Newsy muzyczne

Cykl "Poza Jazz" w warszawskiej FINA

Jesienią w FINA zapraszamy na koncerty muzyków kojarzonych ze sceną jazzową i improwizowaną, lecz sięgających znacznie dalej.

Artystów, których praca z instrumentem prowadzi w poprzek stylistyk i utartych schematów. W rezultacie ich twórczość niekiedy nie spotyka się z należnym jej zainteresowaniem. Trudno ją bowiem skatalogować. Lepiej niż gatunkowe etykiety określają ją takie pojęcia jak: otwartość, kreatywność, ale też koncentracja, muzyczna świadomość czy wirtuozeria. 

W ramach cyklu na scenie FINA Wałbrzyska 3/5 w Warszawie wystąpią:

6 września – Jachna / Mazurkiewicz / Buhl

4 października – Michał Górczyński i Buba Badije Kuyateh

8 listopada – Artur Majewski i Patryk Zakrocki

13 grudnia – Franciszek Pospieszalski Sekstet

Już 6 września w FINA wystąpi trio Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – to ważne osobowości na scenie jazzu i muzyki improwizowanej. Perkusista Jacek Buhl zaczynał w czasach yassowego szaleństwa, grając na perkusji w kultowej grupie Trytony. Trębacz Wojciech Jachna dał się poznać dekadę później, występując m.in. w popularnym zespole Contemporary Noise Quintet. W ostatniej dekadzie chętnie nagrywali jako duet aż do momentu, kiedy spotkali kontrabasistę Jacka Mazurkiewicza. Przy okazji pracy nad pierwszą, świetnie przyjętą płytą „Dźwięki ukryte” muzycy zrozumieli, że nadają na podobnych falach. Ich tegoroczny album „God’s Body” to rozwinięcie tych tropów – kompozycje pełne niuansów i detali zanurzonych w elektronicznych, ambientowych tłach i powłóczystych dźwiękach kontrabasu.

Muzyka duetu Michał Górczyński-Buba Badije Kuyateh to świadectwo dialogu dwóch kultur i, wydawałoby się, filozofii grania. Polski klarnecista i kompozytor to gruntownie wykształcony instrumentalista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej i improwizowanej. Współtworzy awangardowy zespół Kwartludium, tworzy instalacje dźwiękowe, eksperymentuje z brzmieniem. Urodzony w Gambii Kuyateh pochodzi z rodziny griotów i jako wirtuoz gry na korze – zachodnioafrykańskiej harfie – kontynuuje domowe tradycje. Nagrany przez duet album „Cut the Air” wychodzi ponad kulturowe doświadczenia, zawierając bardzo liryczne wariacje na temat jazzu, muzyki afrykańskiej i minimalizmu. 4 października w FINA będzie można się przekonać jak łatwo jest za sprawą improwizacji pokonać granice stylistyczne i kulturowe.  

Artur Majewski jest jednym z najbardziej kreatywnych i „elokwentnych” trębaczy polskiej sceny improwizowanej. Zaczynał w kultowej wrocławskiej grupie Robotobibok, po rozpadzie której występował w duecie Mikrokolektyw. Patryk Zakrocki jest zaś altowiolinistą, członkiem zespołów Spontaneous Chamber Music (z gitarzystą Marcinem Olakiem) oraz SzaZa (z klarnecistą Pawłem Szamburskim). W tym drugim pisał muzykę m.in. do etiud Romana Polańskiego oraz filmów Themersonów. Muzyków łączy zamiłowanie do improwizacji i poszukiwania nowych dźwięków. Dlatego podczas koncertu, który odbędzie się 8 listopada instrumentaliści będą chętnie sięgać po looper, oscylatory czy elektroniczną mbirę. Jesienny koncert stanowi część trasy promującej pierwszy wspólny album duetu Majewski-Zakrocki „Czas panowania traw”. 

Sześciu młodych muzyków o różnym bagażu doświadczeń, którzy poznali się na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Grając w różnych konfiguracjach, polscy instrumentaliści mają już na koncie kilka świetnych płyt. Zdania, która z nich jest najlepsza są podzielone, ale debiut Franciszek Pospieszalski Sekstet w największych stopniu prezentuje bogactwo inspiracji i kreatywność tego środowiska. Utworu z tego albumu usłyszmy 13 grudnia w FINA. Na odcinku ośmiu kompozycji Kuba Więcek, Szymon Gąsiorek, Jędrzej Łagodziński, Albert Karch, Grzegorz Tarwid oraz Franciszek Pospieszalski prezentują zaskakujące ujęcia klasyki i polskich tańców narodowych, post-rockowe wybuchy, swing, współczesną awangardę i oczywiście sporo jazzu. 

 


Foto: Jachna / Mazurkiewicz / Buhl
Źródło: FINA

Pokrewne wątki:

Duff McKagan zagra w Warszawie

2019-04-23

Basista grupy Guns n'Roses wystąpi 22 sierpnia w warszawskim klubie Stodoła w ramach trasy promującej jego nową solową płytę "Tenderness".

Czytaj więcej...

Rosetta Stone prezentuje nowy teledysk

2019-04-23

Jeden z najważniejszych brytyjskich zespołów gotyckich z lat 90.ubiegłego wieku opublikował teledysk do kompozycji "Tomorrow For Us".

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów w "Domu"

2019-04-23

Romantycy Lekkich Obyczajów zaprezentowali nowy singel promujący wydaną w kwietniu 2018 płytę „Neoromantyzm”.

Czytaj więcej...

Powstaje film dokumentalny o The Cure

2019-04-22

Długoletni współpracownik grupy The Cure, reżyser Tim Pope, potwierdził, że powstaje nowy film dokumentalny o zespole kierowanym przez Roberta Smitha.

Czytaj więcej...

Muniek w hip-hopowym klasyku

2019-04-20

Muniek Staszczyk w nowej wersji „Co to za miejsce?” donGURALesko.

Czytaj więcej...

Bitamina "Odnajdzie Raj"

2019-04-20

Zapraszamy do zapoznania się z trzecim singlem zapowiadającym płytę "Kwiaty i korzenie" Bitaminy, którego premiera będzie miała miejsce w Wielki Piątek.

Czytaj więcej...

Nowy zespół Rachel Goswell ze Slowdive

2019-04-19

Label Bella Union prezentuje The Soft Cavalry - nowy projekt małżeństwa Steve Clarke i Rachel Goswell ze Slowdive. Album zatytułowany "The Soft Cavalry" ukaże się 5 lipca.

Czytaj więcej...

Code Orange zagra w Warszawie

2019-04-19

14 czerwca w warszawskich Hybrydach zagra amerykańska grupa Code Orange.

Czytaj więcej...

Niemoc wyda debiut

2019-04-18

Po występach w Polsce i za granicą, wydaniu kilku singli i EP-ek, zespół zaplanował na 25 kwietnia premierę debiutanckiej płyty długogrającej zatytułowanej "Baśnie".

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Madonny

2019-04-18

Czternasty album studyjny w dorobku Madonny, zatytułowany „Madame X”, ukaże się 14 czerwca.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania