Newsy muzyczne

Jutro Premiera Nowej Płyty Neneh Cherry

Pierwszy solowy album Neneh Cherry po 16 latach przerwy, to dojrzałe świadectwo wszechstronnych muzycznych zainteresowań wybitnej wokalistki.

Inspiracje jazzowe, triphopowe mroki, znakomite elektroniczne rytmy i wreszcie niebanalne melodie jak choćby w singlowej piosence „Out Of The Black“ z gościnnym udziałem Robyn. „Blank Project“ to chyba najbardziej udany sceniczny „comeback“ ostatních lat. W sierpniu Neneh wystąpi jako gwiazda katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka!

Wokalistka znana szerokiej publiczności z takich przebojów jak „Manchild“, „7 Seconds“ (z Youssou N'Dourem) czy “Woman”,  niejako skazana była na sceniczną karierę. Wychowywana pod opieką swego pasierba – legendy jazzu – Dona Cherry’ego, dorastała w towarzystwie wybitnych muzyków a jako dziecko raczkowała między stałymi gośćmi nowojorskiego domu: Milesem Davisem czy Allenem Ginsbergiem. W szkole średniej imprezowała z muzykami Talking Heads, by później – już w Londynie – zaangażować się w ruch postpunkowy.  

Neneh jako solistka debiutowała w 1989 roku płytą Raw Like Sushi, z której pochodzą przeboje Buffalo Stance i Manchild.  Singiel "7 Seconds" z udziałem senegalskiego wokalisty Youssou N'Doura sprzedał się na świecie w 3 milionach egzemplarzy, a w Polsce przez pięć miesięcy utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki. Podobny sukces odniósł kawałek “Woman” z wydanego w 1996  albumu “Man”. Przez lata kariery Cherry współpracowała m.in. z Trickym, Geoffem Barrowem z Portishead, Michaelem Stipem z R.E.M., zespołami Pulp, Gorillaz i Groove Armada. Ostatnie miesiące poświęciła na muzykowanie ze śmietanką skandynawskich muzyków jazzowych z grupy The Thing. 

Wszystkie te doświadczenia słychać na “Blank Project”. Jest tu beatnikowska poezja, jest swobodne podejście do rytmu – efekt jazzowej edukacji, są hiphopowe inspiracji i elektroniczne eksperymenty, jest wreszcie mroczny trip-hopowy liryzm. Nie brakuje klimatycznych piosenek, które mogłyby trafić do repertuaru Portishead. Krytycy porównują też brzmienie “Blank Project’ do pierwszych albumów Trickyego. Warto też podkreślić obecność znakomitych gości – mistrza nowej elektroniki: Kierana Hebdena (Four Tet) oraz szwedzkiej gwiazdy ambitnego popu – Robyn.  “Blank Project” , co przyznaje sama Neneh, to  najbardziej dojrzały, nowatorski i osobisty krążek w jej dyskografii. A także najbardziej nowojorski I rodzinny: “Otwierający song “Across The Water” to piosenka o dorastaniu w Nowy Jorku i utracie matki.” – mówi wokalistka. “Ten utwór dedykuję właśnie jej, a także swoim córkom. Nowojorskie obrazy, te sprzed lat i współczesne, zawsze mocno mnie inspirują”.Źródło: Nopaper Records

Pokrewne wątki:

Nowy klip od Paula McCartneya

2018-08-16

"Fuh You" to pierwsza zapowiedź nowego albumu byłego "Beatlesa".

Czytaj więcej...

Nothing But Thieves wróci do Polski

2018-08-16

Po wczorajszym świetnie przyjętym koncercie w Warszawie, brytyjska grupa Nothing But Thieves zagra 7 listopada w poznańskiej hali MTP nr.2.

Czytaj więcej...

$uicideboy$ za pięć dni w Warszawie

2018-08-16

Amerykańska grupa hip-hopowa $uicideboy$ zagra 21 sierpnia w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Księżyc i Alameda 5 w Pardon, To Tu w warszawskim Pardon, To Tu

2018-08-16

Polecamy dwa interesujące koncerty, które odbędą się 21 i 26 sierpnia w warszawskim klubie Pardon, To Tu.

Czytaj więcej...

Zola Jesus na trasie po Polsce

2018-08-14

Zola Jesus zaprezentuje się w listopadzie w Warszawie, Sopocie, Poznaniu i Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Nowy utwór Joe Strummera

2018-08-14

Wytwórnia Ignition Records postanowiła uczcić zbliżające się urodziny Joe Strummera (21 sierpnia) ujawniając kolejny utwór zwiastujący najnowsze wydawnictwo tego legendarnego muzyka „Joe Strummer 001”.

Czytaj więcej...

Zamów debiut Smolastego przed premierą

2018-08-14

Już 7 września ukaże się ‘Fake Love’, czyli debiutancki długogrający album Smolastego - autora tekstów, wokalisty oraz producenta, nominowanego w 2018 roku do Fryderyka w kategorii ‘fonograficzny debiut roku’.

Czytaj więcej...

Panieneczki z debiutancką ep-ką

2018-08-14

“Opowieści zasłyszane na wiosce – część pierwsza” to tytuł debiutanckiej ep-ki pochodzącej z Bydgoszczy neo-folkowej grupy Panieneczki.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings zapowiada nową płytę

2018-08-13

Cloud Nothings powraca z najnowszym krążkiem „Last Building Burning”. Płyta pojawi się na półkach sklepowych 19 października nakładem wytwórni Wichita Recordings.

Czytaj więcej...

Apoptygma Berzerk wyda reedycję pierwszej płyty

2018-08-13

Debiutancka płyta norweskich klasyków nurtu EBM grupy Apoptygma Berzerk doczeka się winylowej i kompaktowej reedycji. Premiera już 11 listopada.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania