Newsy muzyczne

Rat Kru zapowiada debiutancką płytę

7 lutego odbędzie się premiera debiutanckiego albumu poznańskiego duetu hip-hopowego - RAT KRU. RAT KRU to zespół, który do Kayaxu dołączył dzięki projektowi My Name Is New.

Rat Kru – poznańskie duo muzyczne, założone w  2016 roku przez Witolda Skrzypczaka (Rat One) i Pawła Horbowego (Papa Musta), tworzący muzykę techno-rap odwołując się do  brzmień muzyki klubowej lat 90-tych. We wcześniejszym okresie swojej działalności tworzyli także dub/hip-hop/elektronikę. Duet zdobył rozpoznawalność dzięki singlowi „Hordo” w 2018 roku i wykorzystaniu wizerunku szczura podkreślającego ich rodowód undergroundowy. Odważnie balansują na granicy sztuki i kiczu nigdy jej jednak nie przekraczając. Rat One prezentuje energetyczne bity a Papa Musta opisuje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach.

Początki:

Pierwsze ich spotkanie nastąpiło w szkole średniej w połowie lat 90'tych gdzie Skrzypczak założył swój pierwszy zespół i zaprosił Pape Muste na próbę. Z początku nie mieli żadnych umiejętności. Skrzypczak nie wiedział jak rozstawić pożyczoną perkusję a Papa Musta pierwszy raz w życiu trzymał mikrofon. Nabierając stopniowo umiejętności i tworząc różne projekty ich drogi rozeszły po zakończeniu szkoły średniej. W późniejszych latach Horbowy odnosił mniejsze lub większe sukcesy wydając płyty i mikstejpy jako Papa Musta i zespołem The Men Else. Skrzypczak grał na perkusji w zespołach Tempfolder, Hellow Dog i How Dare You Alexis (HDYA). W ostatnim również komponując i śpiewając.

Spotkali się ponownie w roku 2014 gdzie Skrzypczak był odpowiedzialny za miks i mastering solowej płyty Papa Musty "Goryl z Żelaza" wydanej w roku 2015 (SP Records).

Po rozwiązaniu swojej ostatniej grupy (HDYA) Skrzypczak zaczął tworzyć muzykę z pogranicza dub'u elektroniki i hip hopu. Zaproponował współpracę Papie i tak powstał RATMISFIT. Niebawem zmienili nazwę na RAT. Ich pierwsza płyta "RAT" łączyła w sobie dub, elektronikę i hip-hop. Wydali ją sami (Nervous Breakdown Studio). Zagrali kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą (min. Tallin Music Week, Seasplah Festival). Jednak ta formuła przestała im wystarczać.
Chcieli tworzyć muzykę bardziej taneczną, eksperymentując też z popem i  brzmieniami lat 90. Dwoje muzyków postanowiło kontynuować karierę muzyczną pod nazwą RAT KRU.

Przełom:

W latach 2017/2018 dopracowali utwory i ruszyli w trasę. Duo stał się rozpoznawalne poprzez żywiołowe, pełne energii koncerty. To zwróciło uwagę promotorów festiwali i dziennikarzy. W roku 2019 zagrali dziesiątki koncertów po całym kraju min. Enea Spring Break, Tauron Nowa Muzyka, Fest Festival i innych. W 2019 podczas energetycznego wystepu na Naturalnie Mazury Festiwal zdobyli główna nagrodę w konkursie inicjatywy MY NAME IS NEW czyli kontrakt na wydanie płyty w wytwórni KAYAX. W drugiej połowie 2019 roku duet zagrał support przed Mery Spolsky na całej trasie promującą jej drugą płytę. Trasa okazała się dużym sukcesem gdzie wiele koncertów zostało wyprzedanych.

Wizerunek:

Grupa na scenie występuje w luźnych sportowych strojach nawiązujących do drużyn amerykańskiej koszykówki ale nie tylko. Rat One  (Skrzypczak) występuje w lustrzanej masce szczura co potęguje efekt klubowej zabawy odbijając światło jak od kuli dyskotekowej. W teledyskach wykorzystują techniki VHS będące domeną przełomu lat 80'-90'.Źródło: Kayax

Ayo zapowiada nowy album

2020-01-20

"Beautiful" to pierwszy utwór pochodzący z nowego albumu Ayọ "Royal", który ukaże się 31 stycznia.

Czytaj więcej...

Michał Wrzos przedstawia "Odpowiedzi"

2020-01-20

Ukazał się nowy solowy singel cenionego producenta, aranżera i kompozytora Michała Wrzosińskiego ukrywającego się pod szyldem Michał Wrzos.

Czytaj więcej...

Michael Malarkey z nową płytą na koncercie w Warszawie

2020-01-20

Michael Malarkey - słynny aktor i muzyk, gwiazdor serialu „Pamiętniki Wampirów” i „Project Blue Book”, wystąpi w najbliższy piątek w warszawskiej Proximie. Będzie to koncert promujący nową płytę "Graveracer".

Czytaj więcej...

Aktor Michele Monroe przedstawia debiutancki solowy singel

2020-01-18

“Feel It” to pierwszy singiel Michele Morrone, zapowiadający debiutancką płytę pt. “Dark Room”. Teledysk do piosenki został wzbogacony fragmentami filmu “365 Dni”, w którym Michele jest odtwórcą głównej roli - filmowego Massimo.

Czytaj więcej...

Mateusz Ziółko przedstawia "Obiecaj Mi"

2020-01-18

„Obiecaj mi” to zapowiedź kolejnego albumu, nad którym obecnie pracuje artysta.

Czytaj więcej...

BOKKA zaprezentowała klip "Secret Void"

2020-01-17

Klip do utworu pochodzącego z nominowanego do prestiżowej nagrody muzycznej Fryderyk albumu „LIFE ON PLANET B”, został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj więcej...

Gregory Porter wyda nowy album

2020-01-17

Gregory Porter powraca z nowym singlem „Revival” oraz ogłasza szósty album studyjny „All Rise”.

Czytaj więcej...

Magda Ruta zapowiada debiutancką płytę

2020-01-17

Magda Ruta zaprezentowała nowy singiel i zapowiedziała debiutancki album, który ukaże się 27 marca.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły nowej płyty Nightwish

2020-01-16

Gwiazda tegorocznej edycji Mystic Festival, fińska grupa Nightwish, ogłasza pierwsze szczegóły nowego studyjnego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Whispering Sons wróci do Polski na dwa koncerty

2020-01-16

Brukselska post-punkowa grupa Whispering Sons będzie gościem specjalnym na dwóch lutowych koncertach The Editors w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania