Newsy muzyczne

Recenzja: Manic Street Preachers - "Futurology"

Zaledwie dziewięć miesięcy po wydaniu stonowanej, melancholijnej płyty "Rewind The Film", Manic Street Preachers powraca z nowym materiałem.

"Rewind The Film", choć był znakomitą płytą, mógł zasiać w głowach fanów wątpliwości, czy zespół czasem nie poddał się kryzysowi wieku średniego. Na szczęście "Futurology" te obawy rozwiewa. Muzycy Manic Street Preachers twierdzą, że płyta została zainspirowana podróżami po europejskich autostradach i twórczością takich grup jak: Kraftwerk, Neu! oraz Cabaret Voltaire. Ciekawość jeszcze bardziej wzbudził fakt, że "Futurology" (podobnie jak "Rewind The Film") zostało częściowo nagrane w legendarnych studiach Hansa w Berlinie. Połączenie ducha tego miejsca (to tam powstały słynne płyty Davida Bowiego "Low" i "Heroes" czy "The Idiot" Iggy'ego Popa) z krautrockowymi odniesieniami i mocnymi, gitarowymi riffami dało świetny efekt.

"Futurology" to z jednej strony rockowy album ze kapitalnymi melodiami (są one od zawsze znakiem rozpoznawczym tej grupy), a z drugiej strony znalazło się tu miejsce na dźwiękowe eksperymenty, oczywiście w rozsądnych granicach, na jakie może sobie pozwolić zespół o sporym potencjale komercyjnym. A takim jest nadal Manic Street Preachers. Przy niektórych utworach można nawet potańczyć, a kilka kompozycji z "Futurology" ma szanse pretendować do miana "klasyka" tego zespołu. Posłuchajcie chociażby "Walk Me To The Bridge", "Europa Geht Durch Mich" czy "Misguided Missile".

"Futurology" jest dowodem na to, że James Dean Bradfield i jego koledzy nadal mają dużo do powiedzenia i nie boją się eksperymentów. Odnoszę wrażenie, że ta płyta jest otwarciem nowego okresu w działalności Manic Street Preachers. Oby owocnego w kolejne tak dobre wydawnictwa jak "Futurology".

Wydawca: Sony Music

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Nowy klip od Paula McCartneya

2018-08-16

"Fuh You" to pierwsza zapowiedź nowego albumu byłego "Beatlesa".

Czytaj więcej...

Nothing But Thieves wróci do Polski

2018-08-16

Po wczorajszym świetnie przyjętym koncercie w Warszawie, brytyjska grupa Nothing But Thieves zagra 7 listopada w poznańskiej hali MTP nr.2.

Czytaj więcej...

$uicideboy$ za pięć dni w Warszawie

2018-08-16

Amerykańska grupa hip-hopowa $uicideboy$ zagra 21 sierpnia w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Księżyc i Alameda 5 w Pardon, To Tu w warszawskim Pardon, To Tu

2018-08-16

Polecamy dwa interesujące koncerty, które odbędą się 21 i 26 sierpnia w warszawskim klubie Pardon, To Tu.

Czytaj więcej...

Zola Jesus na trasie po Polsce

2018-08-14

Zola Jesus zaprezentuje się w listopadzie w Warszawie, Sopocie, Poznaniu i Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Nowy utwór Joe Strummera

2018-08-14

Wytwórnia Ignition Records postanowiła uczcić zbliżające się urodziny Joe Strummera (21 sierpnia) ujawniając kolejny utwór zwiastujący najnowsze wydawnictwo tego legendarnego muzyka „Joe Strummer 001”.

Czytaj więcej...

Zamów debiut Smolastego przed premierą

2018-08-14

Już 7 września ukaże się ‘Fake Love’, czyli debiutancki długogrający album Smolastego - autora tekstów, wokalisty oraz producenta, nominowanego w 2018 roku do Fryderyka w kategorii ‘fonograficzny debiut roku’.

Czytaj więcej...

Panieneczki z debiutancką ep-ką

2018-08-14

“Opowieści zasłyszane na wiosce – część pierwsza” to tytuł debiutanckiej ep-ki pochodzącej z Bydgoszczy neo-folkowej grupy Panieneczki.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings zapowiada nową płytę

2018-08-13

Cloud Nothings powraca z najnowszym krążkiem „Last Building Burning”. Płyta pojawi się na półkach sklepowych 19 października nakładem wytwórni Wichita Recordings.

Czytaj więcej...

Apoptygma Berzerk wyda reedycję pierwszej płyty

2018-08-13

Debiutancka płyta norweskich klasyków nurtu EBM grupy Apoptygma Berzerk doczeka się winylowej i kompaktowej reedycji. Premiera już 11 listopada.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania