Newsy muzyczne

Solomun nagrał post-punkowy singel

Solomun prezentuje nowy singiel “Kreatur Der Nacht”, nagrany z grupą Isolation Berlin. Towarzyszy mu teledysk w reżyserii Fatiha Akina.

Jako dziecko lat 80. od dawna chciałem zrobić utwór w podobnym klimacie, taki który odwołuje się do Punka i Nowej Fali z tamtych czasów. Jestem więc bardzo szczęśliwy, że wraz z kultową grupą Isolation Berlin mogliśmy razem nagrać 'Kreatur der Nacht' –  mówi Solomun.

Zimny, metaliczny bas, dudniące werble i agresywny wokal Isolation Berlin świetnie wpisują „Kreatur Der Nacht” w estetykę cold-wave i post-punkowego brzmienia, które dominowały w Europie w latach 80. Mrok i poczucie alienacji oddaje także teledysk do piosenki, który wyreżyserował Fatih Akin, laureat Złotego Globu i wielu innych prestiżowych nagród na filmowych festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie. Twórca takich obrazów jak “Głową w mur” czy “Na krawędzi nieba” doskonale uchwycił energię utworu w formie video-clipu. W głównej roli wystąpiła Mercedes Müller, błąkająca się bez celu po pustych ulicach w poszukiwaniu nowego schronienia, a może też po prostu zapomnianych dźwięków z dawnych dni?

Fatih Akin, przyjaciel Solomuna z czasów młodości, tłumaczy:

„Mladen i ja dorastaliśmy w jednej dzielnicy w tym samym czasie. To musiała być niesamowicie kreatywna okolica… chociaż wszystko, co pamiętam, to gangi. W tym filmie wyrażamy nasze wspólne marzenia sprzed lat, ale także pragnienie zatracenia się tu i teraz oraz chęć przeniesienia się do nieodległej przyszłości. Mladen łączy swoje charakterystyczne, współczesne brzmienie z Nową Falą z początku lat 80-tych, która mnie też ukształtowała. W mojej twórczości także sięgam do tej spuścizny, dlatego było dla mnie ogromnym zaszczytem móc zilustrować ten epicki utwór wizualnie i narracyjnie. Solomun, którego kocham i szanuje, dał mi szansę na osobiste wyrażenie siebie.”

Legendarny DJ i producent do współpracy zaprosił też berlińską grupę Isolation Berlin, która uznanie zdobyła debiutanckim krążkiem „Und Aus Den Wolken Tropft Die Zeit”, okrzykniętym jednym najlepszych niemieckich albumów 2016 roku. „Kreatur der Nacht" to drugie wydawnictwo Solomuna dla jego nowej oficyny NINL, po „Home” z ubiegłego miesiąca. Oba utwory znajdą się na nadchodzącym albumie artysty - pierwszym od jedenastu lat - którego premiera planowana jest na maj 2021 roku.


Foto: Niels Freidel
Źródło: No Paper Records

Pokrewne wątki:

Sound'n'Grace w duecie z Kamilem Bednarkiem

2021-04-15

Po krótkiej przerwie Sound’n’Grace wracają z kolejną muzyczną nowością. Stworzony we współpracy z Kamilem Bednarkiem utwór ’’Nasz Ślad’’ pochodzi z ostatniego albumu zespołu o nazwie ’’Początek’’.

Czytaj więcej...

Aneta Figiel i Starsi Panowie dwaj

2021-04-15

Wczoraj ukazała się płyta "Aneta Figiel i Starsi Panowie… zupełnie inna historia".

Czytaj więcej...

Kondraccy grają kocią muzykę

2021-04-15

"Cats Symphony" to kolejny singel z nowej płyty Kondrackich "Życie Roju".

Czytaj więcej...

'Przedostatni' nowy singel Piaska

2021-04-15

„Przedostatni“ to zwiastun nowej płyty Andrzeja Piasecznego "50/50".

Czytaj więcej...

'Sabotage' Black Sabbath w wersji super deluxe

2021-04-15

Szósty album legendarnej grupy ukaże się ponownie w wersji Super Deluxe. Premiera - 11 czerwca.

Czytaj więcej...

Dave Grohl gościem Micka Jaggera

2021-04-14

Ukazał się solowy numer Micka Jaggera zatytułowany „Eazy Sleazy”. Gościnnie w kawałku pojawił się Dave Grohl.

Czytaj więcej...

Stach Bukowski i KIWI na 'Chłodno'

2021-04-14

Stach Bukowski nagrał nowy singel "Chłodno" z gościnnym udziałem KIWI.

Czytaj więcej...

Katatonia i Sólstafir na wspólnym koncercie w Warszawie

2021-04-14

Katatonia i Sólstafir połączą siły, by w styczniu przyszłego roku ruszyć we wspólną trasę „Twilight Burials Europe & UK Tour 2022”. Co-headlinerskie tournée zespołów będzie promować ich premierowe wydawnictwa i 25 stycznia zawita do warszawskiej Stodoły.

Czytaj więcej...

Liz Phair wróciła po 11 latach

2021-04-14

Amerykańska wokalistka i gitarzystka Liz Phair nagrała pierwszą od 11 lat płytę studyjną z autorskim materiałem.

Czytaj więcej...

Caroline Jop będzie 'Na Pierwszym Planie'

2021-04-14

20 kwietnia odbędzie się premiera debiutanckiego singla i klipu 20-letniej wokalistki Caroline Jop zatytułowanego "Na Pierwszym Planie".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania