Newsy muzyczne

Jutro Premiera Nowej Płyty Neneh Cherry

Pierwszy solowy album Neneh Cherry po 16 latach przerwy, to dojrzałe świadectwo wszechstronnych muzycznych zainteresowań wybitnej wokalistki.

Inspiracje jazzowe, triphopowe mroki, znakomite elektroniczne rytmy i wreszcie niebanalne melodie jak choćby w singlowej piosence „Out Of The Black“ z gościnnym udziałem Robyn. „Blank Project“ to chyba najbardziej udany sceniczny „comeback“ ostatních lat. W sierpniu Neneh wystąpi jako gwiazda katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka!

Wokalistka znana szerokiej publiczności z takich przebojów jak „Manchild“, „7 Seconds“ (z Youssou N'Dourem) czy “Woman”,  niejako skazana była na sceniczną karierę. Wychowywana pod opieką swego pasierba – legendy jazzu – Dona Cherry’ego, dorastała w towarzystwie wybitnych muzyków a jako dziecko raczkowała między stałymi gośćmi nowojorskiego domu: Milesem Davisem czy Allenem Ginsbergiem. W szkole średniej imprezowała z muzykami Talking Heads, by później – już w Londynie – zaangażować się w ruch postpunkowy.  

Neneh jako solistka debiutowała w 1989 roku płytą Raw Like Sushi, z której pochodzą przeboje Buffalo Stance i Manchild.  Singiel "7 Seconds" z udziałem senegalskiego wokalisty Youssou N'Doura sprzedał się na świecie w 3 milionach egzemplarzy, a w Polsce przez pięć miesięcy utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki. Podobny sukces odniósł kawałek “Woman” z wydanego w 1996  albumu “Man”. Przez lata kariery Cherry współpracowała m.in. z Trickym, Geoffem Barrowem z Portishead, Michaelem Stipem z R.E.M., zespołami Pulp, Gorillaz i Groove Armada. Ostatnie miesiące poświęciła na muzykowanie ze śmietanką skandynawskich muzyków jazzowych z grupy The Thing. 

Wszystkie te doświadczenia słychać na “Blank Project”. Jest tu beatnikowska poezja, jest swobodne podejście do rytmu – efekt jazzowej edukacji, są hiphopowe inspiracji i elektroniczne eksperymenty, jest wreszcie mroczny trip-hopowy liryzm. Nie brakuje klimatycznych piosenek, które mogłyby trafić do repertuaru Portishead. Krytycy porównują też brzmienie “Blank Project’ do pierwszych albumów Trickyego. Warto też podkreślić obecność znakomitych gości – mistrza nowej elektroniki: Kierana Hebdena (Four Tet) oraz szwedzkiej gwiazdy ambitnego popu – Robyn.  “Blank Project” , co przyznaje sama Neneh, to  najbardziej dojrzały, nowatorski i osobisty krążek w jej dyskografii. A także najbardziej nowojorski I rodzinny: “Otwierający song “Across The Water” to piosenka o dorastaniu w Nowy Jorku i utracie matki.” – mówi wokalistka. “Ten utwór dedykuję właśnie jej, a także swoim córkom. Nowojorskie obrazy, te sprzed lat i współczesne, zawsze mocno mnie inspirują”.Źródło: Nopaper Records

Pokrewne wątki:

Kris Barras Band na dwóch koncertach w Polsce

2019-01-23

Zespół Krisa Barrasa wystąpi 10 kwietnia w warszawskim klubie Proxima oraz 11 kwietnia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Sophii "Kocha Ten Stan"

2019-01-23

“Kocham ten stan” to pierwszy solowy singiel z nadchodzącej debiutanckiej EPki Sofii “Solo EP”.

Czytaj więcej...

Ruszyła przedsprzedaż nowej płyty O.S.T.R.

2019-01-23

22 lutego ukaże się nowy album O.S.T.R. zatytułowany "Instrukcja Obsługi Świrów". Wczoraj ruszyła przedsprzedaż płyty.

Czytaj więcej...

Still Corners zagra w Poznaniu

2019-01-23

Still Corners czyli synth popowa rewelacja ze stajni Wrecking Light Records i Sub Pop po raz pierwszy wystąpi na jedynym koncercie w Polsce.

Czytaj więcej...

Apparat zapowiada nowy album

2019-01-22

APPARAT, aka Sascha Ring, ogłosił szczegóły nowego krążka. „LP5” ukaże się 22 marca nakładem Mute.

Czytaj więcej...

"Schiza" Agnieszki Chylińskiej

2019-01-22

Drugi singiel i teledysk z albumu "Pink Punk".

Czytaj więcej...

Bryan Adams wystąpi w Gdańsku

2019-01-22

21 czerwca w trójmiejskiej Ergo Arenie odbędzie się jedyny polski koncert Bryana Adamsa promujący jego nowy album "Shine A Light".

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb: „Body of Work" po raz pierwszy na winylu

2019-01-21

„Body of Work” to tytuł kompilacji Nitzer Ebb, która pierwotnie miała swoją premierę w 2006 r. 8 marca po raz pierwszy ukaże się w limitowanej edycji na winylu (4LP).

Czytaj więcej...

Perfect Son z nowym singlem na wiosennym tournee

2019-01-21

"Lust" to tytuł drugiego singla, który zwiastuje debiutancki krążek Perfect Son "Cast".

Czytaj więcej...

Uriah Heep puka do twych drzwi

2019-01-21

Grupa Uriah Heep, która za miesiąc przyjedzie na trasę do Polski, zaprezentowała nowy teledysk do utworu "Knocking At My Door".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania