Newsy muzyczne

Recenzja: Archive - "Axiom"

Nowy, "filmowy" album Archive.

Pisanie o Archive jako o zespole wyjątkowym, czy szczególnym jest dość łatwym zadaniem. Natomiast określanie go przez pryzmat muzyczny, a zwłaszcza płyty "Axiom” mianem tworu po prostu zaskakującego zdaje się być trafniejszym określeniem.

„Axiom” nie jest tylko kolejną pozycją w dyskografii tej popularnej w naszym kraju formacji, ale projektem stricte audiowizualnym. Muzyka zawarta na krążku jest bowiem ścieżką dźwiękową do krótkometrażowego filmu. Tytuł pochodzi od nazwy wyspy, umiejscowionej gdzieś daleko, na której znajduje podziemne miasto. Zaś czas i wszelkie wydarzenia się na niej toczące określane są poprzez wielki dzwon... Ta osobliwość znajduje swoje odzwierciedlenie w muzyce, bo o ile jeszcze w teatralnym (proszę zobaczyć teledysk) „Disorted Angels” mamy swoiste wprowadzenie do całości, o tyle w utworze tytułowym już jest bardzo filmowo, przestrzennie, a w tle wybrzmiewają dzwony. Mniej więcej w połowie przechodzi on w część rytmiczną i charakterystycznie „arkajwową”. Następujący po nim szorstki „Baptism” podtrzymuje rytm, zaś przeraźliwe wokale i pobrzmiewające w tle elektroniczne drony wraz z mocnymi basami dodają utworowi zadziorności. Jeszcze dziwniej, trochę w stylu Radiohead w czasach „Kid A” jest w „Transmission Data Terminate”. Z kolei kosmicznie robi się „The Noise Of Flames Crashing”. Kulminacyjny „Shiver” przypomina progresywne początki twórczości Archive. Typuję go na kolejny przebój zespołu. Całość natomiast puentuje repryza utworu tytułowego.

„Axiom” jest na tyle zwartą kompozycją, że jedynym właściwym sposobem na zanurzenie się w jego klimacie jest słuchanie krążka w całości bez żadnych przerw. Gwarantuje, że będziecie się czuli nieco dziwnie po tych blisko 40 minutach. No i pozostaje nam czekać, czy Brytyjczycy pojawią się w naszym kraju na koncertach, prezentując swe nowe dzieło w całości. Biorąc jednak pod uwagę ich popularność wśród polskiej publiczności, nie powinniśmy chyba zbyt długo na to czekać.

Autor: Maciej Majewski / Bemowo.FM

Pokrewne wątki:

Karo Glazer na podium International Songwriting Competition

2020-06-02

Organizatorzy International Songwriting Competition (ISC) ogłosili w Nashville (USA) w maju 2020 listę laureatów najnowszej edycji największego i najbardziej prestiżowego konkursu dla songwriterów na świecie. W tym roku w gronie zwycięzców, po raz pierwszy w historii konkursu, znalazł się polski Artysta. Drugie miejsce przyznano Karo Glazer i jej kompozycji “Flying Circle”.

Czytaj więcej...

Bartosz Słatyński ujawnił drugi nowy utwór

2020-06-02

Po majowej premierze utworu "Powrót z gwiazd" Bartosz Słatyński (ex-Penny Lane, ex-Avalanche) opublikował kolejną premierową kompozycję.

Czytaj więcej...

Waglewski znowu zagra żonie

2020-06-02

19 czerwca ukaże się reedycja albumu Wojciecha Waglewskiego "Waglewski Gra-Żonie" z 1990 roku.

Czytaj więcej...

Nowy utwór od The Flaming Lips

2020-06-01

The Flaming Lips powracają z nowym singlem „Flowers of Neptune 6”.

Czytaj więcej...

Bartek Deryło w "Deszczu"

2020-06-01

Półfinalista X Voice Of Poland prezentuje teledysk do utworu "Deszcz" będący zapowiedzią debiutanckiego albumu.

Czytaj więcej...

Solowy debiut Piernikowskiego znowu dostępny

2020-06-01

Po 8 latach od premiery solowego debiutu Roberta Piernikowskiego, album „Się Żegnaj” trafia po raz pierwszy do serwisów streamingowych.

Czytaj więcej...

Flying Lotus prezentuje nowe spojrzenie na album „Flamagra”

2020-06-01

Flying Lotus wydał album "Flamagra (Instrumentals)".

Czytaj więcej...

Aga Zaryan zaprasza na dzisiejszą "Domówkę Z Dwójką"

2020-05-30

Aga Zaryan będzie dziś bohaterką kolejnej, siódmej już odsłony cyklu „Domówka z Dwójką”.

Czytaj więcej...

Psychodeliczny klip od Inhaler

2020-05-30

Zespół Inhaler opublikował klip do najnowszego singla „Falling In”. Za stworzenie wideo odpowiadają filmowiec i były basista Jesus & Mary Chain, Douglas Hart oraz Antony Genn.

Czytaj więcej...

KAMP! z nowym singlem "Play Me Dirty"

2020-05-29

Łódzkie trio KAMP! zaprezentowało pierwszy z zaplanowanych na ten rok singli.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania