Newsy muzyczne

Rozkład Jazdy Warsaw Summer Jazz Days

Znamy już wszystkich artystów, jacy wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

Plan tegorocznego festiwalu wygląda następująco:

15/07 @  19:00 – Sala Kongresowa
ZORN AT 60
SONG PROJECT
ILLUMINATIONS
THE HOLY VISIONS
THE ALCHEMIST
TEMPLARS-IN SACRED BLOOD
THE DREAMERS
ELECTRIC MASADA

16/07 @ 19:00 – Sala Kongresowa
MARCIN OLAK QUARTET
RENAUD GARCIA - FONS
PACO DE LUCIA

17/07 @ 19:00 – Soho Factory
TIE BREAK
POWER OF THE HORNS
SUN RA Arkestra

18/07 @ 19:00 – Soho Factory
WAYNE SHORTER Quartet
MACIEJ OBARA INTERNATIONAL QUARTET
PIOTR WOJTASIK QUARTET

19/07 @ 19:00 – Soho Factory
ANDREA MARCELLI TRIO
JERZY MAZZOLL TRIO + ZDZISŁAW PIERNIK
FRANCESCO CAFISO QUARTET

Największym wydarzeniem imprezy będzie niewątpliwie otwierający ją koncert urodzinowy Johna Zorna, o którym szczegółowo pisaliśmy TUTAJ. Uznaniem fanów jazzu będą się na pewno cieszyły rónież koncerty Wayne'a Shortera (INFO) i Paco De Lucii (INFO). Zwracamy też uwagę na imprezę, o której jeszcze nie informowaliśmy, a mianowicie na koncert legendarnego Sun Ra Arkestra (17 lipca w Soho Factory).

 

Sun Ra był kompozytorem, liderem zespołu, pianistą i wirtuozem instrumentów elektronicznych a także poetą i myślicielem, znanym ze swej "kosmicznej filozofii", kompozycji i niezwykłych koncertów. Był jedną z najważniejszych osobowości jazzowej awangardy lat 60tych - wśród takich artystów jak Ornette Coleman, John Coltrane czy Albert Ayler. "Ze wszystkich muzyków Sun Ra budził prawdopodobnie największe kontrowersje" - pisał o nim krytyk Scott Yanow. Związane było to tak z eklektycznym podejściem do muzyki jak i oryginalnym stylem życia. Sun Ra twierdził, że należy bowiem do "Rasy Aniołów" a pochodzi nie z Ziemi a z Saturna. Stworzył kompleksowe opracowanie filozofii "kosmicznej", pisał wiersze, które uczyniły go pionierem Afrofuturyzmu. Jego celem było szerzenie świadomości i pokoju ponad wszystko. Porzucił swoje prawdziwe nazwisko przyjmując imię i tożsamość Sun Ra - od egipskiego boga Słońca: Ra. Posługiwał się także innymi imionami, w tym: Le Sony'r Ra i Sonny Lee.

 

Od połowy lat 50tych aż do roku 1993, kiedy opuścił naszą planetę, prowadził Arkestrę - zespół z nieustająco zmieniającym się instrumentarium i składem a nawet nazwą - "The Solar Myth Arkestra", "Cosmo Discipline Arkestra", "Blue Universe Arekstra" czy "Jet Set Omniverse Arkestra. Jak twierdził sam Sun Ra - nieustające zmienianie nazwy zespołu odzwierciedla wciąż rozwijającą się muzykę, którą tworzy. Jego utwory tworzone był zarówno z myślą na instrument klawiszowy solo jak i na przeszło 30-osobowe big-bandy. W swojej muzyce dotykał praktycznie całej historii jazzu: od ragtime'ów przez swing po bebop i free jazz. Był także pionierem muzyki elektronicznej, space music i wolnej improwizacji. Był jednym z pierwszych twórców, który niezależnie od gatunku w którym się poruszał, wykorzystywał elektroniczne instrumenty klawiszowe.

 

Po opuszczeniu przez Sun Ra Ziemi, Arkestrę prowadził tenorzysta John Gilmore. Po jego śmierci w 1995 grupa występuje pod kierownictwem Marshalla Allena, który swoje 86 urodziny świętował z Sun Ra Arkestra 25 maja 2010.

 

Dziś Allen ma za sobą 55 lata życia poświęcone wyłącznie Arkestrze i Sun Ra. Nie chce tworzyć tylko zespołu o zamkniętym repertuarze - zespołu widmo. Jego celem jest rozwijanie duchowości, dyscypliny, w której sercu leżą studia i kontynuacja zaleceń Sun Ra.

 

Jego duch pozostaje żywy tak poprzez jego oryginalne kompozycje jak i aranżacje i nowe utwory Marshalla. Oprócz kierowania Akerstrą gra on na saksofonie altowym, flecie, klarnecie, oboju, korze oraz EVI (eletronic valve instrument). Marshall Allen pozostaje jednym z czołowych awangardzistów naszej planety.

 

Autor: Grzegorz Szklarek
Foto: John Zorn

Pokrewne wątki:

No Vacation wystąpi w Warszawie

2019-03-20

Kalifornijska dream-popowa grupa No Vacation wystąpi 5 lipca w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Vienio i Skubas "Lubią To Miasto"

2019-03-20

"Lubię To Miasto" to kolejny singel promujący nowy album Vienia "Twarzova". W utworze wystąpił gościnnie Skubas.

Czytaj więcej...

Zmiana lokalizacji warszawskiego koncertu Little Big

2019-03-20

Zdobywający coraz większą popularność rosyjski kwartet Little Big przyjedzie 16 kwietnia do Warszawy. Zmianie uległa lokalizacja koncertu.

Czytaj więcej...

The Cure wyda nowy album

2019-03-20

Robert Smith potwierdził, że grupa The Cure nagrała czternastą płytę studyjną.

Czytaj więcej...

Wayne Hussey na dwóch koncertach w Polsce

2019-03-19

Legendarny lider grupy The Mission oraz były gitarzysta grupy The Sisters of Mercy wystąpi we wrześniu we Wrocławiu i Warszawie

Czytaj więcej...

Soap&Skin prezentuje nowy utwór

2019-03-19

Soap&Skin podzieliła się wizualizacją, która powstała do utworu “Creep”. Kompozycja pochodzi z wydanego w zeszłym roku albumu “From Gas To Solid/you are my friend”.

Czytaj więcej...

Two Door Cinema Club z nowym singlem

2019-03-19

Two Door Cinema Club powraca z nowym singlem „Talk“.

Czytaj więcej...

Foals i Stereolab na katowickim OFF Festival

2019-03-19

Chlubna przeszłość brytyjskiej muzyki, czyli Stereolab, jej znakomity dzień dzisiejszy, w postaci Foals i świetlana przyszłość, czyli Octavian, to tylko część nazw, które wzbogaciły program festiwalu.

Czytaj więcej...

Kenny Garrett na Warsaw Summer Jazz Days 2019

2019-03-19

Legendarny amerykański saksofonista jazzowy Kenny Garrett dołączył do składu tegorocznego Warsaw Summer Jazz Days.

Czytaj więcej...

Kasai zapowiada debiutancki album

2019-03-18

Grała z Brodką i Rojkiem. Teraz zapowiada swój solowy debiut utworem "Salvages".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania