Newsy muzyczne

Wywiad: Alexander Veljanov (Deine Lakaien)

Ukazał się nowy album niemieckiego duetu Deine Lakaien zatytułowany "Crystal Palace". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedział wokalista Alexander Veljanov.

- Album "Crystal Palace" ukazał się 4 lata po wydaniu waszego poprzedniego krążka "Indicator". Pomiędzy Waszymi płytami jest zawsze 3-5 lat przerwy. Dlaczego?

- Zawsze potrzebujemy przerwy przed rozpoczęciem procesów komponowania, nagrywania, a następnie koncertowania. Jest dla nas bardzo ważne, aby mieć dużo czasu pomiędzy płytami. Ta przerwa daje nam możliwość odpowiedzenia na pytania: Dlaczego powinniśmy dalej działać i co możemy poprawić w naszej muzyce na kolejnej płycie.

- Znaczna część Waszej dyskografii to wydawnictwa koncertowe. Czy uważasz Deine Lakaien za zespół koncertowy czy studyjny?

- Muzyka jest częścią naszego życia i jako taka też musi żyć. Płyty studyjne są zawsze pierwszym krokiem w każdym, kolejnym rozdziale historii Deine Lakaien. To bardzo ciekawe, jak te piosenki się zachowują, gdy zmuszamy je do "pracy" podczas koncertów.

- Deine Lakaien ma dwa wcielenia: akustyczne i "elektryczne". Według jakiego klucza wybieracie utwory, które opracowujecie w wersjach akustycznych?

- Każda piosenka musi udowodnić, że jest warta by ją nagrać w wersji akustycznej. Dlatego ostatecznym sprawdzianem jest koncert akustyczny. Zła piosenka nie zda tego egzaminu. Bowiem dla nas każdy tego rodzaju występ jest najbardziej szczerą i czystą formą prezentacji naszej muzyki.

- Bardzo mocną stroną Deine Lakaien są teksty, które piszesz razem z Ernstem Hornem. Skąd Ty bierzesz inspiracje do swych tekstów?

- Inspiracją jest dla mnie wszystko, czego byłem w stanie się nauczyć i zrozumieć. Książki, muzyka i sztuka ze wszystkich okresów historycznych. I oczywiście najistotniejszą inspiracją jest dla mnie samo życie.

- Istniejecie 30 lat. Jaka jest recepta na długowieczność Deine Lakaien?

- Połączenie tych czynników: tolerancji, ciekawości, emocji, smutku, szczęścia i miłości.

- Gdy słucham wczesnych albumów Deine Lakaien takich jak chociażby "Deine Lakaien", "Forest Enter Exit" czy "Winter Fish Testosterone" zadziwia mnie to, że brzmią one nadal bardzo świeżo. Jak myślisz: dlaczego?

- Fajnie, że tak uważasz. Nie mam pojęcia, co jest takiego w tych piosenkach, że nadal brzmią interesująco. Zawsze staramy się być coraz lepsi z każdą kolejną płytą. A wraz z mijającym czasem zmieniają się nastroje, zmienia się życie. Uważam, że ważne jest także to, że nigdy nie chcieliśmy kopiować samych siebie. I mam nadzieję, że nigdy tego nie zrobiliśmy.

- Wasz album "Kasmodiah" z 1999 roku był całkiem sporym sukcesem komercyjnym. Nie kusiło Was wtedy, aby zmienić kierunek artystyczny i pójść bardziej w stronę muzyki pop?

- Myślę, że nie. Nie zależy nam na tak zwanym "sukcesie" i byciu popularnym zespołem. Mamy swoich oddanych fanów, którzy cenią nas za to, jak gramy i jacy jesteśmy. O wiele bardziej istotne są takie wartości jak: zdrowie, szczęście, udane życie rodzinne i przyjaciele, prawdziwi przyjaciele.

- Wyobrażasz sobie muzykę Deine Lakaien w filmie bądź sztuce teatralnej?

- Dlaczego nie? Jak najbardziej. Gdyby tylko ktoś zaproponował nam udział w projekcie, do którego pasowałyby nasze piosenki, na pewno byśmy o tym poważnie pomyśleli. Jesteśmy otwarci na interesujące propozycje.

- Masz na koncie kilka płyt solowych, ale ostatnia z nich, zatytułowana "Porta Macedonia" ukazała się 6 lat temu. Czy planujesz nagrać coś w przyszłości?

- Bardzo miło wspominam proces powstawania albumu "Porta Macedonia". Współpracowałem ze wspaniałymi ludźmi i muzykami. I chcę to znowu przeżyć w przyszłości. Na chwilę obecną nie mam żadnych pomysłów na solowe nagrania, ale na pewno moja kolejna płyta solowa ukaże się w ciągu najbliższych kilku lat. Teraz skupiam się na promocji "Crystal Palace". I mam nadzieję, że znowu przyjedziemy do Polski.

- Dziękuję za wywiad.

 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Steven Wilson sprzedał płytę za 10 tysięcy funtów

2020-11-30

Steven Wilson przygotował wyjątkowy egzemplarz swojego najnowszego albumu „THE FUTURE BITES”. Wydanie „ULTRA DELUXE BOXSET ON OBSOLETE MEDIA”, które ma tylko jedną sztukę, zostało sprzedane za 10 tys. funtów, czyli równowartość 50 tys. złotych.

Czytaj więcej...

Olena walczy z jesiennym przesileniem

2020-11-30

Wokalistka i autorka tekstów Olena wydała pierwszy singel zapowiadający jej nowy drugi album, który ukaże się wiosną przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Solomun nagrał post-punkowy singel

2020-11-30

Solomun prezentuje nowy singiel “Kreatur Der Nacht”, nagrany z grupą Isolation Berlin. Towarzyszy mu teledysk w reżyserii Fatiha Akina.

Czytaj więcej...

Damian Lange wydał debiutancki album

2020-11-29

Wokalista grup Transsexdisco i Romantycy Lekkich Obyczajów wydał debiutancką płytę "Dramatematyka".

Czytaj więcej...

Zmarł Piotr Strojnowski

2020-11-28

W wieku 62 lat na zawsze odszedł Piotr Strojnowski - współzałożyciel grupy Daab i autor tekstu jednego z jej największych przebojów "Ogrodu Serce".

Czytaj więcej...

Nowy singel od Carpenter Brut

2020-11-28

Czołowy francuski przedstawiciel nurtu synth wave wydał nowy singel zatytułowany „Fab Tool”. To pierwszy premierowy materiał od premiery albumu „Leather Teeth” w 2018 roku.

Czytaj więcej...

Low Island 'W Twoich Ramionach'

2020-11-28

Brytyjska grupa wydała kolejny nowy singel - tym razem zatytułowany "In Your Arms".

Czytaj więcej...

Krakowskie Dziewczęta pełne 'Namiętności'

2020-11-27

Dziś ukazał się debiutancki album krakowskiej formacji Dziewczęta grającej w klimatach shoegaze / alternative.

Czytaj więcej...

Dziś premiera świątecznego albumu Urszuli

2020-11-27

"Cud Nadziei" to tytuł nowej świątecznej płyty Urszuli, która od dziś jest w sprzedaży.

Czytaj więcej...

Post-punkowy GLOSS wydał debiutancki singel

2020-11-27

Dziś ukazał się pierwszy singel zamieszkałego w Warszawie amerykańsko-brytyjskiego duetu GLOSS zatytułowany "PIN Number".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania