Newsy muzyczne

Recenzja: Manic Street Preachers - "Futurology"

Zaledwie dziewięć miesięcy po wydaniu stonowanej, melancholijnej płyty "Rewind The Film", Manic Street Preachers powraca z nowym materiałem.

"Rewind The Film", choć był znakomitą płytą, mógł zasiać w głowach fanów wątpliwości, czy zespół czasem nie poddał się kryzysowi wieku średniego. Na szczęście "Futurology" te obawy rozwiewa. Muzycy Manic Street Preachers twierdzą, że płyta została zainspirowana podróżami po europejskich autostradach i twórczością takich grup jak: Kraftwerk, Neu! oraz Cabaret Voltaire. Ciekawość jeszcze bardziej wzbudził fakt, że "Futurology" (podobnie jak "Rewind The Film") zostało częściowo nagrane w legendarnych studiach Hansa w Berlinie. Połączenie ducha tego miejsca (to tam powstały słynne płyty Davida Bowiego "Low" i "Heroes" czy "The Idiot" Iggy'ego Popa) z krautrockowymi odniesieniami i mocnymi, gitarowymi riffami dało świetny efekt.

"Futurology" to z jednej strony rockowy album ze kapitalnymi melodiami (są one od zawsze znakiem rozpoznawczym tej grupy), a z drugiej strony znalazło się tu miejsce na dźwiękowe eksperymenty, oczywiście w rozsądnych granicach, na jakie może sobie pozwolić zespół o sporym potencjale komercyjnym. A takim jest nadal Manic Street Preachers. Przy niektórych utworach można nawet potańczyć, a kilka kompozycji z "Futurology" ma szanse pretendować do miana "klasyka" tego zespołu. Posłuchajcie chociażby "Walk Me To The Bridge", "Europa Geht Durch Mich" czy "Misguided Missile".

"Futurology" jest dowodem na to, że James Dean Bradfield i jego koledzy nadal mają dużo do powiedzenia i nie boją się eksperymentów. Odnoszę wrażenie, że ta płyta jest otwarciem nowego okresu w działalności Manic Street Preachers. Oby owocnego w kolejne tak dobre wydawnictwa jak "Futurology".

Wydawca: Sony Music

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Kris Barras Band na dwóch koncertach w Polsce

2019-01-23

Zespół Krisa Barrasa wystąpi 10 kwietnia w warszawskim klubie Proxima oraz 11 kwietnia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Sophii "Kocha Ten Stan"

2019-01-23

“Kocham ten stan” to pierwszy solowy singiel z nadchodzącej debiutanckiej EPki Sofii “Solo EP”.

Czytaj więcej...

Ruszyła przedsprzedaż nowej płyty O.S.T.R.

2019-01-23

22 lutego ukaże się nowy album O.S.T.R. zatytułowany "Instrukcja Obsługi Świrów". Wczoraj ruszyła przedsprzedaż płyty.

Czytaj więcej...

Still Corners zagra w Poznaniu

2019-01-23

Still Corners czyli synth popowa rewelacja ze stajni Wrecking Light Records i Sub Pop po raz pierwszy wystąpi na jedynym koncercie w Polsce.

Czytaj więcej...

Apparat zapowiada nowy album

2019-01-22

APPARAT, aka Sascha Ring, ogłosił szczegóły nowego krążka. „LP5” ukaże się 22 marca nakładem Mute.

Czytaj więcej...

"Schiza" Agnieszki Chylińskiej

2019-01-22

Drugi singiel i teledysk z albumu "Pink Punk".

Czytaj więcej...

Bryan Adams wystąpi w Gdańsku

2019-01-22

21 czerwca w trójmiejskiej Ergo Arenie odbędzie się jedyny polski koncert Bryana Adamsa promujący jego nowy album "Shine A Light".

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb: „Body of Work" po raz pierwszy na winylu

2019-01-21

„Body of Work” to tytuł kompilacji Nitzer Ebb, która pierwotnie miała swoją premierę w 2006 r. 8 marca po raz pierwszy ukaże się w limitowanej edycji na winylu (4LP).

Czytaj więcej...

Perfect Son z nowym singlem na wiosennym tournee

2019-01-21

"Lust" to tytuł drugiego singla, który zwiastuje debiutancki krążek Perfect Son "Cast".

Czytaj więcej...

Uriah Heep puka do twych drzwi

2019-01-21

Grupa Uriah Heep, która za miesiąc przyjedzie na trasę do Polski, zaprezentowała nowy teledysk do utworu "Knocking At My Door".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania