Newsy muzyczne

Recenzja: Toto - "TOTO XIV"

Ci, którzy myśleli, że wydany 9 lat temu „Falling In Between” będzie ostatnią pozycją w dorobku grupy Toto, mogą być zaskoczeni. Po triumfalnej trasie z okazji 35-lecia istnienia, uwiecznionej zresztą na fantastycznym DVD zarejestrowanym w łódzkiej Atlas Arenie, grupa objawia światu nowy, trzynasty już album.

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu w różnych kręgach pojawił się swego rodzaju powrót do klasycznych pozycji w dorobku tego amerykańskiego zespołu. I nie chodzi tu wyłącznie o hity spod znaku „Africa”, czy „Rosanna”, ale wręcz o całe krążki. A jak jest na najnowszym?

Zaczyna się od dość progresywnego „Running Out Of Time”, który przypomina nieco ostatnie dokonania... naszej rodzimej Osady Vida! Potem powerballadowy „Burn” autorstwa wokalisty Josepha Williamsa. Prosta partia pianina, kojarząca się trochę z twórczością Coldplay prowadzi nas do dużo potężniejszego rozwinięcia. Z kolei w „Holy War” słychać już dużo sznytu gitarzysty Steve’a Likathera. Jednym z najciekawszych utworów na krążku jest „21st Century Blues”. Jak sam tytuł wskazuje – mamy współcześnie podanego bluesa, ale po „totowemu”. Dynamiczny, singlowy „Orphan” i nieco patetyczny „doorsowo” zatytułowany „Unknown Soldier” prowadzą nas przez kolejne ścieżki świata Toto – świata w sumie dość znanego i lubianego. Zaś „Chinatown" przywodzi na myśl najlepsze dokonania zespołu z lat 80.  Natomiast finałowy „Great Expectations” zaskakuje. Zaśpiewany przez Lukathera, przywodzi na myśl dokonania... Yes.

Współczesna produkcja momentami nieco wysterylizowała brzmienie, wskutek czego płycie brakuje pewnego „nerwu”. I choć wspomniany Steve Lukather przyznaje przekornie, że album powstawał w pocie, bólach i wzajemnych nerwach, to fani, a zwłaszcza Ci zagorzali nie powinni narzekać na zawartość „Toto XIV”. A jak materiał broni się na żywo będziemy mogli się przekonać już w czerwcu na koncertach w Warszawie i Wrocławiu.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Kaśka Sochacka zapowiada 'Ciche Dni'

2021-03-05

Debiutancki albumu Kaśki Sochackiej „Ciche dni” ukaże się 26 marca 2021 roku nakładem Jazzboy Records. Za finalny kształt piosenek razem z Kaśką odpowiadają: Agata Trafalska (pomoc przy tekstach) i Olek Świerkot (produkcja) - tandem, który dał się poznać przy debiucie Korteza („Bumerang”) i jego drugiej płycie („Mój dom”).

Czytaj więcej...

Mighty Oaks zapraszają do Meksyku

2021-03-05

Ukazał sie singel "Mexico" zapowiadający nową płytę trio Mighty Oaks.

Czytaj więcej...

So Much Love hoduje 'Nasturcje'

2021-03-05

Stacjonujący pod Poznaniem duet muzyczno/życiowy So Much Love pracuje nad debiutancką płytą "Nasturcje", która będzie utrzymana w klimatach dream-pop.

Czytaj więcej...

Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak w 'Maskach'

2021-03-04

"Maski" to trzeci utwór, który pochodzi z najnowszej płyty Budki Suflera & Felicjana Andrzejczaka „10 lat samotności”.

Czytaj więcej...

Whispering Sons z dwoma nowymi singlami

2021-03-04

Belgijska gwiazda post-punka wydała dwie kolejne zapowiedzi nowego drugiego albumu, który ukaże się 18 czerwca.

Czytaj więcej...

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie zapowiadają 'Naszą Miłość'

2021-03-04

Album "Nasza Miłość" to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo ukazuje się on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza…

Czytaj więcej...

Van Morrison zapowiada nową płytę

2021-03-03

Van Morrison zapowiada swój 42 krążek album. „Latest Record Project: Volume 1” ukaże się 7 maja i będzie to jego najbardziej dynamiczna płyta od lat.

Czytaj więcej...

Dystopijny świat Brodki

2021-03-03

Do sieci trafił właśnie teledysk do pierwszego singla zatytułowanego „Game Change” z nadchodzącego autorskiego albumu Brodki.

Czytaj więcej...

'Zaplątana' Hey J

2021-03-03

„Zaplątani” to drugi po „Na Nowo” singel zwiastujący nową ep-kę Hey J „Na Nowo”. Premiera płyty jest zapowiedziana na 8 marca.

Czytaj więcej...

Max Bravura zaprezentował 'Myśliwych'

2021-03-03

Niespełna miesiąc po premierze albumu „Too Bravura” Max Bravura prezentuje teledysk do singla „Myśliwi’. To kolejna okazja by przenieść się w unikalny świat Maćka Wachowiaka i jego współpracowników.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania