Newsy muzyczne

SBB Wystąpi Z Michałem Urbaniakiem

Dokładnie za miesiąc w warszawskim Soho Factory odbędzie się niezwykły koncert na rozpoczęcie tegorocznej edycji Warsaw Summer Jazz Days. Po raz pierwszy grupa SBB zagra wspólny koncert z Michałem Urbaniakiem.

W latach 70. drogi tych wybitnych muzyków wciąż się mijały. Gdy Michał Urbaniak Constellation wprawiało w ekstazę słuchaczy w warszawskiej Filharmonii, ówczesny Silesian Blues Band, współpracujący z Czesławem Niemenem, prezentował nowatorską, świeżą muzykę, dzieląc najlepsze sceny Europy m.in. z Mahavishnu Orchestra, Charlesem Mingusem i Jackiem Bruce'em. Gdy SBB zapełniało największe sale w Polsce, grając w niektórych po cztery (!) koncerty dziennie, Michał Urbaniak szturmem zdobywał Nowy Jork. Gdy więc SBB zaczęło pracować z jazzmanami, koncertowało i nagrywało z Tomaszem Stańko, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim, Helmutem Nadolskim czy Marianną Wróblewską. Na wspólny występ z Michałem Urbaniakiem musieli poczekać czterdzieści lat. 

Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski założyli Silesian Blues Band w 1971 roku. Na początku 1974 roku – już jako SBB – wzięli polską scenę muzyczną szturmem. Rozbudowane, improwizowane formy oparte na bluesie, psychodelii i elementach jazzowych podbiły serca słuchaczy w całym kraju, a debiutancki album grupy, zarejestrowany na koncercie w warszawskiej „Stodole”, osiągał zawrotne ceny na czarnym rynku. Szybko zaczęli zdobywać uznanie w całej Europie, intensywnie koncertując w Niemczech, Skandynawii, Czechosłowacji i na Węgrzech. Nagrali kilkadziesiąt godzin materiału studyjnego dla licznych firm płytowych z Europy oraz Polskiego Radia. Rozwiązali się w 1980 roku, powracając kilkakrotnie na scenę, w różnych formułach. Od 2014 roku SBB ponownie występuje w swoim żelaznym składzie: na instrumentach klawiszowych i gitarze basowej gra Józef Skrzek, na gitarze i instrumentach perkusyjnych Apostolis Anthimos, a na perkusji Jerzy Piotrowski. 

Michał Urbaniak nigdy nie stronił od ciekawych kooperacji, szukając inspiracji zarówno w świecie rocka, polskim folklorze, jak i czarnych rytmach rodem z USA. Jego twórczość ewoluowała przez dekady, zaskakując słuchaczy wciąż nowym podejściem do brzmienia, rytmu i harmonii. Zaczynał jako saksofonista, doskonale sprawdzając się w klasycznych, mainstreamowych formułach. Komponował i aranżował na potrzeby wielu zespołów radiowych. Od początku lat 70. prowadził zespoły coraz odważniej łączące elementy jazzu z muzyką rockową, nagrywając z nimi szereg płyt w Europie i USA. Odważnie łączył jazz z rapem i hip-hopem, fascynując się nowymi technologiami. Jako jedyny polski muzyk zagrał na płycie Milesa Davisa („Tutu”, 1985), pracował także z takimi artystami, jak Marcus Miller, Wayne Shorter, Joe Zawinul, Ron Carter czy Quincy Jones. 

Wspólny koncert SBB i Michała Urbaniaka, będący imprezą towarzyszącą festiwalowi Warsaw Summer Jazz Days, zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie tylko ze względu na błyskotliwe improwizacje, ale i specjalny program, w którym znajdzie się kilka utworów, których nie wykonywano od lat 70. lub... wcale.

Cały program festiwalu Warsaw Summer Jazz Days można znaleźć TUTAJ.

Ceny biletów:
250 PLN - rząd   1- 5
200 PLN - rząd   6-11
150 PLN - rząd 12-27 

Miejsca sprzedaży:
Kasa  - Plac Defilad 1 (PKiN,VIIp.,pok.718)

Kasa będzie czynna od 16 czerwca : 
poniedziałek, środa, czwartek w godz. 17:00-20:30 
9-11 lipca kasa (w PKiN) będzie czynna w godz. 12:00 - 17:00  a następnie od 18:00 w Soho (przed wejściem), 12-13 lipca tylko w Soho od 17:00 (przed wejściem)

Zakup biletów:
www.adamiakjazz.pl
www.ebilet.pl
www.ticketpro.pl
www.evenea.pl
www.ekobilet.pl


Źródło: Adamiakjazz.pl

Pokrewne wątki:

No Vacation wystąpi w Warszawie

2019-03-20

Kalifornijska dream-popowa grupa No Vacation wystąpi 5 lipca w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Vienio i Skubas "Lubią To Miasto"

2019-03-20

"Lubię To Miasto" to kolejny singel promujący nowy album Vienia "Twarzova". W utworze wystąpił gościnnie Skubas.

Czytaj więcej...

Zmiana lokalizacji warszawskiego koncertu Little Big

2019-03-20

Zdobywający coraz większą popularność rosyjski kwartet Little Big przyjedzie 16 kwietnia do Warszawy. Zmianie uległa lokalizacja koncertu.

Czytaj więcej...

The Cure wyda nowy album

2019-03-20

Robert Smith potwierdził, że grupa The Cure nagrała czternastą płytę studyjną.

Czytaj więcej...

Wayne Hussey na dwóch koncertach w Polsce

2019-03-19

Legendarny lider grupy The Mission oraz były gitarzysta grupy The Sisters of Mercy wystąpi we wrześniu we Wrocławiu i Warszawie

Czytaj więcej...

Soap&Skin prezentuje nowy utwór

2019-03-19

Soap&Skin podzieliła się wizualizacją, która powstała do utworu “Creep”. Kompozycja pochodzi z wydanego w zeszłym roku albumu “From Gas To Solid/you are my friend”.

Czytaj więcej...

Two Door Cinema Club z nowym singlem

2019-03-19

Two Door Cinema Club powraca z nowym singlem „Talk“.

Czytaj więcej...

Foals i Stereolab na katowickim OFF Festival

2019-03-19

Chlubna przeszłość brytyjskiej muzyki, czyli Stereolab, jej znakomity dzień dzisiejszy, w postaci Foals i świetlana przyszłość, czyli Octavian, to tylko część nazw, które wzbogaciły program festiwalu.

Czytaj więcej...

Kenny Garrett na Warsaw Summer Jazz Days 2019

2019-03-19

Legendarny amerykański saksofonista jazzowy Kenny Garrett dołączył do składu tegorocznego Warsaw Summer Jazz Days.

Czytaj więcej...

Kasai zapowiada debiutancki album

2019-03-18

Grała z Brodką i Rojkiem. Teraz zapowiada swój solowy debiut utworem "Salvages".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania