Newsy muzyczne

Recenzja: Laibach - "Spectre"

"Spectre" to pierwszy od 8 lat album Laibach z całkowicie premierowym materiałem studyjnym.

Laibach powrócił w bardzo dobrym stylu. Oczekiwania wobec "Spectre" były spore i zespół im sprostał. Tematyka piosenek, jak to zwykle bywa w przypadku ekipy ze słoweńskiego Trebovlje, obraca się wokół przewrotnych rozważań na temat kondycji otaczającego nas świata. To jedna z najbardziej upolitycznionych produkcji Laibacha. Pojawia się tu nawet, rzadkie wydarzenie u Laibacha, piosenka miłosna ("We Are Millions And Millions Are One") poruszająca temat miłości we współczesnym świecie.

Muzyczne tło dla tych przemyśleń stanowi koktajl składający się z electro, industrialu, IDM, EBM, sythpopu. Ale bez obaw, to wciąż Laibach i to Laibach z najwyższej półki. Jest to jedna z najłagodniejszych płyt w historii tej grupy, ale słuchając tych dziesięciu kompozycji cały czas mamy świadomość, kto nam gra. Jest to także zasługą Milana Frasa i jego charakterystycznego, niskiego głosu. Na "Spectre" jest on co prawda nieco wycofany do tyłu, a jego obowiązki w większości kompozycji przejęła z powodzeniem Mina Spiler, ale wystarczy, że przemówi on w "No Pain", "Eurovision", "Koran" czy "The Whistleblowers", a po plecach słuchacza przechodzą ciarki. A wokalne dialogi Milana i Miny we wspomnianych już "We Are Millions And Millions Are One" czy zamykającym płytę, przypominającym dokonania This Mortal Coil balladowym "Koran", to małe perełki. Takich pereł jest na tej płycie znacznie więcej i wszystkie one tworzą diament pod nazwą "Spectre". Znakomity album, od którego ciężko jest się oderwać.

Pokrewne wątki:

Niemoc wyda debiut

2019-04-18

Po występach w Polsce i za granicą, wydaniu kilku singli i EP-ek, zespół zaplanował na 25 kwietnia premierę debiutanckiej płyty długogrającej zatytułowanej "Baśnie".

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Madonny

2019-04-18

Czternasty album studyjny w dorobku Madonny, zatytułowany „Madame X”, ukaże się 14 czerwca.

Czytaj więcej...

The Flaming Lips wydadzą nowy album

2019-04-18

Grupa The Flaming Lips ogłosiła premierę ich piętnastego albumu „King’s Mouth”. Płyta trafi na półki sklepowe 19 lipca nakładem wytwórni Bella Union.

Czytaj więcej...

Nowa płyta od Hollywood Vampires

2019-04-18

21 czerwca ukaże się drugi album supergrupy Hollywood Vampires zatytułowany "Rise". W składzie zespołu są m.in. Johnny Depp, Alice Cooper i Joe Perry z Aerosmith.

Czytaj więcej...

Daria Zawiałow zebrała 2 tony pokarmu dla psów

2019-04-17

15 miast, 16 koncertów, 9 wyprzedanych klubów i ponad 2 tony karmy dla psów z lokalnych schronisk. Tak wygląda bilans trasy „Helsinki Tour” Darii Zawiałow.

Czytaj więcej...

Polsko-francuskie The Blind Suns na trasie po Polsce

2019-04-17

Polsko-francuskie trio The Blind Suns dowodzone przez zamieszkałą we Francji Dorotę Kuszewską, zaprezentuje się podczas tzw. francuskiego showcase’u w ramach festiwalu Enea Spring Break w Poznaniu, a poza tym wystąpi w kilku innych największych miastach Polski.

Czytaj więcej...

Post-punkowa baṣnia wydała debiutancki album

2019-04-17

Ukazała się debiutancka płyta warszawskiego projektu baṣnia zatytułowana “No Falling Stars And No Wishes”.

Czytaj więcej...

Terrfic Sunday w "Amoku"

2019-04-17

Po roku milczenia Terrific Sunday prezentują nowy polskojęzyczny singel.

Czytaj więcej...

Drugi zwiastun nowej płyty Editors

2019-04-17

Grupa Editors ujawniła drugi muzyczny zwiastun najnowszego wydawnictwa "The Blanck Mass Sessions" - "Hallelujah (So Low)".

Czytaj więcej...

Novika z nowym teledyskiem

2019-04-16

"Emotika" to trzeci singiel z solowego albumu Noviki „Bez Cukru” i kolejny - po "Słabościach" z Buslavem - duet męsko-damski na tej płycie.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania