Newsy muzyczne

"Chemia Miłości" Marzeny Majcher

Kolejne bardzo ciekawe wydawnictwo od Opus Series dla miłośników muzyki współczesnej.

"Chemistry of Love" to cykl utworów na sopran i kwartet smyczkowy Marzeny Majcher - kompozytorki współczesnej muzyki poważnej i filmowej, która ugruntowała już swoją pozycję na polskiej scenie muzycznej wyjątkowymi kompozycjami. Przez krytyków i publiczność zaliczana jest do grona jednych z najciekawszych twórców wyznaczających nowe kierunki w tworzeniu muzyki współczesnej oscylującej z nauką. Wykonawcy kompozycji to Małgorzata Kubala – śpiewaczka operowa o elektryzującym sopranie oraz NeoQuartet jeden z najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie.

"Chemistry of Love" Marzeny Majcher, charakteryzuje się oryginalną koncepcją, polegającą na odnajdywaniu analogii pomiędzy muzyką a chemią. Muzyka jest inspirowana wzorami substancji chemicznych odpowiedzialnych za stan zakochania potocznie nazywanych “chemią miłości”. Kompozytorka podjęła się eksperymentu muzycznego, polegającego na transformacji na język muzyki wzorów strukturalnych i sumarycznych takich substancji jak fenyloetyloamina, dopamina oraz innych. W tworzeniu kompozycji istotne było odnalezienie harmonii, melodii oraz ładunku emocjonalnego w strukturach tych wzorów. Dzięki takiemu muzycznemu eksperymentowi można usłyszeć jak brzmi „chemia miłości”.

"Chemistry of Love" jest już znana z licznych koncertów na Festiwalach Muzycznych w kraju i za granicą między innymi była wykonywana na Music Festival Ecos Urbanos w Meksyku (Mexico City 2017) , 14th International Festival of Contemporary Music and Visual Arts (Bydgoszcz, 2018) oraz w Planetarium Instytutu Nauki Kopernik (Warszawa, 2017).

Na płycie znajdują się także cztery inne kompozycje Marzeny Majcher - cykl utworów "Radiacja" w wykonaniu Małgorzaty Kubali - sopran oraz kompozytorki – chór, live electronics i Exformer interaktywny. Muzyka ta jest również inspirowana nauką - kosmologią i fizyką.


Autorka muzyki:

MARZENA MAJCHER

Wykonawcy muzyki:

MAŁGORZATA KUBALA - sopran

NEOQUARTET w składzie:

Karolina Piątkowska-Nowicka (I skrzypce)

Paweł Kapica (II skrzypce)

Michał Markiewicz (altówka)

Krzysztof Pawłowski (wiolonczela)

Marzena Majcher – chór i live electronics

Teksty do muzyki napisały: Aneta Badziąg – utwory: 1, 2, 4, 5 Ewelina Lasota – utwory: 3 i 6

Chemistry of Love – cykl 6 utworów:

1. I Dopamine (4'25”)

2. II Phenylethylamine (4'40”)

3. III Estratetraenol (6'50”)

4. IV Epinephrine (6'40”)

5. V Norepinephrine (5'20”)

6. VI Endorphins (6'30”)

Radiation – cykl 4 utworów:

7. Event Horizon (4'00”)

8. Crushing of Neurons (4'00”)

9. Photon Energy (4'30”)

10. Radiation (3'50”)

MARZENA MAJCHER - kompozytorka muzyki filmowej, teatralnej oraz współczesnej muzyki poważnej. Studiowała Kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie pod kierunkiem Krzysztofa Knittla oraz Gitarę Klasyczną w Akademii Muzycznej w Łodzi. Autorka muzyki do ponad 35 filmów, sztuk teatralnych i seriali. W jej dorobku znajdują się kompozycje na zespoły kameralne i orkiestrę symfoniczną. Filmy z jej muzyką były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na Festiwalach Filmowych na całym świecie. Jej znane prace, to muzyka do filmów: A French Woman, Hanoi – Warszawa, sztuki teatralnej Kobro, muzyka do Oprawy TVP Kultura, kompozycje – Chemistry of Love, Figures, 88 Fractals. Tworzy kompozycje interdyscyplinarne oscylujące na pograniczu muzyki i nauki. Korzysta z najnowszych technologii w muzyce - używa interaktywnego Exformera. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. na Music Festival Ecos Urbanos w Meksyku (Mexico city 2017 i 2018), 14th International Festival of Contemporary Music and Visual Arts (Bydgoszcz, 2018) w Planetarium - Centrum Nauki Kopernik (Warszawa 2017). Laureatka wielu nagród, jej płyta Budyń została uznana za „Wydarzenie muzyczne roku 2011” na Festiwalu Sztuki Współczesnej Re:wizje_5 (Warszawa 2011). Stypendystka Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017r.). Brała udział w konkursach kompozytorskich, m.in.: The MUSE-IC project (Francja, Paryż 2018) oraz International Confederation of Eloctroacustic Music-CIME/ ICEM (Moskwa 2017). (www.marzenamajcher.manifo.com)

MAŁGORZATA KUBALA - sopran koloraturowy, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Umiejętności wokalne doskonaliła u najlepszych polskich śpiewaczek koloraturowych m.in. u Zdzisławy Donat. Finalistka VIII Międzynarodowego Konkursu Koloraturowego im. Sylwii Geszty. W 2012r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. Stypendystka Ministra Kultury Księstwa Luxemburg. Koncertowała w kraju oraz zagranicą (Niemcy, Austria, Luxemburg, Łotwa, Hiszpania, Kanada). Od 2002 występuje w zróżnicowanym repertuarze: od opery, operetki, musicalu, aż po muzykę wspołczesną. Nagrała dwie płyty: Fryderyk Chopin Paulina Viardot amitié amoureuse - mazurki F. Chopina (DUX, 2014) oraz Szkoła wokalna rodziny García (DUX, 2017). Od 2008 r. jest adiunktem na Wydziale Wokalno - Aktorskim UMFC. Współpracuje jako wykładowca z uczelniami zagranicznymi w Rydze, Sewilli i Madrycie.

NEOQUARTET - kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Tworzą go: Karolina Piątkowska - Nowicka (I skrzypce), Paweł Kapica (II skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela). Zespół ma na koncie cztery CD wydane dla wytwórni DUX, Acte Preable oraz amerykańskiej wytwórni (Gavi Records). Był nominowany do szeregu nagród artystycznych (Pomorska Nagroda Artystyczna, Fryderyki). NeoQuartet koncertuje w Polsce i za granicą (Ukraina, Szwajcaria, Rosja, Włochy, Litwa, Francja, Chiny, Finlandia, Estonia, Niemcy, Dania, Szwecja). Ma na swoim koncie udział w takich festiwalach jak: Warszawska Jesień, Festiwal Kontrasty (Lwów), Another Space Festival, (Moskwa), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna, Beijing Moderne, Asian Music Week, Shanghai New Music Week, Randfestspiele, Autumn Fest Festival –Tallin i inne. (www.neoquartet.pl).


Źródło: Opus Series

Wayne Hussey na dwóch koncertach w Polsce

2019-03-19

Legendarny lider grupy The Mission oraz były gitarzysta grupy The Sisters of Mercy wystąpi we wrześniu we Wrocławiu i Warszawie

Czytaj więcej...

Soap&Skin prezentuje nowy utwór

2019-03-19

Soap&Skin podzieliła się wizualizacją, która powstała do utworu “Creep”. Kompozycja pochodzi z wydanego w zeszłym roku albumu “From Gas To Solid/you are my friend”.

Czytaj więcej...

Two Door Cinema Club z nowym singlem

2019-03-19

Two Door Cinema Club powraca z nowym singlem „Talk“.

Czytaj więcej...

Foals i Stereolab na katowickim OFF Festival

2019-03-19

Chlubna przeszłość brytyjskiej muzyki, czyli Stereolab, jej znakomity dzień dzisiejszy, w postaci Foals i świetlana przyszłość, czyli Octavian, to tylko część nazw, które wzbogaciły program festiwalu.

Czytaj więcej...

Kenny Garrett na Warsaw Summer Jazz Days 2019

2019-03-19

Legendarny amerykański saksofonista jazzowy Kenny Garrett dołączył do składu tegorocznego Warsaw Summer Jazz Days.

Czytaj więcej...

Kasai zapowiada debiutancki album

2019-03-18

Grała z Brodką i Rojkiem. Teraz zapowiada swój solowy debiut utworem "Salvages".

Czytaj więcej...

Fink na dwóch koncertach w Polsce

2019-03-18

Fink wróci do Polski na dwa koncerty: 6 listopada zagra w Starym Maneżu w Gdańsku, zaś 8 listopada w warszawskim Palladium.

Czytaj więcej...

Reedycja debiutu Obywatela G.C. już w sprzedaży

2019-03-18

Od piątku można kupować wznowienie albumu "Obywatel G.C".

Czytaj więcej...

Ruszyła przedsprzedaż nowej płyty Lion Shepherd

2019-03-16

29 marca do sklepów trafi nowy album zespołu Lion Shepherd. Jeszcze przed oficjalną premierą, utworów z „III” będzie można posłuchać na żywo podczas koncertów grupy w Łodzi, Bydgoszczy i Gdyni. Na stronie internetowej ruszył również pre-order najnowszej płyty.

Czytaj więcej...

Urodzinowa reedycja debiutu Alphaville

2019-03-16

W tym roku mija 35 lat od ukazania się płyty "Forever Young" niemieckiej grupy Alphaville. Z tej okazji ukaże się reedycja tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania