Newsy muzyczne

Recenzja: Archive - "Restriction"

Prezentujemy recenzję nowej płyty Archive, która dziś trafiła do sklepów.

"Restriction" to album z gatunku tych, które gdy już raz zapadną w pamięci słuchacza, to za nic nie dają się stamtąd usunąć. Tak znakomita to płyta. Zresztą tego można było się spodziewać. Po kilku mniej udanych krążkach z końca ubiegłej dekady, w ostatnich 3 latach Archive zaserwowało nam dwa bardzo dobre albumy ("With Us Until You're Dead", "Axiom") i nowe wydawnictwo jest kontynuacją tej udanej serii. 

Na "Restriction" Archive nie zaskakuje od strony stylistycznej - jak zawsze jest to smakowicie koktajl przyrządzony z trip-hopu, rocka, elektroniki, prog-rocka, a nawet industrialu w stylu Nine Inch Nails. Ale za to jak zagrany! Każda z tych kompozycji aż kipi od emocji i nieważne, czy są to rockowe "killery" ("Feel It", "Restriction", "Ruination") czy też piękne ballady takie jak: "End Of Our Days", "Third Quarter Storm", "Black And Blue" lub "Half Built Houses" (nota bene chyba jedna z najpiękniejszych ballad w całej dyskografii Archive).

Nie ma na "Restriction" rozbudowanych, kilkunastominutowych utworów na miarę niezapomnianych "Again" czy "Finding It So Hard". Najdłuższy utwór trwa sześć i pół minuty, ale zespołowi nie przeszkadza to w przekazaniu słuchaczowi potężnej dawki emocji: smutku, nostalgii, rozpaczy, a wszystko to utopione w jesienno-zimowej "szarości". Znakomitą robotę w tej kwestii regulowania nastrojów słuchacza robi znakomicie uzupełniający się team wokalny: Maria Q, Dave Pen, Pollard Berrier oraz Holly Martin. No i melodie, jak zwykle w przypadku Archive znakomite, chwytające za serce, ale i nie pozbawione, gdy trzeba, rockowego pazura.

Po kilkukrotnym wysłuchaniu tej płyty śmiem twierdzić, że nadchodzące tournee Archive (pamiętajmy, że zagrają aż cztery razy w Polsce) może być najlepszym w historii tego zespołu. Nowy materiał jest wprost stworzony do "wbijania" ludzi w podłogę na koncertach. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Karo Glazer na podium International Songwriting Competition

2020-06-02

Organizatorzy International Songwriting Competition (ISC) ogłosili w Nashville (USA) w maju 2020 listę laureatów najnowszej edycji największego i najbardziej prestiżowego konkursu dla songwriterów na świecie. W tym roku w gronie zwycięzców, po raz pierwszy w historii konkursu, znalazł się polski Artysta. Drugie miejsce przyznano Karo Glazer i jej kompozycji “Flying Circle”.

Czytaj więcej...

Bartosz Słatyński ujawnił drugi nowy utwór

2020-06-02

Po majowej premierze utworu "Powrót z gwiazd" Bartosz Słatyński (ex-Penny Lane, ex-Avalanche) opublikował kolejną premierową kompozycję.

Czytaj więcej...

Waglewski znowu zagra żonie

2020-06-02

19 czerwca ukaże się reedycja albumu Wojciecha Waglewskiego "Waglewski Gra-Żonie" z 1990 roku.

Czytaj więcej...

Nowy utwór od The Flaming Lips

2020-06-01

The Flaming Lips powracają z nowym singlem „Flowers of Neptune 6”.

Czytaj więcej...

Bartek Deryło w "Deszczu"

2020-06-01

Półfinalista X Voice Of Poland prezentuje teledysk do utworu "Deszcz" będący zapowiedzią debiutanckiego albumu.

Czytaj więcej...

Solowy debiut Piernikowskiego znowu dostępny

2020-06-01

Po 8 latach od premiery solowego debiutu Roberta Piernikowskiego, album „Się Żegnaj” trafia po raz pierwszy do serwisów streamingowych.

Czytaj więcej...

Flying Lotus prezentuje nowe spojrzenie na album „Flamagra”

2020-06-01

Flying Lotus wydał album "Flamagra (Instrumentals)".

Czytaj więcej...

Aga Zaryan zaprasza na dzisiejszą "Domówkę Z Dwójką"

2020-05-30

Aga Zaryan będzie dziś bohaterką kolejnej, siódmej już odsłony cyklu „Domówka z Dwójką”.

Czytaj więcej...

Psychodeliczny klip od Inhaler

2020-05-30

Zespół Inhaler opublikował klip do najnowszego singla „Falling In”. Za stworzenie wideo odpowiadają filmowiec i były basista Jesus & Mary Chain, Douglas Hart oraz Antony Genn.

Czytaj więcej...

KAMP! z nowym singlem "Play Me Dirty"

2020-05-29

Łódzkie trio KAMP! zaprezentowało pierwszy z zaplanowanych na ten rok singli.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania