Newsy muzyczne

Ocean of Noise i Peter J. Birch z nowym teledyskiem

Ocean of Noise wraca z nowym utworem. Tym razem Rafał Konopka, twórca projektu, ponownie zaprosił do współpracy Piotra Jana Brzezińskiego.

Artystę znanego jako Peter J. Birch po raz pierwszy usłyszymy śpiewającego po polsku. 

Rafał Konopka i Piotr Brzeziński współpracują po raz drugi. Już na debiutanckim albumie Ocean of Noise stworzyli razem utwór “Syntagmatic Relations” - Rafał skomponował muzykę, Piotr napisał tekst i go zaśpiewał. Wtedy słyszeliśmy Brzezińskiego/Bircha w nietypowej dla niego stylistyce. Znany głównie z kompozycji z pogranicza folk rocka, americany czy alt-country artysta znakomicie odnalazł się w indie rockowych brzmieniach. Nowy, wspólny utwór pokazuje, jak wszechstronnymi artystami są Rafał i Piotr.

Wspólne dzieło obu artystów nosi tytuł "Zwid" i ukazuje się jako singiel - Ocean of Noise nie planuje na razie wydania kolejnego albumu.

- “Zwid” może być zaskoczeniem dla fanów Piotrka - przekonuje Rafał Konopka. - Dotąd wszystkie piosenki na jego solowych płytach czy na tych gdzie występował gościnnie, były w języku angielskim. U mnie chyba po raz pierwszy oficjalnie zaśpiewał po polsku. I widać, że w naszym języku jest równie znakomitym artystą - dodaje.

Nowa piosenka różni się też od tego, co Ocean of Noise pokazało nam dotąd na poprzednich płytach. Nie jest to gitarowa kompozycja - w nowym utworze Rafał postawił na bardziej minimalistyczną formę opartą na klawiszach, pulsującym basie i transowym bicie.


 

Nastrój utworu buduje nie tylko muzyka, ale też warstwa słowna.

- W utworze wykorzystaliśmy fragment wiersza pt. "Wielki, czarny sen" francuskiego poety Paula Verlaine’a. Melorecytuje go Martyna Kasprzak - zdradza Rafał Konopka.

Ciemna tonacja utworu koresponduje z jasnością wideoklipu. To jednak pozorny kontrast. Zrealizowany przez Esy Floresy - twórców klipów min. Maleńczuka czy Noviki -  teledysk (Urszula Morga reżyserowała, Bartosz Mikołajczyk filmował, oboje stworzyli scenariusz) to minimalistyczna kompozycja skupiona na znaczących detalach. Pod tym względem obraz perfekcyjnie uzupełnia muzykę.

W teledysku śledzimy bohaterkę graną przez Natalię Klimzę. Ubrana na czarno bohaterka o białych włosach przemierza - podążając za czerwoną nicią - przez industrialne i zaśnieżone krajobrazy. Dokąd zmierza, jaki jest sens jej wędrówki i czy w ogóle jakiś jest? Przekonajcie się sami.

Ocean of Noise to projekt muzyczny białostoczanina Rafała Konopki od lat związanego z lokalną sceną muzyczną. Swój autorski projekt rozpoczął w 2007 roku. Debiutancki album ukazał się w 2013 roku, a zaśpiewali na nim m.in. Magdalena Noweta, Michał Wiraszko, czy właśnie Piotr Brzeziński. Wyszła z tego interesująca mieszanka, której do dziś przyjemnie się słucha.

Trzy lata później ukazała się EP-ka “Still in a dream”, na której na wokalu mamy tylko Magdalenę Nowetę. Więcej żywych instrumentów, spójność stylistyczna oraz melancholijny głos artystki stworzyły romantyczny album.

Nowy utwór to znak muzycznych poszukiwań i zmiany w stylistyce Ocean of Noise.

- Chcieliśmy z Piotrkiem Brzezińskim spróbować stworzyć coś innego, nowego dla naszej stylistyki. “Zwid” to też pokaz tego, żę szukamy ciekawych wyzwań i brzmień - mówi Rafał.
 

Muniek w hip-hopowym klasyku

2019-04-20

Muniek Staszczyk w nowej wersji „Co to za miejsce?” donGURALesko.

Czytaj więcej...

Bitamina "Odnajdzie Raj"

2019-04-20

Zapraszamy do zapoznania się z trzecim singlem zapowiadającym płytę "Kwiaty i korzenie" Bitaminy, którego premiera będzie miała miejsce w Wielki Piątek.

Czytaj więcej...

Nowy zespół Rachel Goswell ze Slowdive

2019-04-19

Label Bella Union prezentuje The Soft Cavalry - nowy projekt małżeństwa Steve Clarke i Rachel Goswell ze Slowdive. Album zatytułowany "The Soft Cavalry" ukaże się 5 lipca.

Czytaj więcej...

Code Orange zagra w Warszawie

2019-04-19

14 czerwca w warszawskich Hybrydach zagra amerykańska grupa Code Orange.

Czytaj więcej...

Niemoc wyda debiut

2019-04-18

Po występach w Polsce i za granicą, wydaniu kilku singli i EP-ek, zespół zaplanował na 25 kwietnia premierę debiutanckiej płyty długogrającej zatytułowanej "Baśnie".

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Madonny

2019-04-18

Czternasty album studyjny w dorobku Madonny, zatytułowany „Madame X”, ukaże się 14 czerwca.

Czytaj więcej...

The Flaming Lips wydadzą nowy album

2019-04-18

Grupa The Flaming Lips ogłosiła premierę ich piętnastego albumu „King’s Mouth”. Płyta trafi na półki sklepowe 19 lipca nakładem wytwórni Bella Union.

Czytaj więcej...

Nowa płyta od Hollywood Vampires

2019-04-18

21 czerwca ukaże się drugi album supergrupy Hollywood Vampires zatytułowany "Rise". W składzie zespołu są m.in. Johnny Depp, Alice Cooper i Joe Perry z Aerosmith.

Czytaj więcej...

Daria Zawiałow zebrała 2 tony pokarmu dla psów

2019-04-17

15 miast, 16 koncertów, 9 wyprzedanych klubów i ponad 2 tony karmy dla psów z lokalnych schronisk. Tak wygląda bilans trasy „Helsinki Tour” Darii Zawiałow.

Czytaj więcej...

Polsko-francuskie The Blind Suns na trasie po Polsce

2019-04-17

Polsko-francuskie trio The Blind Suns dowodzone przez zamieszkałą we Francji Dorotę Kuszewską, zaprezentuje się podczas tzw. francuskiego showcase’u w ramach festiwalu Enea Spring Break w Poznaniu, a poza tym wystąpi w kilku innych największych miastach Polski.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania