Newsy muzyczne

Ketil Bjornstad wystąpi w Szczecinie

Norweska gwiazda prestiżowej wytwórni ECM, pianista Ketil Bjornstad, zaprezentuje się 16 października w Operze Na Zamku w Szczecinie.

Bilety można kupować TUTAJ

Muzyka improwizowana ze Skandynawii jest synonimem sztuki wyrafinowanej. Ważnym elementem kształtującym odrębność stylistyczną Norwegów jest tradycja kompozytorska, która czerpie inspiracje z rodzimego folkloru - nostalgicznego, śpiewnego i związanego tamtejszym krajobrazem, jego surowością i pięknem.

Najsłynniejszym przedstawicielem norweskiego brzmienia w jazzie jest saksofonista Jan Garbarek. Z tego samego pokolenia wywodzi się Ketil Bjornstad. Obydwu artystów łączy nie tylko doświadczenie pokoleniowe (obaj debiutowali na przełomie lat 60 i 70-tych), ale co chyba bardziej istotne – obaj są czołowymi przedstawicielami ECM, niekwestionowanego znaku jakości i najsłynniejszej europejskiej wytwórni jazzowej.

Ketil Bjornstad urodził się w 1952 roku w Oslo. Pianista, kompozytor, a także pisarz, wielki mistrz nastroju. Choć w jego niezwykle bogatej spuściźnie (około 50 płyt autorskich) możemy napotkać absolutnie nowoczesne elementy (użycie elektroniki i samplingu, taneczne rytmy, duety z gitarą elektryczną), to niemal każdy z jego albumów posiada liczne momenty wyciszenia i poetyckiej zadumy. Poezja (Bjornstad działa z powodzeniem również na niwie literackiej) towarzyszyła artyście w niejednym przedsięwzięciu, zaś nastrojowość jego kompozycji skrzętnie wykorzystano w filmowych ścieżkach muzycznych.

Na scenie zadebiutował jako 16-latek, wykonując z Filharmonią w Oslo koncert fortepianowy Beli Bartoka. Kilka lat później Ketil, słuchając kompozycji Milesa Davisa "In A Silent Way", zapragnął tworzyć własne kompozycje. W latach 70. spotkał wielu malarzy, poetów oraz muzyków jazzowych skupionych wokół prężnie działającego muzycznego punktu w Oslo - Clubu 7. Właśnie to artystyczne środowisko pomogło mu w wypracowaniu własnego stylu.

Artysta przyznaje się do wpływu, jaki wywarli na niego kompozytorzy muzyki klasycznej: Bach, Ravel, Prokofiew, Strawiński, instrumentaliści jazzowi: Miles Davis i Thelonious Monk oraz muzyka folkowa. Spośród wykonawców muzyki poważnej Ketil nagrywa i występuje m.in. z mezzosopranistką Randi Stene, wiolonczelistami Larsem Andersem Tomterem i Davidem Darlingiem oraz altowiolinistką Norą Taksdal. W ostatnim czasie nagrywa płyty z najciekawszymi norweskimi muzykami jazzowymi młodego pokolenia: Nilsem Petterem Molvaerem, Svante Henrysonem, Eivindem Aarsetem, Bjornem Kjellemyrem, Per Lindvallem.

Warto zaznaczyć, że płyty artysty nagrywane dla prestiżowych wytwórni płytowych ECM i Emarcy/Universal, oprócz niewątpliwej wartości artystycznej, odznaczają się wybitną dbałością o krystaliczną jakość detalu dźwiękowego i przestrzenność brzmienia. Realizatorem tych nagrań jest inny wybitny Norweg - Jan Erik Kongshaug, od wielu lat nagrywający płyty tak uznanych artystów, jak Keith Jarrett czy Jan Garbarek.

W Szczecinie Ketil Bjornstad zagra na koncertowym fortepianie Steinway.

Artysta wydał kilkadziesiąt autorskich płyt (nagranych przede wszystkim dla wspomnianej wcześniej wytwórni ECM) oraz niemal 20 książek. Muzyka Ketila była wielkokrotnie wykorzystana w filmach, w tym między innymi w naszym kraju („Samotność w sieci”).

Nazwisko Ketila Bjornstada pojawia się zawsze obok takich wybitnych pianistów i mistrzów nastroju jak Ludovico Einaudi i Leszek Możdżer.


Źródło: Koncerty.com

Zmarł Rosław Szaybo

2019-05-21

Najbardziej znany na świecie polski twórca okładek płyt Rosław Szaybo zmarł w wieku 85 lat.

Czytaj więcej...

Poznaliśmy skład warszawskiego Merry Christless 2019

2019-05-21

14 grudnia w warszawskim klubie Progresja wystąpią: Hellhammer: Triumph of Death, Furia, Dodheimsgard, Bölzer, Blaze of Perdition oraz Matterhorn.

Czytaj więcej...

undertheskin serwuje "Poison"

2019-05-21

Klip „Posion” promuje nową płytę post-punkowego undertheskin zatytułowaną „N E G A T I V E”.

Czytaj więcej...

Nowy singel happysad

2019-05-21

Grupa happysad opublikowała utwór "Cały" czyli pierwszą zapowiedź nowego albumu, który ukaże się wczesną jesienią tego roku.

Czytaj więcej...

Cult of Luna zagra w Warszawie

2019-05-20

Szwedzka gwiazda post-metalu Cult of Luna zagra 8 grudnia w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Nowy teledysk od The Raconteurs

2019-05-20

Grupa The Raconteurs ujawniła kolejny utwór zatytułowany "Help Me Stranger", który zwiastuje najnowszy album "Help Us Stranger".

Czytaj więcej...

Golden Life "Kocha Cię"

2019-05-20

Grupa Golden Life opublikowała nową kompozycję zatytułowaną "Kocham Cię". W tym roku zespół obchodzi 30 rocznicę powstania.

Czytaj więcej...

Duet IDER wystąpi w Warszawie

2019-05-18

Brytyjska grupa IDER zagra 4 listopada w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Lisa Hannigan wyda album koncertowy z Dublina

2019-05-18

Lisa Hannigan zaprezentowała najnowszy singiel "Fall".

Czytaj więcej...

Budka Suflera wróci na siedem koncertów

2019-05-17

Budka Suflera reaktywowała się po 5 latach przerwy i zagra siedem koncertów w największych halach Polski.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania