Newsy muzyczne

Rat Kru zapowiada debiutancką płytę

7 lutego odbędzie się premiera debiutanckiego albumu poznańskiego duetu hip-hopowego - RAT KRU. RAT KRU to zespół, który do Kayaxu dołączył dzięki projektowi My Name Is New.

Rat Kru – poznańskie duo muzyczne, założone w  2016 roku przez Witolda Skrzypczaka (Rat One) i Pawła Horbowego (Papa Musta), tworzący muzykę techno-rap odwołując się do  brzmień muzyki klubowej lat 90-tych. We wcześniejszym okresie swojej działalności tworzyli także dub/hip-hop/elektronikę. Duet zdobył rozpoznawalność dzięki singlowi „Hordo” w 2018 roku i wykorzystaniu wizerunku szczura podkreślającego ich rodowód undergroundowy. Odważnie balansują na granicy sztuki i kiczu nigdy jej jednak nie przekraczając. Rat One prezentuje energetyczne bity a Papa Musta opisuje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach.

Początki:

Pierwsze ich spotkanie nastąpiło w szkole średniej w połowie lat 90'tych gdzie Skrzypczak założył swój pierwszy zespół i zaprosił Pape Muste na próbę. Z początku nie mieli żadnych umiejętności. Skrzypczak nie wiedział jak rozstawić pożyczoną perkusję a Papa Musta pierwszy raz w życiu trzymał mikrofon. Nabierając stopniowo umiejętności i tworząc różne projekty ich drogi rozeszły po zakończeniu szkoły średniej. W późniejszych latach Horbowy odnosił mniejsze lub większe sukcesy wydając płyty i mikstejpy jako Papa Musta i zespołem The Men Else. Skrzypczak grał na perkusji w zespołach Tempfolder, Hellow Dog i How Dare You Alexis (HDYA). W ostatnim również komponując i śpiewając.

Spotkali się ponownie w roku 2014 gdzie Skrzypczak był odpowiedzialny za miks i mastering solowej płyty Papa Musty "Goryl z Żelaza" wydanej w roku 2015 (SP Records).

Po rozwiązaniu swojej ostatniej grupy (HDYA) Skrzypczak zaczął tworzyć muzykę z pogranicza dub'u elektroniki i hip hopu. Zaproponował współpracę Papie i tak powstał RATMISFIT. Niebawem zmienili nazwę na RAT. Ich pierwsza płyta "RAT" łączyła w sobie dub, elektronikę i hip-hop. Wydali ją sami (Nervous Breakdown Studio). Zagrali kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą (min. Tallin Music Week, Seasplah Festival). Jednak ta formuła przestała im wystarczać.
Chcieli tworzyć muzykę bardziej taneczną, eksperymentując też z popem i  brzmieniami lat 90. Dwoje muzyków postanowiło kontynuować karierę muzyczną pod nazwą RAT KRU.

Przełom:

W latach 2017/2018 dopracowali utwory i ruszyli w trasę. Duo stał się rozpoznawalne poprzez żywiołowe, pełne energii koncerty. To zwróciło uwagę promotorów festiwali i dziennikarzy. W roku 2019 zagrali dziesiątki koncertów po całym kraju min. Enea Spring Break, Tauron Nowa Muzyka, Fest Festival i innych. W 2019 podczas energetycznego wystepu na Naturalnie Mazury Festiwal zdobyli główna nagrodę w konkursie inicjatywy MY NAME IS NEW czyli kontrakt na wydanie płyty w wytwórni KAYAX. W drugiej połowie 2019 roku duet zagrał support przed Mery Spolsky na całej trasie promującą jej drugą płytę. Trasa okazała się dużym sukcesem gdzie wiele koncertów zostało wyprzedanych.

Wizerunek:

Grupa na scenie występuje w luźnych sportowych strojach nawiązujących do drużyn amerykańskiej koszykówki ale nie tylko. Rat One  (Skrzypczak) występuje w lustrzanej masce szczura co potęguje efekt klubowej zabawy odbijając światło jak od kuli dyskotekowej. W teledyskach wykorzystują techniki VHS będące domeną przełomu lat 80'-90'.Źródło: Kayax

Nowy utwór od The Flaming Lips

2020-06-01

The Flaming Lips powracają z nowym singlem „Flowers of Neptune 6”.

Czytaj więcej...

Bartek Deryło w "Deszczu"

2020-06-01

Półfinalista X Voice Of Poland prezentuje teledysk do utworu "Deszcz" będący zapowiedzią debiutanckiego albumu.

Czytaj więcej...

Solowy debiut Piernikowskiego znowu dostępny

2020-06-01

Po 8 latach od premiery solowego debiutu Roberta Piernikowskiego, album „Się Żegnaj” trafia po raz pierwszy do serwisów streamingowych.

Czytaj więcej...

Flying Lotus prezentuje nowe spojrzenie na album „Flamagra”

2020-06-01

Flying Lotus wydał album "Flamagra (Instrumentals)".

Czytaj więcej...

Aga Zaryan zaprasza na dzisiejszą "Domówkę Z Dwójką"

2020-05-30

Aga Zaryan będzie dziś bohaterką kolejnej, siódmej już odsłony cyklu „Domówka z Dwójką”.

Czytaj więcej...

Psychodeliczny klip od Inhaler

2020-05-30

Zespół Inhaler opublikował klip do najnowszego singla „Falling In”. Za stworzenie wideo odpowiadają filmowiec i były basista Jesus & Mary Chain, Douglas Hart oraz Antony Genn.

Czytaj więcej...

KAMP! z nowym singlem "Play Me Dirty"

2020-05-29

Łódzkie trio KAMP! zaprezentowało pierwszy z zaplanowanych na ten rok singli.

Czytaj więcej...

Katalog PJ Harvey wznowiony na winylach

2020-05-29

UMC/Island oraz Beggars ogłaszają reedycje katalogu PJ Harvey (w tym dwa albumy nagrane z Johnem Parishem). Wydawnictwa będą ukazywały się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Czytaj więcej...

Holding Absence wystąpi w Warszawie

2020-05-29

Brytyjczycy z post-hardcore’owego zespołu Holding Absence ogłosili nowy termin europejskiej trasy koncertowej, w ramach której zagrają także 25 lutego w warszawskiej Hydrozagadce

Czytaj więcej...

Patryk Pietrzak z debiutanckim solowym singlem

2020-05-29

Prezentujemy pierwszy utwór zapowiadający solowy projekt Patryka Pietrzaka, wokalisty i gitarzysty łódzkiego zespołu Ted Nemeth.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania