Newsy muzyczne

Evorevo powraca z drugim albumem

26 października ukaże się płyta "Dwubiegunowa" wrocławskiego projektu Evorevo.

Wrocławski zespół Evorevo powstał z inicjatywy Igora Pudło, członka duetu Skalpel - zespołu, który po nagraniu dwóch albumów dla brytyjskiej wytwórni Ninja Tune należy już do klasyki europejskiego nu jazzu i jest laureatem “Paszportu Polityki” z 2006 roku. Sam Pudło, pod pseudonimem Igor Boxx, nagrał kilka solowych płyt, poczynając od muzycznej opowieści o upadku Breslau (również wydanej przez Ninja Tune), na koncept albumie “Fyodor”, inspirowanym życiem i twórczością Dostojewskiego, kończąc.

Drugim członkiem Evorevo jest Tomasz “Magiera” Janiszewski. To jeden z czołowych polskich producentów hip-hopowych, działający w duecie White House, sklasyfikowanym przez miesięcznik “Machina” na 12. miejscu w rankingu 20 najlepszych polskich producentów hip-hopowych. Tworząc klasyczną serię albumów “Kodex”, pracował z czołowymi raperami, jak: O.S.T.R., Tede, Fisz, Sokół, Ten Typ Mes, DonGURALesko. Producenci z White House są też autorami muzyki do albumu “Poeci”, na którym raperzy nagrali wiersze polskich poetów, m.in. Adama Asnyka, Juliana Tuwima, Jana Lechonia czy Ignacego Krasickiego.

Pierwsza płyta Evorevo “Underpop” była bardzo eklektyczną, wręcz ekscentryczną, kolekcją utworów elektronicznych, wykreowanych przy udziale zaproszonych do współpracy instrumentalistów. Na albumie tym pojawili się m.in. Piotr “Emade” Waglewski oraz wokaliści: Barbara Wrońska (Pustki, Ballady i Romanse) i Maciek Kurowicki (Hurt). Największą uwagę odbiorców zwróciła kompozycja “Bowie w Warszawie”, zainspirowana legendarną wizytą Davida Bowiego w naszej stolicy w kwietniu 1973 roku, oraz piosenka “Supersens” zaśpiewana przez Kurowickiego.

Sukces tego utworu zachęcił Igora i Tomka do poszerzenia składu o Maćka w roli frontmana i właśnie w tej konfiguracji panowie nagrali płytę “Dwubiegunowa”. Evorevo stanowi teraz syntezatorowo-poetyckie trio o zwartej koncepcji artystycznej. Narratorem jest w nim Kurowicki, śpiewający o nieumiejętnościach, wahaniach i niepewnościach, czyli o tym wszystkim, czego nie uczą w amerykańskiej szkole sukcesu, czy też o tym, że czasy, gdy można czuć się świetnie, minęły bezpowrotnie, choć tak naprawdę niewykluczone, że nigdy ich nie było...

Nieprzypadkowy jest też tytuł albumu. Gdyby spojrzeć na niego przez pryzmat tekstów Kurowickiego, na jednym biegunie znajdziemy lęki i obawy dojrzałego już mężczyzny, na drugim zaś szczerą naiwność wciąż poszukującego młodzieńca. A przestrzeń między nimi to rozdarcie, pole walki między przeszłością i teraźniejszością. Niezwykle trudno funkcjonuje się wrażliwym jednostkom w tak wąsko określonym zakresie, gdzie zazwyczaj są spychane przez system na margines. Bo przecież trzeba żyć według utartych schematów, mieć zdanie na każdy temat i wyrobione poglądy. A tych bohater “Dżungli” nie posiada: “Jestem człowiekiem głęboko niewiedzącym, nie jestem zrzeszony w żadnej odpowiedzi”. I świetnie orientuje się w swoim deficycie.

Muzyka Evorevo jest bliska życiu, bo została stworzona za pomocą tych samych narzędzi, których używamy w mediach społecznościowych: laptopa, tabletu, smartfona...Foto: Krzysztof Ćwik
Źródło: Manufaktura Legenda

Pokrewne wątki:

Muchy pełne "Miłości"

2018-11-14

Miłość” to pierwszy singiel zapowiadający nową płytę Much, nad którą zespół pracuje w pierwotnym składzie: Michał Wiraszko, Piotr Maciejewski, Szymon Waliszewski i Stefan Czerwiński (dołączył do zespołu w 2013).

Czytaj więcej...

Kamasi Washington wróci do Warszawy

2018-11-14

Uwielbiany w Polsce amerykański saksofonista Kamasi Washington zawita 11 marca do warszawskiej Stodoły.

Czytaj więcej...

Gutek przedstawia "Króla Złotego"

2018-11-14

Poznaliśmy drugi singel zapowiadający debiutancką płytę Gutka.

Czytaj więcej...

Death In June wyda pierwszy album od 8 lat

2018-11-14

Czołowy brytyjski neofolkowy projekt Death In June zapowiedział premierę nowej płyty.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu Rock Na Bagnie 2019

2018-11-14

Poznaliśmy nazwy pierwszych wykonawców, którzy potwierdzili swój udział w przyszłorocznej edycji festiwalu Rock Na Bagnie w Goniądzu. Impreza odbędzie się w dniach 5-6 lipca.

Czytaj więcej...

LANY przyjedzie po raz trzeci do Warszawy

2018-11-13

Amerykańska formacja LANY zawita 20 lutego do warszawskiej Proximy.

Czytaj więcej...

BAiKA nagrała cover Blondie

2018-11-13

Duet BAiKA, który niedawno stał się trio - za sprawą Marcina Żabiełowicza, który dołączył do Banacha i Kafi - obchodzi właśnie trzecie urodziny.

Czytaj więcej...

Editors w remiksie UNKLE

2018-11-13

Grupa Editors ujawniła remix utworu „Cold”, którego autorem jest UNKLE.

Czytaj więcej...

Joe Bonamassa wystąpi w Katowicach

2018-11-13

Amerykański gitarzysta Joe Bonamassa wystąpi 22 maja w katowickim Spodku.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb za rok w Łodzi

2018-11-12

Poznaliśmy pierwszą gwiazdę przyszłorocznej edycji łódzkiego Soundedit Festival.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania