Newsy muzyczne

Batushka na gdańskim Interference Festival

Odważne, nowatorskie i bezkompromisowe formy komunikacji wizualnej, to wizytówka i znak rozpoznawczy gdańskiego Interference Festival. Już 8 i 9 listopada dadzą temu wyraz, po raz szósty i ostatni w swojej historii.

Unikalne na wizualnej mapie Pomorza i Europy wydarzenie od pięciu lat mobilizuje i zapala twórców animacji, klipów, krótkich form i wizualizacji. Organizowany z sukcesami przez Fundację Interference konkurs zrzesza VJską brać z całego świata. Zbliża się jednak nieubłaganie Apokalipsa, która pozwoli tej gwieździe rozbłysnąć po raz ostatni na nocnej mapie Gdańska.

Manifest

Wszyscy na karkach czujemy oddech końca. Na sztandarach ostatniej, szóstej edycji, na próżno szukać przestróg i wskazówek:

“Staje się koniec.

Nie będzie jeźdźców apokalipsy, planety Nibiru, nadejścia Antychrysta, czy powrotu Mesjasza. Nie będzie deszczu meteorytów jak w hollywoodzkich filmach. Koniec świata nie będzie końcem Ziemi ani życia na niej. Planeta doskonale czuje, jaki czynnik musi być usunięty, by wróciła homeostaza. Czynnik, który powoduje największe interferencje, który wymknął się spod kontroli i przekroczył granice, poza którymi już nie ma szans na ratunek. Wielu grzmiało, ostrzegało, prosiło - wszystko na nic. W końcu to my jesteśmy panami tego świata, nadludźmi, najdoskonalszą z żyjących istot, opus magnum ewolucji. Tymczasem planeta ma dość. Gdy my ubolewamy nad palącymi się zabytkami, Ziemię bardziej interesuje, co zrobiliśmy z jej narządami. Wszystkim tym, co zostało przez nią misternie utkane ku wspólnej korzyści wszystkiego, co żywe. Wszystko to płonie, umiera, topi się. Tu już nie ma żadnych drugich szans i próśb o przebaczenie. Za chwilę nie będzie nas w ogóle. Dlatego zapraszamy Was na ostatni taniec. Danse macabre w obliczu Apokalipsy. Taniec w morzu plastiku, na pustyni zużytego sprzętu, w rzekach krwi mordowanych zwierząt i pośród gór bezmyślnego mnożenia się.

Taniec na pożegnanie.”

W manifeście i jednoczesnym zaproszeniu organizatorów festiwalu nie znajdziemy optymistycznych rokowań oraz kojących słów pełnych pocieszenia czy nadziei na lepsze jutro; nie ma pewności, co owo jutro przyniesie. Pewnym jest to, że nie zabraknie mu pompy i adekwatnej do okazji oprawy. 

Międzynarodowy Konkurs „Wolność Formy” oraz VJ Battle

Flagową misją festiwalu jest poruszenie środowisk twórczych, skupiających się wokół sztuk komunikacji wizualnych z całego świata. Ostatni raz zbierzemy i wyłonimy najciekawsze, odznaczające się twórczo i estetycznie krótkie formy. Specjalnie powołane na tę okazję jury oceni prace w dwóch kategoriach - Wideoklip i Eksperymentalna krótka forma wizualna: Koniec Świata. Nabór prac do konkursu potrwa do 20 października.

Grand Prix zostanie przyznane w czterech głównych kategoriach:

- Teledysk

- Eksperymentalna krótka forma wizualna

- Nagroda publiczności

- Nagroda specjalna za osiągnięcia i wyjątkową wrażliwość estetyczną

Finał konkursu odbędzie się w gdańskim klubie SASSY. Tam, oprócz laureatów, w akcji zobaczcie mistrzów w swoim fachu. Najlepsi VJe zmierzą się w pojedynku na wizualizacje podczas VJ Battle.

Regulamin zgłoszeń do konkursu „Wolność Formy” i VJ Battle, informacje o nagrodach i naborze: https://contest.interferencefestival.com/

“Czarna” msza na koniec świata

Świat ostatecznie ma się ku końcowi. Jego zmierzch, ostatnie tchnienie, będzie miało miejsce już 9 listopada. Potwierdzą się przepowiednie Nostradamusa i wszystkie złe omeny. Rytuał przejścia w Dniu Ostatecznym powierzamy zespołowi, który stał się ikoną jeszcze podczas doczesności. Batushka jest znana na całym świecie z tajemniczych, mistycznych, spowitych w dymie kadzideł i świetle świec występów. Black metalową muzykę dopełnia cerkiewna, zdobna, pełna ornamentów kreacja sceniczna, stwarzająca harmonię między tym, co sięga sacrum i tym, co profanum. Ta estetyka wchodzi na kolejny poziom, czego dowiedzie występ w ramach Interference Festival. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowego artyści Interference Visual Crew nawiążą pionierski dialog z ciężką, gęstą muzyką Batushki. IVC pod przewodnictwem Macieja Szupicy, który będzie współodpowiedzialny za wizualny koncept i przygotowanie koncertu, zadba o nowoczesną oprawę wydarzenia. Występ zostanie zrealizowany z wykorzystaniem zaawansowanych multimediów. Grande Finale obejmie pierwszą taką na skalę Polski i z pewnością jedną z pierwszych na skalę Europy interdyscyplinarną fuzję sztuk. To właśnie podczas Interference Festival po raz pierwszy zostaną wykonane utwory Batushki z wydawnictwa, którego premiera planowana jest na tę jesień.

Bilety w cenie od 50zł możecie nabyć za pośrednictwem aplikacji Going., bileterii Empik w całym kraju, a także przez Internet:

https://goingapp.pl/evt/2158042/interference-festival-2019-batushka

https://empikbilety.pl/wydarzenie/interference-festival-2019-batushka/listopad-2019

Pokrewne wątki:

Van Morrison zapowiada nową płytę

2021-03-03

Van Morrison zapowiada swój 42 krążek album. „Latest Record Project: Volume 1” ukaże się 7 maja i będzie to jego najbardziej dynamiczna płyta od lat.

Czytaj więcej...

Dystopijny świat Brodki

2021-03-03

Do sieci trafił właśnie teledysk do pierwszego singla zatytułowanego „Game Change” z nadchodzącego autorskiego albumu Brodki.

Czytaj więcej...

'Zaplątana' Hey J

2021-03-03

„Zaplątani” to drugi po „Na Nowo” singel zwiastujący nową ep-kę Hey J „Na Nowo”. Premiera płyty jest zapowiedziana na 8 marca.

Czytaj więcej...

Max Bravura zaprezentował 'Myśliwych'

2021-03-03

Niespełna miesiąc po premierze albumu „Too Bravura” Max Bravura prezentuje teledysk do singla „Myśliwi’. To kolejna okazja by przenieść się w unikalny świat Maćka Wachowiaka i jego współpracowników.

Czytaj więcej...

Sonar wyda 'S3'

2021-03-02

Nowa płyta duetu Sonar zatytułowana "S3" ukaże się 23 kwietnia.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska robi 'Intro'

2021-03-02

Wokalistka grupy xxanaxx zapowiada solową płytę.

Czytaj więcej...

Jaromir Nohavica na Międzynarodowy Dzień Kobiet

2021-03-02

Bard z Ostrawy przygotował niespodziankę dla miłośniczek swojej twórczości.

Czytaj więcej...

Paul Weller zapowiada kolejną płytę

2021-03-01

Niecały rok po wydaniu albumu "On Sunset" Paul Weller szykuje premierę kolejnej płyty studyjnej.

Czytaj więcej...

Batushka wydała 'Pismo I'

2021-03-01

Batushka nie zwalnia tempa, pół roku po wydaniu ostatniego studyjnego materiału powróci z nowym mini albumem i jak to w przypadku tego zespołu bywa z nową opowieścią o tytule: "ЦАРЮ НЕБЕСНЫЙ" / "CARJU NIEBIESNYJ"/ "HEAVENLY KING".

Czytaj więcej...

Echo ma 'Deja Vu'

2021-03-01

Zofia Nowakowska, wokalistka nowego na polskiej scenie muzycznej zespołu ECHO prezentuje singel "Deja vu", zapowiadający nadchodzącą płytę. Autorem tekstu jest Piotr Bukartyk.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania