Newsy muzyczne

Recenzja: Peter Murphy - "Lion"

Były wokalista grupy Bauhaus w najwyższej formie na nowym, dziesiątym solowym albumie studyjnym.

Wkład producentów w powstawanie płyt jest często pomijany bądź niedostatecznie doceniany. W przypadku albumu "Lion" nie można nie wspomnieć o roli, jaką odegrał Martin "Youth" Glover, znany także jako basista Killing Joke. Płyta została zarejestrowana w ciągu zaledwie kilku dni i jak podkreśla Peter Murphy, była to zasługa Youtha. Były wokalista Bauhaus powiedział, że w studiu nagraniowym producent "zepchnął go ze skały i kazał rozwinąć w locie skrzydła", więc Murphy nie miał czasu na żmudne przygotowania i musiał być maksymalnie skupiony na pracy. Jeszcze bardziej istotne był wpływ Glovera na brzmienie "Lion". Jest ono potężne, rockowe, z domieszką elektronicznych smaczków aranżacyjnych w tle. Bardzo kojarzy się z tym, co prezentuje Killing Joke na ostatnich płytach. "Lion" to pierwsza od ponad dwóch dekad płyta Murphy'ego najbardziej zbliżona do jego dokonań z Bauhaus (zwłaszcza z ostatnich dwóch płyt tego zespołu) oraz jego pierwszych albumów solowych. Dominuje mroczny, mistyczny klimat. Jest tu synth-pop, industrial, klasyczny rock gotycki rodem z początku lat 80. A wszystko zagrane z pasją i dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. W końcu spotkało się dwóch profesjonalistów tkwiących korzeniami w muzyce z tamtych lat. 

Jednak ostatnie słowo należy do Murphy'ego. Nie jest żadnym odkryciem, że jest on świetnym wokalistą. Jednak na "Lion" Peter osiągnął szczytową formę. W kilku numerach tak krzyczy rozhisteryzowanym głosem, że słuchacza przechodzą miłe ciarki po plecach. Kiedy trzeba jednak potrafi wyciszyć głos do niemal intymnego szeptu. Posłuchajcie, jak śpiewa w znakomitym, "bauhausowym", otwierającym płytę "Hang Up"...

Bez wątpienia: najlepsza płyta solowa Murphy'ego od wydanego w 1990 roku albumu "Deep". Pozycja obowiązkowa na półce z płytami każdego szanującego się fana muzyki.

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: Nettwerk

Pokrewne wątki:

Kaśka Sochacka zapowiada 'Ciche Dni'

2021-03-05

Debiutancki albumu Kaśki Sochackiej „Ciche dni” ukaże się 26 marca 2021 roku nakładem Jazzboy Records. Za finalny kształt piosenek razem z Kaśką odpowiadają: Agata Trafalska (pomoc przy tekstach) i Olek Świerkot (produkcja) - tandem, który dał się poznać przy debiucie Korteza („Bumerang”) i jego drugiej płycie („Mój dom”).

Czytaj więcej...

Mighty Oaks zapraszają do Meksyku

2021-03-05

Ukazał sie singel "Mexico" zapowiadający nową płytę trio Mighty Oaks.

Czytaj więcej...

So Much Love hoduje 'Nasturcje'

2021-03-05

Stacjonujący pod Poznaniem duet muzyczno/życiowy So Much Love pracuje nad debiutancką płytą "Nasturcje", która będzie utrzymana w klimatach dream-pop.

Czytaj więcej...

Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak w 'Maskach'

2021-03-04

"Maski" to trzeci utwór, który pochodzi z najnowszej płyty Budki Suflera & Felicjana Andrzejczaka „10 lat samotności”.

Czytaj więcej...

Whispering Sons z dwoma nowymi singlami

2021-03-04

Belgijska gwiazda post-punka wydała dwie kolejne zapowiedzi nowego drugiego albumu, który ukaże się 18 czerwca.

Czytaj więcej...

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie zapowiadają 'Naszą Miłość'

2021-03-04

Album "Nasza Miłość" to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo ukazuje się on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza…

Czytaj więcej...

Van Morrison zapowiada nową płytę

2021-03-03

Van Morrison zapowiada swój 42 krążek album. „Latest Record Project: Volume 1” ukaże się 7 maja i będzie to jego najbardziej dynamiczna płyta od lat.

Czytaj więcej...

Dystopijny świat Brodki

2021-03-03

Do sieci trafił właśnie teledysk do pierwszego singla zatytułowanego „Game Change” z nadchodzącego autorskiego albumu Brodki.

Czytaj więcej...

'Zaplątana' Hey J

2021-03-03

„Zaplątani” to drugi po „Na Nowo” singel zwiastujący nową ep-kę Hey J „Na Nowo”. Premiera płyty jest zapowiedziana na 8 marca.

Czytaj więcej...

Max Bravura zaprezentował 'Myśliwych'

2021-03-03

Niespełna miesiąc po premierze albumu „Too Bravura” Max Bravura prezentuje teledysk do singla „Myśliwi’. To kolejna okazja by przenieść się w unikalny świat Maćka Wachowiaka i jego współpracowników.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania