Newsy muzyczne

Cykl "Poza Jazz" w warszawskiej FINA

Jesienią w FINA zapraszamy na koncerty muzyków kojarzonych ze sceną jazzową i improwizowaną, lecz sięgających znacznie dalej.

Artystów, których praca z instrumentem prowadzi w poprzek stylistyk i utartych schematów. W rezultacie ich twórczość niekiedy nie spotyka się z należnym jej zainteresowaniem. Trudno ją bowiem skatalogować. Lepiej niż gatunkowe etykiety określają ją takie pojęcia jak: otwartość, kreatywność, ale też koncentracja, muzyczna świadomość czy wirtuozeria. 

W ramach cyklu na scenie FINA Wałbrzyska 3/5 w Warszawie wystąpią:

6 września – Jachna / Mazurkiewicz / Buhl

4 października – Michał Górczyński i Buba Badije Kuyateh

8 listopada – Artur Majewski i Patryk Zakrocki

13 grudnia – Franciszek Pospieszalski Sekstet

Już 6 września w FINA wystąpi trio Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – to ważne osobowości na scenie jazzu i muzyki improwizowanej. Perkusista Jacek Buhl zaczynał w czasach yassowego szaleństwa, grając na perkusji w kultowej grupie Trytony. Trębacz Wojciech Jachna dał się poznać dekadę później, występując m.in. w popularnym zespole Contemporary Noise Quintet. W ostatniej dekadzie chętnie nagrywali jako duet aż do momentu, kiedy spotkali kontrabasistę Jacka Mazurkiewicza. Przy okazji pracy nad pierwszą, świetnie przyjętą płytą „Dźwięki ukryte” muzycy zrozumieli, że nadają na podobnych falach. Ich tegoroczny album „God’s Body” to rozwinięcie tych tropów – kompozycje pełne niuansów i detali zanurzonych w elektronicznych, ambientowych tłach i powłóczystych dźwiękach kontrabasu.

Muzyka duetu Michał Górczyński-Buba Badije Kuyateh to świadectwo dialogu dwóch kultur i, wydawałoby się, filozofii grania. Polski klarnecista i kompozytor to gruntownie wykształcony instrumentalista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej i improwizowanej. Współtworzy awangardowy zespół Kwartludium, tworzy instalacje dźwiękowe, eksperymentuje z brzmieniem. Urodzony w Gambii Kuyateh pochodzi z rodziny griotów i jako wirtuoz gry na korze – zachodnioafrykańskiej harfie – kontynuuje domowe tradycje. Nagrany przez duet album „Cut the Air” wychodzi ponad kulturowe doświadczenia, zawierając bardzo liryczne wariacje na temat jazzu, muzyki afrykańskiej i minimalizmu. 4 października w FINA będzie można się przekonać jak łatwo jest za sprawą improwizacji pokonać granice stylistyczne i kulturowe.  

Artur Majewski jest jednym z najbardziej kreatywnych i „elokwentnych” trębaczy polskiej sceny improwizowanej. Zaczynał w kultowej wrocławskiej grupie Robotobibok, po rozpadzie której występował w duecie Mikrokolektyw. Patryk Zakrocki jest zaś altowiolinistą, członkiem zespołów Spontaneous Chamber Music (z gitarzystą Marcinem Olakiem) oraz SzaZa (z klarnecistą Pawłem Szamburskim). W tym drugim pisał muzykę m.in. do etiud Romana Polańskiego oraz filmów Themersonów. Muzyków łączy zamiłowanie do improwizacji i poszukiwania nowych dźwięków. Dlatego podczas koncertu, który odbędzie się 8 listopada instrumentaliści będą chętnie sięgać po looper, oscylatory czy elektroniczną mbirę. Jesienny koncert stanowi część trasy promującej pierwszy wspólny album duetu Majewski-Zakrocki „Czas panowania traw”. 

Sześciu młodych muzyków o różnym bagażu doświadczeń, którzy poznali się na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Grając w różnych konfiguracjach, polscy instrumentaliści mają już na koncie kilka świetnych płyt. Zdania, która z nich jest najlepsza są podzielone, ale debiut Franciszek Pospieszalski Sekstet w największych stopniu prezentuje bogactwo inspiracji i kreatywność tego środowiska. Utworu z tego albumu usłyszmy 13 grudnia w FINA. Na odcinku ośmiu kompozycji Kuba Więcek, Szymon Gąsiorek, Jędrzej Łagodziński, Albert Karch, Grzegorz Tarwid oraz Franciszek Pospieszalski prezentują zaskakujące ujęcia klasyki i polskich tańców narodowych, post-rockowe wybuchy, swing, współczesną awangardę i oczywiście sporo jazzu. 

 


Foto: Jachna / Mazurkiewicz / Buhl
Źródło: FINA

Pokrewne wątki:

Nitzer Ebb za rok w Łodzi

2018-11-12

Poznaliśmy pierwszą gwiazdę przyszłorocznej edycji łódzkiego Soundedit Festival.

Czytaj więcej...

Health zagra w Warszawie

2018-11-11

Amerykański zespół Health wystąpi 16 lutego w warszawskich Hybrydach.

Czytaj więcej...

Stos wróci na jeden koncert

2018-11-11

30 marca w Warszawie odbędzie się jedyny koncert klasyków polskiego heavy metalu Stos.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg wraca po 26 latach

2018-11-10

14 lipca na festiwalu Castle Party w Bolkowie odbędzie się pierwszy od 1992 roku koncert łódzkiej grupy Blitzkrieg.

Czytaj więcej...

Jean-Michel Jarre wyda sequel albumu "Equinoxe"

2018-11-10

"Equinoxe Infinity" (premiera 16 listopada) to długo oczekiwany sequel do słynnego albumu "Equinoxe" Jean-Michela Jarre’a, który ukazał się dokładnie czterdzieści lat wcześniej, 16 listopada 1978 roku.

Czytaj więcej...

Tides From Nebula prezentują „PARATYPHOID FEVER”

2018-11-10

Dwa tygodnie temu Tides From Nebula zaprezentowali nowy singiel zatytułowany „DOPAMINE”, na którym znalazła się niespodzianka dla fanów.

Czytaj więcej...

Backstreet Boys przyjadą do Warszawy

2018-11-09

24 czerwca w warszawskim Torwarze odbędzie się kolejny polski koncert słynnego amerykańskiego boys band Backstreet Boys.

Czytaj więcej...

Devin Townsend wróci do warszawskiej Stodoły

2018-11-09

An Evening With Devin Townsend odbędzie się 5 kwietnia w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Debiutancki singel supergrupy Piroshka

2018-11-09

"Everlastingly Yours" to pierwsza zapowiedź debiutanckiego albumu formacji Piroshka, w skład której wchodzi czwórka cenionych muzyków z brytyjskiej sceny niezależnej.

Czytaj więcej...

Depeche Mode: ciąg dalszy kolekcji singli na winylach

2018-11-08

Sony Music Entertainment prezentuje dwa kolejne boxy zawierające kolekcje singli grupy Depeche Mode na płytach winylowych.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania