Newsy muzyczne

Oskar Cenkier zaprasza do "Bastionu"

"Bastion" to drugi album w dyskografii mieszkającego w Krakowie pianisty Oskara Cenkiera.

Oskar Cenkier zaczął grać na fortepianie w wieku ośmiu lat i, zachęcany przez swojego ojca, łatwo odnalazł się w muzyce przeszłości, zarówno tej bliższej jak i bardziej odległej. Gdy kilka lat później pojawiły się jego pierwsze amatorskie kompozycje i nagrania, stało się jasne, że Oskar, mniej lub bardziej świadomie, wybrał już swoją życiową ścieżkę.  

W 2012 roku opuścił swój rodzinny Biecz i przeniósł się do Krakowa by realizować  marzenia o muzycznym życiu. Przez kilka kolejnych lat rozwijał tam swój warsztat, udzielał się w licznych zespołach i projektach, przez pewien okres pracował też jako muzyk sesyjny i pianista barowy. 

W 2015 rozpoczął występować solowo pod własnym nazwiskiem. Wyposażony w  proste pianino cyfrowe i kilka efektów gitarowych, Oskar szybko wypracował własne, unikatowe podejście do grania na żywo. Kładąc spory nacisk na improwizację, odrzucił ideę statycznych, opartych na konkretnych setlistach, powtarzalnych koncertów, w zamian skupiając się na indywidualnej kompozycji każdego z nich z osobna.   

To podejście ma swą genezę w dualizmie, z jakim Cenkier postrzega muzykę; stawiając po jednej stronie miłość do długich, rozbudowanych i wielowątkowych kompozycji, a po drugiej brak fizycznej możliwości samotnego odtworzenia ich na scenie, musiał znaleźć inną drogę do właściwego przekazania ulotnych emocji im towarzyszącym.   W ten sposób, jego nierzadko 20-minutowe utwory studyjne,  rozpisywane czasem nawet na jedenaście grających równocześnie fortepianów, poprzez ciągłą dekompozycję i dekonstrukcję zyskały nowe życie podczas koncertów.

W 2018 roku ma premierę Bastion, najnowszy album Cenkiera, na którym zagrał on na wszystkich instrumentach i samodzielnie zajął się produkcją. Płyta, podzielona na dwa obszerne utwory – Whose Name Was Writ In Water oraz Sequoia Sempervirens, jest określana przez muzyka jako jego najambitniejsze jak dotąd dzieło.

Ewolucja Bastionu do finalnej postaci trwała niemal rok, ale główne założenia pozostawały niezmienne – od początku miała to być złożona, dwuczęściowa forma oparta na brzmieniu mocno przetworzonych, wielowarstwowo użytych fortepianów, połączonych z organami i elektroniką.  Foto: Amadea Sokołowska

Kris Barras Band na dwóch koncertach w Polsce

2019-01-23

Zespół Krisa Barrasa wystąpi 10 kwietnia w warszawskim klubie Proxima oraz 11 kwietnia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Sophii "Kocha Ten Stan"

2019-01-23

“Kocham ten stan” to pierwszy solowy singiel z nadchodzącej debiutanckiej EPki Sofii “Solo EP”.

Czytaj więcej...

Ruszyła przedsprzedaż nowej płyty O.S.T.R.

2019-01-23

22 lutego ukaże się nowy album O.S.T.R. zatytułowany "Instrukcja Obsługi Świrów". Wczoraj ruszyła przedsprzedaż płyty.

Czytaj więcej...

Still Corners zagra w Poznaniu

2019-01-23

Still Corners czyli synth popowa rewelacja ze stajni Wrecking Light Records i Sub Pop po raz pierwszy wystąpi na jedynym koncercie w Polsce.

Czytaj więcej...

Apparat zapowiada nowy album

2019-01-22

APPARAT, aka Sascha Ring, ogłosił szczegóły nowego krążka. „LP5” ukaże się 22 marca nakładem Mute.

Czytaj więcej...

"Schiza" Agnieszki Chylińskiej

2019-01-22

Drugi singiel i teledysk z albumu "Pink Punk".

Czytaj więcej...

Bryan Adams wystąpi w Gdańsku

2019-01-22

21 czerwca w trójmiejskiej Ergo Arenie odbędzie się jedyny polski koncert Bryana Adamsa promujący jego nowy album "Shine A Light".

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb: „Body of Work" po raz pierwszy na winylu

2019-01-21

„Body of Work” to tytuł kompilacji Nitzer Ebb, która pierwotnie miała swoją premierę w 2006 r. 8 marca po raz pierwszy ukaże się w limitowanej edycji na winylu (4LP).

Czytaj więcej...

Perfect Son z nowym singlem na wiosennym tournee

2019-01-21

"Lust" to tytuł drugiego singla, który zwiastuje debiutancki krążek Perfect Son "Cast".

Czytaj więcej...

Uriah Heep puka do twych drzwi

2019-01-21

Grupa Uriah Heep, która za miesiąc przyjedzie na trasę do Polski, zaprezentowała nowy teledysk do utworu "Knocking At My Door".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania