Newsy muzyczne

Reaktywacja Klubu Płytowego "Razem"

Po 25 latach zaczął działać ponownie Klub Płytowy "Razem", jedna z najbardziej zasłużonych instytucji dla polskiej fonografii.

Przypomnijmy, że "Klub Płytowy działał w latach 1984-1988 przy tygodniku młodzieżowym „Razem”. Funkcjonował krótko – zaledwie 5 lat, bo był to wówczas okres wyjątkowo trudny w dziejach rodzimej fonografii. Brakowało wszystkiego: kartonu na okładki i granulatu do tłoczenia krążków. Dodatkowo, nad naszą akcją wisiało całkowite niezrozumienie ze strony władz tygodnika, dla których płyty były wyłącznie nikomu niepotrzebnym wynalazkiem. Wisiał też bat cenzury, który skutecznie niszczył wszelkie inicjatywy. O tym, ile było problemów z wydaniem np. płyty grupy Dezerter – wiemy tylko my. Ponadto, był to też okres ekspansji płyty kompaktowej, która na kolejne 20 lat wyeliminowała z rynku winyl, niszcząc nas nieodwracalnie.

W okresie swojego istnienia Klub Płytowy wydał 24 albumy z ponad 50-ciu nagranych tytułów. Co najważniejsze, wszystkie cieszyły się wielkim uznaniem słuchaczy, a debiutującym w Klubie artystom otworzyły drogę na polskie sceny. Tak było m.in. z zespołami: Sztywny Pal Azji, T.Love, Kobranocka, grupą Azyl P czy wspomnianym już Dezerterem" (za oficjalnym profilem FB).

Do sprzedaży trafiły trzy nowe/stare wydawnictwa Klubu Płytowego "Razem". Są to: Voo Voo "Zespół Gitar Elektrycznych" (INFO), Deuter "3 Maja 1987 Koncert / Rozruchy" (INFO), Open Fire "Lwy Ognia" (INFO).

 

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: Serpent.pl

Pokrewne wątki:

The Rookles wydadzą drugi album

2020-07-04

13 lipca do sklepów trafi nowy album otwockiej grupy The Rookles zatytułowany "Draw The Line".

Czytaj więcej...

Marszałek po raz trzeci

2020-07-04

Marszałek (wcześniej wątpliwie znany jako Pizdudski) skrócił nazwę i rozwinął formę. Ukazała się jego nowa płyta zatytułowana "III".

Czytaj więcej...

Przed czym ucieka Artur Rojek?

2020-07-04

“A miało być jak we śnie”, trzeci singiel z albumu artysty zatytułowanego „Kundel”, który miał swoją premierę w marcu tego roku. W nowym singlu pojawia się gość specjalny – Taco Hemingway.

Czytaj więcej...

Matt Dusk na letnim wietrze

2020-07-04

Matt Dusk prezentuje drugi singiel z nadchodzącej płyty i zaprasza na koncert live, który odbędzie się w najbliższą niedzielę o 20:00.

Czytaj więcej...

David Gilmour powrócił z nowym singlem

2020-07-03

"Yes, I have ghosts" to pierwszy nowy singiel Davida Gilmoura od pięciu lat. Inspiracją dla tego utworu, w którym wystąpiła jego córka Romany była nowa powieść Polly Samson "A Theatre for Dreamers".

Czytaj więcej...

Na Tak wciąż żyje

2020-07-03

Grupa Na Tak zaprezentowała klip do utworu "Sprawdź czy żyję"

Czytaj więcej...

Poezja Baczyńskiego zabrzmi w rocznicę powstania

2020-07-03

Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wyjątkowe wydarzenie muzyczne – album „Astronomia poety. Baczyński” z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.

Czytaj więcej...

Muniek Staszczyk z czwartym singlem z "Syna Miasta"

2020-07-03

„Bo życie jest…” to czwarty singiel z mającego status Złotej Płyty albumu "Syn Miasta" Muńka Staszczyka, wydanego w październiku 2019 roku.

Czytaj więcej...

Bluszcz znowu zakwitnie

2020-07-02

Formacja Bluszcz powraca z nowym singlem. „Mars Volta” to pierwszy utwór zwiastujący trzeci krążek zespołu.

Czytaj więcej...

Requiem Records przypomni Ziemię Mindel Würm

2020-07-02

Latem tego roku do sprzedaży trafi album zapomnianego już trójmiejskiego duetu Ziemia Mindel Würm.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania