Newsy muzyczne

Pierwsze Gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days 2014

Tegoroczna edycja największego, polskiego festiwalu jazzowego potrwa od 11 do 20 lipca w warszawskim Soho Factory.

Pierwsze potwierdzone gwiazdy imprezy to: kontrabasista Dave Holland i perkusista Jack DeJohnette, którzy wystąpią podczas pierwszego dnia festiwalu. Obaj muzycy byli częścią słynnego kwintetu Milesa Davisa z przełomu lat 60. i 70.

Holland brał udział w nagraniu m.in. takich albumów jak "In a Silent Way" i "Bitches Brew" (1969), które odegrały fundamentalną rolę w kształtowaniu się muzyki fusion, zwanej także "jazz-rockiem". W przeciwieństwie do wielu muzyków, którzy pojawiali się tylko na studyjnych albumach Davisa, Holland wchodził w skład grona, które występowało z trębaczem i jeździło z nim w trasy koncertowe - poza kontrabasistą grupę tworzyli także saksofonista Wayne Shorter, perkusista Jack DeJohnette i pianista Chick Corea. W 1970 roku Holland postanowił opuścić zespół i rozpocząć karierę jako lider.

Jego debiutancki album "Conference of the Birds" ukazał się w 1972 r. nakładem monachijskiej firmy fonograficznej ECM, z którą związany był przez większość kariery. Do 2005 r. wydał piętnaście płyt solowych i prowadząc różne projekty, m.in. swój kwintet. Współpracował także m.in. takimi muzykami jak John Abercrombie, Hank Jones, Roy Haynes, Pat Metheny, Sam Rivers czy Anthony Braxton. W 40. rocznicę wydania swojego pierwszego krążka, Holland wydał płytę "Prism" (2012) i powołał do życia zespół New Prism Quartet, z którym wystąpi w Warszawie. Kontrabasiście towarzyszą: Kevin Eubanks (gitara), Eric Harland (perkusja) i Craig Taborn (fortepian).

Jack DeJohnette odszedł z grupy Davisa w 1971 r., choć nadal pojawiał się na kolejnych płytach trębacza. Zanim trafił pod skrzydła Davisa, występował w chicagowskich grupach rhythm n' bluesowych. Pod wpływem takich muzyków jak Roscoe Mitchell i Richard Abrams, zainteresował się muzyką awangardową. Przeprowadził się do do Nowego Jorku, gdzie grał m.in. z Billem Evansem, Jackiem McLeanem i Charlesem Lloydem. W 1969 r. do DeJohnette'a zadzwonił Miles Davis, proponując mu miejsce w swoim nowy zespole. Perkusista wystąpił na takich nagraniach jak "Bitches Brew" (1969), "Tribute to Jack Johnson" (1971) czy "On the Corner" (1972).

W 1969 r. DeJohnette wydał swoją pierwszą płytę jako lider - "The DeJohnette Complex". W latach 80. perkusista był jednym z najchętniej zatrudnianych muzyków w wytwórni ECM, która angażowała go do nagrań m.in. Jana Garbarka. Prowadził także kolejne formacje - Compost, Directions, Special Edition czy trio Gateway, z gitarzystą Johnem Abercrombiem i basistą Davem Hollandem. Od 1983 r. DeJohnette - wraz z basistą Garym Peacockiem - występuje w tak zwanym Standards Trio, prowadzonym przez pianistę Keitha Jarretta. Nazwa grupy nawiązuje do jej repertuaru koncertowego, złożonego w większości z amerykańskich standardów jazzowych.

Podczas koncertu w Warszawie perkusiście towarzyszyć będą Matt Garrison (bas) i Ravi Coltrane (saksofon).

11 lipca w Soho Factory zagra także pianista Włodek Pawlik, pierwszy polski muzyk jazzowy nagrodzony prestiżową statuetką Grammy. Pawlik otrzymał ją w tym roku za album "Night in Calisia". Najważniejsze wyróżnienie amerykańskiego przemysłu fonograficznego trafiło do Pawlika w kategorii "najlepszy duży zespół jazzowy". Pianista wystąpi wraz ze swoim trio, w skład którego wchodzą: kontrabasista Paweł Pańta i perkusista Cezary Konrad.

Z kolei 12 lipca w Soho Factory zagrają: Liberty Ellman Quintet oraz Steve Lehman Octet.

Amerykański gitarzysta Liberty Ellman, dzięki swojej improwizacyjnej i interpretacyjnej elastyczności oraz unikalnemu, rytmicznemu dotykowi, miał okazję współpracować z takimi muzykami jak Henry Threadgill, Wadada Leo Smith, Myra Melford, Greg Osby, Butch Morris, Vijay Iyer, Rudresh Mahanthappa, Steve Lehman, Stephan Crump, Marty Erlich i Joe Lovano, tworząc jedne z najlepszych formacji jazzowych. Akompaniował takim wokalistką jak Ledisi, Somi czy Jen Chapin.

Jako kompozytor i bandleader, Ellman wydał 3 płyty: Orthodoxy (Red Giant Records), Tactiles (Pi Recordings) i Ophiuchus Butterfly (Pi Recordings). Gary Giddins opisał jego styl jako “z jednej strony bardzo kontrolowany i brawurowy, z drugiej zaś oryginalny i subtelny”. Ben Ratliff z New York Times napisał: “Ballady Ellmana są wyjątkowe, egzotyczne w swoim brzmieniu, a ich melodie niezapomniane”. Liberty równie aktywnie pracuje w studio, przygotowując mastering nagrań takich artystów jak Steve Coleman, Henry Threadgill, Sam Rivers, Steve Lehman, Rudresh Mahanthappa, Vijay Iyer i Mike Ladd, Gregory Porter, Wadada Leo Smith, Amir Elsaffar, Ralph Alessi, Joel Harrison, Tyshawn Sorey, i wielu innych.

Steve Lehmann Octet ma na swym koncie płytę "Travail, Transformation And Pop", która w 2009 roku została uznana najlepszym albumem jazz/pop przez "The New York Times", a także trafiła do pierwszej dziesiątki płyt 2009 roku w zestawieniach Newsweeka, The Village Voice oraz ArtForum. W tym roku ukaże się nowy album.

Pokrewne wątki:

No Vacation wystąpi w Warszawie

2019-03-20

Kalifornijska dream-popowa grupa No Vacation wystąpi 5 lipca w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Vienio i Skubas "Lubią To Miasto"

2019-03-20

"Lubię To Miasto" to kolejny singel promujący nowy album Vienia "Twarzova". W utworze wystąpił gościnnie Skubas.

Czytaj więcej...

Zmiana lokalizacji warszawskiego koncertu Little Big

2019-03-20

Zdobywający coraz większą popularność rosyjski kwartet Little Big przyjedzie 16 kwietnia do Warszawy. Zmianie uległa lokalizacja koncertu.

Czytaj więcej...

The Cure wyda nowy album

2019-03-20

Robert Smith potwierdził, że grupa The Cure nagrała czternastą płytę studyjną.

Czytaj więcej...

Wayne Hussey na dwóch koncertach w Polsce

2019-03-19

Legendarny lider grupy The Mission oraz były gitarzysta grupy The Sisters of Mercy wystąpi we wrześniu we Wrocławiu i Warszawie

Czytaj więcej...

Soap&Skin prezentuje nowy utwór

2019-03-19

Soap&Skin podzieliła się wizualizacją, która powstała do utworu “Creep”. Kompozycja pochodzi z wydanego w zeszłym roku albumu “From Gas To Solid/you are my friend”.

Czytaj więcej...

Two Door Cinema Club z nowym singlem

2019-03-19

Two Door Cinema Club powraca z nowym singlem „Talk“.

Czytaj więcej...

Foals i Stereolab na katowickim OFF Festival

2019-03-19

Chlubna przeszłość brytyjskiej muzyki, czyli Stereolab, jej znakomity dzień dzisiejszy, w postaci Foals i świetlana przyszłość, czyli Octavian, to tylko część nazw, które wzbogaciły program festiwalu.

Czytaj więcej...

Kenny Garrett na Warsaw Summer Jazz Days 2019

2019-03-19

Legendarny amerykański saksofonista jazzowy Kenny Garrett dołączył do składu tegorocznego Warsaw Summer Jazz Days.

Czytaj więcej...

Kasai zapowiada debiutancki album

2019-03-18

Grała z Brodką i Rojkiem. Teraz zapowiada swój solowy debiut utworem "Salvages".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania