Newsy muzyczne

Recenzja: Robert Plant - "Lullaby...And The Ceaseless Roar"

Pierwszy od blisko 10 lat album Roberta Planta z autorskim, premierowym materiałem to jedna z najlepszych płyt w jego solowym dorobku.

Po blisko 12 latach w Led Zeppelin, wydaniu w latach 80. i 90. cieszących się dużym powodzeniem solowych płyt oraz nagraniu z Alison Krauss obsypanego nagrodami i entuzjastycznymi recenzjami albumu "Raising Sand" z 2007 roku, nikt nie mógłby mieć pretensji do Roberta Planta, gdyby odszedł na emeryturę bądź zaczął odcinać kupony od dawnej sławy. Jednak ten artysta udowadnia kolejną raz, że jest pozytywnie nieprzewidywalny, pełen energii i świetnych pomysłów muzycznych. 

"Lullaby...And The Ceaseless Roar" to płyta, która od strony muzycznej mieni się wieloma kolorami i sięga do wszystkich gatunków, jakie fascynowały Planta przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Jest tu klasyczny rock, jest blues, bluegrass, country, a także echa muzyki celtyckiej. Jest nawiązanie do jednej z największych, muzycznych miłości byłego wokalisty Led Zeppelin czyli brzmień rodem z Afryki Północnej i Zachodniej, a także, uwaga, do brzmień rodem z płyt Portishead i Massive Attack (znakomite, mroczne "Up On The Hollow Hill", "Pocketful Of Golden" czy zamykające płytę "Arbaden").

I gdy wspominamy klasyków 'bristol sound' nie można nie wspomnieć o muzykach, którzy pomogli Plantowi w powstawaniu tego albumu. Choć płytę sygnuje nazwisko wokalisty, to płyta jest dziełem kolektywnym. Oto bowiem na "liście płac" mamy między innymi dwóch muzyków ,którzy mają na koncie współpracę z Portishead i Massive Attack: basistę Billy'ego Fullera i klawiszowca Johna Baggotta. Ale to nie wszystko: obowiązki gitarzysty pełni tu Liam “Skin” Tyson znany z popularnej w latach 90. brytyjskiej formacji Cast, a przeróżne afrykańskie instrumenty obsługuje Justin Adams, były współpracownik Jah Wobble'a i Briana Eno. Każdy z nich dołożył cegiełkę do budowy solidnego gmachu, jakim jest "Lullaby...And The Ceaseless Roar".

Ta płyta powstała po rozstaniu Planta ze swoją długoletnią partnerką, także piosenkarką, Patti Griffin. Plant wspomina utraconą miłość (np. "I often think of you / The hour before it rains" w "Embrace Another Fall"), ale nie jest to użalanie się nad sobą, lecz pożegnanie i zapowiedź powrotu do życia, w którym będzie kiedyś znowu kochał. Dlatego na "Lullaby...And The Ceaseless Roar" goszczą melancholia, ale i radość z życia, smutek, ale i nadzieja, deszcz i słońce. Piękna płyta...

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Billy Cobham i "Adzik" Sendecki wystąpią w Krakowie

2020-08-05

Na Jubileuszową 25.edycję krakowskiego Summer Jazz Festiwal przyjedzie Król Perkusistów spod znaku muzyki Fusion - Billy Cobham.

Czytaj więcej...

Wojciech Ciuraj przedstawia "Dwa Żywioły"

2020-08-05

19 sierpnia, w setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego, ukaże się kolejny solowy album Wojciecha Ciuraja, zatytułowany „Dwa Żywioły”.

Czytaj więcej...

Midnight Oil wraca z nową kompozycją po 18 latach

2020-08-04

Fani legendarnej grupy Midnight Oil będą mogli nareszcie usłyszeć pierwszy od 2002 roku utwór zespołu. 7 sierpnia swoją premierę mieć będzie nowa piosenka australijskich muzyków zatytułowana „Gadigal Land”. Dzień później podczas transmisji telewizyjnej National Indigenous Music Awards premierę mieć będzie wideo do tego utworu.

Czytaj więcej...

K-Essence wydał nową płytę

2020-08-04

Po niezwykle pracowitym roku 2019, wydanym przez Kayax i świetnie przyjętym w Mam Talent singlu “Bengal Tiger” i koncertach w Europie Zachodniej przed Ian Paice & Purpendicular, Bartosz Księżyk czyli K-ESSENCE wraca z albumem “UNISON”.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni nagrał cover klasyka Eldo

2020-08-04

Była elektronika, funk, czas na iście folkową odsłonę Lech Music: Festiwale Inaczej. Kolejnym zespołem, który wziął na swój warsztat jeden z hip-hopowych klasyków, jest Kwiat Jabłoni.

Czytaj więcej...

Neck Deep zagra w Warszawie

2020-08-04

Walijska pop-punkowa grupa Neck Deep zaprezentuje się 1 sierpnia w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Vüjekväsyl przedstawia nowy album

2020-08-03

Ukazał się nowy album warszawskiej grupy Vüjekväsyl zatytułowany "Żyjemy Pod Wulkanem".

Czytaj więcej...

Kasia Cerekwicka "W Pogoni Za Szczęściem"

2020-08-03

Ukazał się pierwszy klip zapowiadający nową płytę Kasi Cerekwickiej, która ukaże się we wrześniu.

Czytaj więcej...

Max Richter prezentuje projekt "Voices"

2020-08-03

Muzyczne i techniczne osiągnięcie, poprzedzone 10 latami przygotowań. "Odwrócona" orkiestra, wielojęzykowe narracje i recytacja Kiki Layne.

Czytaj więcej...

Sorry Boys z nowym koncertowym teledyskiem

2020-08-01

Sorry Boys opublikowali koncertowe wideo do piosenki “Miłość” - piątego singla z wydanego w maju 2019 roku albumu o tym samym tytule.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania