Newsy muzyczne

Jutro Premiera Nowej Płyty Neneh Cherry

Pierwszy solowy album Neneh Cherry po 16 latach przerwy, to dojrzałe świadectwo wszechstronnych muzycznych zainteresowań wybitnej wokalistki.

Inspiracje jazzowe, triphopowe mroki, znakomite elektroniczne rytmy i wreszcie niebanalne melodie jak choćby w singlowej piosence „Out Of The Black“ z gościnnym udziałem Robyn. „Blank Project“ to chyba najbardziej udany sceniczny „comeback“ ostatních lat. W sierpniu Neneh wystąpi jako gwiazda katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka!

Wokalistka znana szerokiej publiczności z takich przebojów jak „Manchild“, „7 Seconds“ (z Youssou N'Dourem) czy “Woman”,  niejako skazana była na sceniczną karierę. Wychowywana pod opieką swego pasierba – legendy jazzu – Dona Cherry’ego, dorastała w towarzystwie wybitnych muzyków a jako dziecko raczkowała między stałymi gośćmi nowojorskiego domu: Milesem Davisem czy Allenem Ginsbergiem. W szkole średniej imprezowała z muzykami Talking Heads, by później – już w Londynie – zaangażować się w ruch postpunkowy.  

Neneh jako solistka debiutowała w 1989 roku płytą Raw Like Sushi, z której pochodzą przeboje Buffalo Stance i Manchild.  Singiel "7 Seconds" z udziałem senegalskiego wokalisty Youssou N'Doura sprzedał się na świecie w 3 milionach egzemplarzy, a w Polsce przez pięć miesięcy utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki. Podobny sukces odniósł kawałek “Woman” z wydanego w 1996  albumu “Man”. Przez lata kariery Cherry współpracowała m.in. z Trickym, Geoffem Barrowem z Portishead, Michaelem Stipem z R.E.M., zespołami Pulp, Gorillaz i Groove Armada. Ostatnie miesiące poświęciła na muzykowanie ze śmietanką skandynawskich muzyków jazzowych z grupy The Thing. 

Wszystkie te doświadczenia słychać na “Blank Project”. Jest tu beatnikowska poezja, jest swobodne podejście do rytmu – efekt jazzowej edukacji, są hiphopowe inspiracji i elektroniczne eksperymenty, jest wreszcie mroczny trip-hopowy liryzm. Nie brakuje klimatycznych piosenek, które mogłyby trafić do repertuaru Portishead. Krytycy porównują też brzmienie “Blank Project’ do pierwszych albumów Trickyego. Warto też podkreślić obecność znakomitych gości – mistrza nowej elektroniki: Kierana Hebdena (Four Tet) oraz szwedzkiej gwiazdy ambitnego popu – Robyn.  “Blank Project” , co przyznaje sama Neneh, to  najbardziej dojrzały, nowatorski i osobisty krążek w jej dyskografii. A także najbardziej nowojorski I rodzinny: “Otwierający song “Across The Water” to piosenka o dorastaniu w Nowy Jorku i utracie matki.” – mówi wokalistka. “Ten utwór dedykuję właśnie jej, a także swoim córkom. Nowojorskie obrazy, te sprzed lat i współczesne, zawsze mocno mnie inspirują”.Źródło: Nopaper Records

Pokrewne wątki:

Kadebostany zagra w Warszawie

2019-06-24

Szwajcarska grupa Kadebostany, która była jedną z gwiazd warszawskiego Orange Warsaw Festival w 2015 roku, wróci do stolicy na klubowy koncert.

Czytaj więcej...

Sting wróci do Polski

2019-06-24

2 listopada Sting wystąpi w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

Zobacz występ ZAGI z Pawłem Domagałą

2019-06-24

Paweł Domagała gościnnie w utworze Zagi - "Korzeniami". Zobacz występ nagrany w hotelowym pokoju w Sopocie.

Czytaj więcej...

Hocico zapowiada nowy album

2019-06-21

Meksykański duet electro-industrialny Hocico wyda w lipcu nową płytę zatytułowaną "Artificial Extinction".

Czytaj więcej...

Reedycja "Sennych Wędrówek" Klanu

2019-06-21

28 czerwca do sprzedaży trafi reedycja albumu "Senne Wędrówki" grupy Klan, która w tym roku obchodzi 50 rocznicę powstania.

Czytaj więcej...

Scooter wróci do Polski na trzy koncerty

2019-06-21

Po środowym znakomitym występie w warszawskiej hali Torwar grupa Scooter zaanonsowała trzy kolejne koncerty w Polsce, które odbędą się wiosną przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Der Weg Einer Freiheit i Downfall Of Gaia dwa razy w Polsce

2019-06-20

Der Weg Einer Freiheit oraz Downfall Of Gaia zagrają w Polsce dwukrotnie: 10 września, w warszawskim klubie Pogłos oraz 17 września 2019, we wrocławskim DK Luksus.

Czytaj więcej...

JoBee Project przedstawiła "Burning Sense"

2019-06-20

JoBee zasiewa ogień w nowym singlu „Burning Sense” z nowego albumu "The Beginning”. Surrealistyczny videoklip artystka nagrała w Tel Avivie ubrana w mistyczny kostium.

Czytaj więcej...

Iris wyda "Six"

2019-06-19

Jedna z najsłynniejszych amerykańskich grup synthpopowych Iris wraca z nową płytą po 5-letniej przerwie.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska nagrała nowy teledysk

2019-06-19

“Hey You” to nowy singiel i teledysk Marty Zalewskiej promujący jej debiutancką ubiegłoroczną płytę.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania