Newsy muzyczne

Recenzja: Black Star Riders - "The Killer Instinct"

Drugi album studyjny spadkobierców grupy Thin Lizzy.

Black Star Riders to w linii prostej kontynuatorzy tradycji legendarnego Thin Lizzy. W zespole jest obecnie jeden muzyk z oryginalnego składu tamtej grupy: gitarzysta Scott Gorham, a także dwóch członków późniejszych wcieleń irlandzkiego zespołu: wokalista Ricky Warwick oraz gitarzysta Damon Johnson. Dla porządku przypomnijmy, że wśród założycieli Black Star Riders, ale już nieobecnych w aktualnym składzie, był jeszcze jeden "thinlizzowiec": basista Mike Mendoza.

Muzycy Black Star Riders, choć zawsze twierdzili, że zespół ten jest projektem całkowicie nowym i niezależnym od Thin Lizzy, nie ukrywali, że będzie on zawsze budził skojarzenia z tamtą legendarną grupą. Dowodem na to są chociażby covery Thin Lizzy grane na koncertach Black Star Riders. Siłą rzeczy silne nawiązania do tradycji Thin Lizzy są obecne również na płytach nowego zespołu. Szczególnie słyszalne było to na debiutanckiej płycie Black Star Riders sprzed dwóch lat (niektóre utwory z tamtego wydawnictwa miały swoje korzenie jeszcze w czasach Thin Lizzy), w mniejszym stopniu jest tak również na "The Killer Instinct".

Jest to wciąż Black Star Riders w najwyższej formie, jaką ten zespół utrzymuje od debiutu. Dziesięć utworów, znakomite melodie, odpowiednie tempo (na płycie jest tylko jedna ballada), świetne riffy i solówki gitarowe. Jednym słowem: hard rock na światowym poziomie. Zespół nie Szczególną uwagę zwracam na śpiew Ricky'ego Warwicka. Podobniej jak na pierwszej płycie Black Star Riders, także tutaj muzyk ten udowadnia, że lepszego kandydata na stanowisko wokalisty BLS wybrać nie można było. Tembr jego głosu budzi skojarzenia z nieżyjącym od blisko 30 lat wokalistą Thin Lizzy Philem Lynottem, ale Warwick nie jest jedynie jego naśladowcą. Śpiewa z wyczuciem, pasją, a w jego głosie obecny jest też taka sympatyczna "chuligańska" zadziorność rodem z ulic Belfastu, z którego Warwick pochodzi. 

"The Killer Instinct" na pewno nie trafi do kanonu muzyki hardrockowej, być może nie znajdzie się nawet w zestawieniach najlepszych płyt 2015 roku, ale to nieważne. Jest to album, który na pewno znajdzie uznanie fanów nie tylko Thin Lizzy, Black Star Riders, ale także hard rocka i w ogóle muzyki rockowej. Po prostu: bardzo dobra płyta stworzona przez grupę świetnych muzyków, którzy znakomicie się bawili podczas jej nagrywania. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Kenny Wayne Shepherd Band wyda nowy album

2019-05-24

Nowy album Kenny Wayne Shepherda zatytułowany „The Traveler” ujrzy światło dzienne 31 maja.

Czytaj więcej...

Garaż w Leeds po raz pierwszy na CD

2019-05-24

Po raz pierwszy na CD ukazał się materiał legendarnej śląskiej grupy zimnofalowej Garaż w Leeds.

Czytaj więcej...

Zobacz koncertowy klip Meli Koteluk

2019-05-24

Mela Koteluk opublikowała klip zarejestrowany podczas trasy koncertowej promującej album "Migawka".

Czytaj więcej...

Skalpel Big Band zapowiada kolejne koncerty

2019-05-24

Skalpel Big Band ogłosił cztery nowe daty koncertów. Pierwszy z nich już 19 lipca w Sopocie, pozostałe zaplanowano na jesień.

Czytaj więcej...

Pile na dwóch koncertach w Polsce

2019-05-23

Pile czyli indie-rockowy amerykański zespół sympatyzujący z Sonic Youth wróci do Polski na 2 koncerty.

Czytaj więcej...

Dawid Podsiadło pokazał "Trofea"

2019-05-23

Dawid Podsiadło obchodzi dziś 26 urodziny i z tej okazji opublikował klip do piosenki "Trofea".

Czytaj więcej...

"The Rewind Tour in Poland" w Warszawie w listopadzie

2019-05-23

16 listopada w warszawskim Torwarze zagrają Aqua, Snap! i Technotronic.

Czytaj więcej...

tęskno prezentuje nowy singel i zapowiada letnie tournee

2019-05-23

Duet tęskno wyruszy w letnią trasę koncertową. Zespół zagości na scenach wielu festiwali, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W trakcie występów na żywo tęskno zaprezentuje, oprócz utworów z debiutanckiego krążka „Mi”, również nowy singiel „Bzdury”.

Czytaj więcej...

Opeth zdradził szczegóły nowego albumu

2019-05-23

Gwiazda warszawskiego festiwalu PROG IN PARK III - grupa Opeth, ujawniła nowe informacje dotyczące swojego trzynastego albumu.

Czytaj więcej...

Dawid Ogrodnik jako Mieczysław Kosz

2019-05-22

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to filmowa biografia geniusza fortepianu, niesamowitego jazzmana, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Tytuł pojawi się w kinach 18 października.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania