinem oraz gitarzystami: Stephenem Courfieldem i Nicem Austinem (Austin stał się współautorem wielu utworów zespołu). Jej efektem stał się nowy singel "Rockin' Horse" wydany w maju. Po wydaniu singla grupę opuścił Courfield, a zespół stał się kwartetem. Podczas koncertu w londyńskim Fulham Greyhound na gitarze basowej zagrał gościnnie Sting, zastępując na ten jeden występ Tima Griffina, który odszedł dzień wcześniej. We wrześniu na miejsce Griffina dołączył Paul "Linc" Lincoln. W 1982 muzycy wzięli udział w trasie "So What Tour" razem z Anti-Nowhere League, a także nagrali trzeci album "Evacuate" (z perkusistą Malcolmem Aslingiem) ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych.

W latach 1984-1989 przez grupę przewinęłi się następujący muzycy: Jon Thurlow (gitara), Young Willy (gitara), Peter Dimmock (gitara basowa), Geof Colvill (perkusja), Phoenix (gitara), Tim Briffa (gitara), Jonnie Dee (gitara), Paul Lincoln (gitara basowa), Jamie Abethell (perkusja) czy Steve Tannett (gitara), z którymi October nagrał trzy płyty studyjne: "Original Sinners" (1985), "Rocks Off" (1986) i "Underwraps" (1989; z gościnnym udziałem Toppera Headona z The Clash).

W 1992 do zespołu powrócił Nic Austin. Oprócz niego i Octobera grupę tworzyli basista Mat Sargent i perkusista Stuart Soulsby. W kwietniu 1993 ukazał się kolejny album "The Alternative". Zanim Chelsea rozpoczęła trasę koncertową po Wilekiej Brytanii i Europie przyjęto drugiego gitarzystę Roba Millera. Jako kwintet zespół zarejestrował materiał na kolejną płytę "Traitors Gate", który ukazał się w sierpniu 1994. W międzyczasie Sargent zaczął udzielać się jako basista w grupach: Sham 69 i Splodgenessabounds. W październiku 1999 Chelsea w swoim klasycznym składzie: October, Stevenson, Martin, Myles i Bashford zagrała trasę po Stanach Zjednoczonych zatytułowaną "Social Chaos Tour". W latach 2000-2001 grupa (bez Martina) zagrała na "Punk Aid" w "The Garage" (Londyn, wrzesień 2000), na festiwalu "Holidays in the Sun" (2001), i w 100 Club (Londyn, wrzesień 2001). Na czas koncertów w Niemczech, Francji oraz Czechach do zespołu dołączył basista Buzzcocks Tony Barber. 6 grudnia 2005 ukazał się album Faster, Cheaper and Better Looking z premierowym materiałem.

Obecnie zespół występuje w składzie: Gene October, Nic Austin, James Stevenson, Mat Sargent oraz perkusista Lee Morrell.Źródło: Noise Annoys

Pokrewne wątki:

Enigma po raz pierwszy w Polsce

2018-11-20

Członkowie grupy ENIGMA wystąpią na żywo po raz pierwszy w Polsce.

Czytaj więcej...

Thirty Seconds To Mars w Dolinie Charlotty

2018-11-20

25 lipca w Amfiteatrze Doliny Charlotty pod Słupskiem wystąpi zespół Thirty Seconds to Mars.

Czytaj więcej...

Małgosia Wawruk prezentuje "Żródła"

2018-11-20

„Źródła” to autorski projekt muzyczny Małgosi Wawruk, inspirowany jej artystycznymi fascynacjami i nostalgicznymi wspomnieniami, sięgającymi okresu dzieciństwa.

Czytaj więcej...

Warszawska Artra zadebiutowała po 45 latach

2018-11-20

"Kroniki Miejskie" to tytuł debiutanckiego albumu warszawskiej grupy Artra, która w 2017 roku reaktywowała się po 40-letniej przerwie.

Czytaj więcej...

Szczegóły nowej płyty OOMPH!

2018-11-20

Ceniona niemiecka grupa industrialno-metalowa OOMPH! zaanonsowała wydanie nowej płyty.

Czytaj więcej...

Godflesh i Primordial na 4 edycji wrocławskiego Into The Abyss Festival

2018-11-19

IV edycja festiwalu będzie miała miejsce 10-11 maja 2019 w Klubie Zaklęte Rewiry we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Michelle Gurevich wystąpi w Warszawie

2018-11-19

Kanadyjska artystka zaprezentuje się 23 maja w warszawskim klubie Niebo.

Czytaj więcej...

Koncertowy album od Meller/Gołyźniak/Duda

2018-11-19

30 listopada ukaże się koncertowe wydawnictwo będące zapisem jedynego występu jednego z najbardziej niezwykłych polskich projektów rockowych ostatnich lat.

Czytaj więcej...

Disturbed zagra w Warszawie

2018-11-19

Amerykańska formacja Disturbed zaprezentuje się 20 czerwca w warszawskiej hali Torwar.

Czytaj więcej...

Rod Stewart przyjedzie do Krakowa

2018-11-19

Rod Stewart wystąpi 21 czerwca w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania