Newsy muzyczne

Ketil Bjornstad wystąpi w Szczecinie

Norweska gwiazda prestiżowej wytwórni ECM, pianista Ketil Bjornstad, zaprezentuje się 16 października w Operze Na Zamku w Szczecinie.

Bilety można kupować TUTAJ

Muzyka improwizowana ze Skandynawii jest synonimem sztuki wyrafinowanej. Ważnym elementem kształtującym odrębność stylistyczną Norwegów jest tradycja kompozytorska, która czerpie inspiracje z rodzimego folkloru - nostalgicznego, śpiewnego i związanego tamtejszym krajobrazem, jego surowością i pięknem.

Najsłynniejszym przedstawicielem norweskiego brzmienia w jazzie jest saksofonista Jan Garbarek. Z tego samego pokolenia wywodzi się Ketil Bjornstad. Obydwu artystów łączy nie tylko doświadczenie pokoleniowe (obaj debiutowali na przełomie lat 60 i 70-tych), ale co chyba bardziej istotne – obaj są czołowymi przedstawicielami ECM, niekwestionowanego znaku jakości i najsłynniejszej europejskiej wytwórni jazzowej.

Ketil Bjornstad urodził się w 1952 roku w Oslo. Pianista, kompozytor, a także pisarz, wielki mistrz nastroju. Choć w jego niezwykle bogatej spuściźnie (około 50 płyt autorskich) możemy napotkać absolutnie nowoczesne elementy (użycie elektroniki i samplingu, taneczne rytmy, duety z gitarą elektryczną), to niemal każdy z jego albumów posiada liczne momenty wyciszenia i poetyckiej zadumy. Poezja (Bjornstad działa z powodzeniem również na niwie literackiej) towarzyszyła artyście w niejednym przedsięwzięciu, zaś nastrojowość jego kompozycji skrzętnie wykorzystano w filmowych ścieżkach muzycznych.

Na scenie zadebiutował jako 16-latek, wykonując z Filharmonią w Oslo koncert fortepianowy Beli Bartoka. Kilka lat później Ketil, słuchając kompozycji Milesa Davisa "In A Silent Way", zapragnął tworzyć własne kompozycje. W latach 70. spotkał wielu malarzy, poetów oraz muzyków jazzowych skupionych wokół prężnie działającego muzycznego punktu w Oslo - Clubu 7. Właśnie to artystyczne środowisko pomogło mu w wypracowaniu własnego stylu.

Artysta przyznaje się do wpływu, jaki wywarli na niego kompozytorzy muzyki klasycznej: Bach, Ravel, Prokofiew, Strawiński, instrumentaliści jazzowi: Miles Davis i Thelonious Monk oraz muzyka folkowa. Spośród wykonawców muzyki poważnej Ketil nagrywa i występuje m.in. z mezzosopranistką Randi Stene, wiolonczelistami Larsem Andersem Tomterem i Davidem Darlingiem oraz altowiolinistką Norą Taksdal. W ostatnim czasie nagrywa płyty z najciekawszymi norweskimi muzykami jazzowymi młodego pokolenia: Nilsem Petterem Molvaerem, Svante Henrysonem, Eivindem Aarsetem, Bjornem Kjellemyrem, Per Lindvallem.

Warto zaznaczyć, że płyty artysty nagrywane dla prestiżowych wytwórni płytowych ECM i Emarcy/Universal, oprócz niewątpliwej wartości artystycznej, odznaczają się wybitną dbałością o krystaliczną jakość detalu dźwiękowego i przestrzenność brzmienia. Realizatorem tych nagrań jest inny wybitny Norweg - Jan Erik Kongshaug, od wielu lat nagrywający płyty tak uznanych artystów, jak Keith Jarrett czy Jan Garbarek.

W Szczecinie Ketil Bjornstad zagra na koncertowym fortepianie Steinway.

Artysta wydał kilkadziesiąt autorskich płyt (nagranych przede wszystkim dla wspomnianej wcześniej wytwórni ECM) oraz niemal 20 książek. Muzyka Ketila była wielkokrotnie wykorzystana w filmach, w tym między innymi w naszym kraju („Samotność w sieci”).

Nazwisko Ketila Bjornstada pojawia się zawsze obok takich wybitnych pianistów i mistrzów nastroju jak Ludovico Einaudi i Leszek Możdżer.


Źródło: Koncerty.com

Disturbed zagra w Warszawie

2018-11-19

Amerykańska formacja Disturbed zaprezentuje się 20 czerwca w warszawskiej hali Torwar.

Czytaj więcej...

Rod Stewart przyjedzie do Krakowa

2018-11-19

Rod Stewart wystąpi 21 czerwca w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

"T.Cover" od wczoraj w sprzedaży

2018-11-17

Bednarek & 5 Element oraz Pola Rise promują "T.Cover".

Czytaj więcej...

Nowy singel Frontside

2018-11-17

Zespół Frontside prezentuje nowy teledysk promujący wydany we wrześniu album "Zmartwychwstanie".

Czytaj więcej...

Sofi Tukker po raz pierwszy w Polsce

2018-11-16

Nowojorski duet Sofi Tukker zagra 25 marca w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Shining na dwóch koncertach w Polsce

2018-11-16

Norweska grupa Shining zagra w lutym dwa koncerty w Warszawie i Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Noibla z teledyskiem do "Atlantis"

2018-11-16

Klip do utworu "Atlantis" promuje album "Hesitation" krakowskiej formacji Noibla.

Czytaj więcej...

Zobacz debiutancki klip białostockiego White Noise

2018-11-16

"i Find Myself" to tytuł nowego singla białostockiej formacji White Noise.

Czytaj więcej...

Madrugada wystąpi w Warszawie

2018-11-15

20 marca w warszawskim klubie Niebo wystąpi ceniona norweska grupa Madrugada w oryginalnym składzie.

Czytaj więcej...

Dance with the Dead powróci do Warszawy

2018-11-15

Po prawie rocznej przerwie od ostatniego koncertu w Polsce jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie synthwave’u, czyli Dance With The Dead wróci do Warszawy.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania