Newsy muzyczne

Ocean of Noise i Peter J. Birch z nowym teledyskiem

Ocean of Noise wraca z nowym utworem. Tym razem Rafał Konopka, twórca projektu, ponownie zaprosił do współpracy Piotra Jana Brzezińskiego.

Artystę znanego jako Peter J. Birch po raz pierwszy usłyszymy śpiewającego po polsku. 

Rafał Konopka i Piotr Brzeziński współpracują po raz drugi. Już na debiutanckim albumie Ocean of Noise stworzyli razem utwór “Syntagmatic Relations” - Rafał skomponował muzykę, Piotr napisał tekst i go zaśpiewał. Wtedy słyszeliśmy Brzezińskiego/Bircha w nietypowej dla niego stylistyce. Znany głównie z kompozycji z pogranicza folk rocka, americany czy alt-country artysta znakomicie odnalazł się w indie rockowych brzmieniach. Nowy, wspólny utwór pokazuje, jak wszechstronnymi artystami są Rafał i Piotr.

Wspólne dzieło obu artystów nosi tytuł "Zwid" i ukazuje się jako singiel - Ocean of Noise nie planuje na razie wydania kolejnego albumu.

- “Zwid” może być zaskoczeniem dla fanów Piotrka - przekonuje Rafał Konopka. - Dotąd wszystkie piosenki na jego solowych płytach czy na tych gdzie występował gościnnie, były w języku angielskim. U mnie chyba po raz pierwszy oficjalnie zaśpiewał po polsku. I widać, że w naszym języku jest równie znakomitym artystą - dodaje.

Nowa piosenka różni się też od tego, co Ocean of Noise pokazało nam dotąd na poprzednich płytach. Nie jest to gitarowa kompozycja - w nowym utworze Rafał postawił na bardziej minimalistyczną formę opartą na klawiszach, pulsującym basie i transowym bicie.


 

Nastrój utworu buduje nie tylko muzyka, ale też warstwa słowna.

- W utworze wykorzystaliśmy fragment wiersza pt. "Wielki, czarny sen" francuskiego poety Paula Verlaine’a. Melorecytuje go Martyna Kasprzak - zdradza Rafał Konopka.

Ciemna tonacja utworu koresponduje z jasnością wideoklipu. To jednak pozorny kontrast. Zrealizowany przez Esy Floresy - twórców klipów min. Maleńczuka czy Noviki -  teledysk (Urszula Morga reżyserowała, Bartosz Mikołajczyk filmował, oboje stworzyli scenariusz) to minimalistyczna kompozycja skupiona na znaczących detalach. Pod tym względem obraz perfekcyjnie uzupełnia muzykę.

W teledysku śledzimy bohaterkę graną przez Natalię Klimzę. Ubrana na czarno bohaterka o białych włosach przemierza - podążając za czerwoną nicią - przez industrialne i zaśnieżone krajobrazy. Dokąd zmierza, jaki jest sens jej wędrówki i czy w ogóle jakiś jest? Przekonajcie się sami.

Ocean of Noise to projekt muzyczny białostoczanina Rafała Konopki od lat związanego z lokalną sceną muzyczną. Swój autorski projekt rozpoczął w 2007 roku. Debiutancki album ukazał się w 2013 roku, a zaśpiewali na nim m.in. Magdalena Noweta, Michał Wiraszko, czy właśnie Piotr Brzeziński. Wyszła z tego interesująca mieszanka, której do dziś przyjemnie się słucha.

Trzy lata później ukazała się EP-ka “Still in a dream”, na której na wokalu mamy tylko Magdalenę Nowetę. Więcej żywych instrumentów, spójność stylistyczna oraz melancholijny głos artystki stworzyły romantyczny album.

Nowy utwór to znak muzycznych poszukiwań i zmiany w stylistyce Ocean of Noise.

- Chcieliśmy z Piotrkiem Brzezińskim spróbować stworzyć coś innego, nowego dla naszej stylistyki. “Zwid” to też pokaz tego, żę szukamy ciekawych wyzwań i brzmień - mówi Rafał.
 

Sofi Tukker po raz pierwszy w Polsce

2018-11-16

Nowojorski duet Sofi Tukker zagra 25 marca w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Shining na dwóch koncertach w Polsce

2018-11-16

Norweska grupa Shining zagra w lutym dwa koncerty w Warszawie i Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Noibla z teledyskiem do "Atlantis"

2018-11-16

Klip do utworu "Atlantis" promuje album "Hesitation" krakowskiej formacji Noibla.

Czytaj więcej...

Zobacz debiutancki klip białostockiego White Noise

2018-11-16

"i Find Myself" to tytuł nowego singla białostockiej formacji White Noise.

Czytaj więcej...

Madrugada wystąpi w Warszawie

2018-11-15

20 marca w warszawskim klubie Niebo wystąpi ceniona norweska grupa Madrugada w oryginalnym składzie.

Czytaj więcej...

Dance with the Dead powróci do Warszawy

2018-11-15

Po prawie rocznej przerwie od ostatniego koncertu w Polsce jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie synthwave’u, czyli Dance With The Dead wróci do Warszawy.

Czytaj więcej...

dEUS zagra w Gdańsku

2018-11-15

Jedna z największych gwiazd belgijskiej sceny alternatywnej wystąpi 2 maja w gdańskim B90.

Czytaj więcej...

Muchy pełne "Miłości"

2018-11-14

Miłość” to pierwszy singiel zapowiadający nową płytę Much, nad którą zespół pracuje w pierwotnym składzie: Michał Wiraszko, Piotr Maciejewski, Szymon Waliszewski i Stefan Czerwiński (dołączył do zespołu w 2013).

Czytaj więcej...

Kamasi Washington wróci do Warszawy

2018-11-14

Uwielbiany w Polsce amerykański saksofonista Kamasi Washington zawita 11 marca do warszawskiej Stodoły.

Czytaj więcej...

Gutek przedstawia "Króla Złotego"

2018-11-14

Poznaliśmy drugi singel zapowiadający debiutancką płytę Gutka.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania