Newsy muzyczne

Recenzja: Toto - "TOTO XIV"

Ci, którzy myśleli, że wydany 9 lat temu „Falling In Between” będzie ostatnią pozycją w dorobku grupy Toto, mogą być zaskoczeni. Po triumfalnej trasie z okazji 35-lecia istnienia, uwiecznionej zresztą na fantastycznym DVD zarejestrowanym w łódzkiej Atlas Arenie, grupa objawia światu nowy, trzynasty już album.

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu w różnych kręgach pojawił się swego rodzaju powrót do klasycznych pozycji w dorobku tego amerykańskiego zespołu. I nie chodzi tu wyłącznie o hity spod znaku „Africa”, czy „Rosanna”, ale wręcz o całe krążki. A jak jest na najnowszym?

Zaczyna się od dość progresywnego „Running Out Of Time”, który przypomina nieco ostatnie dokonania... naszej rodzimej Osady Vida! Potem powerballadowy „Burn” autorstwa wokalisty Josepha Williamsa. Prosta partia pianina, kojarząca się trochę z twórczością Coldplay prowadzi nas do dużo potężniejszego rozwinięcia. Z kolei w „Holy War” słychać już dużo sznytu gitarzysty Steve’a Likathera. Jednym z najciekawszych utworów na krążku jest „21st Century Blues”. Jak sam tytuł wskazuje – mamy współcześnie podanego bluesa, ale po „totowemu”. Dynamiczny, singlowy „Orphan” i nieco patetyczny „doorsowo” zatytułowany „Unknown Soldier” prowadzą nas przez kolejne ścieżki świata Toto – świata w sumie dość znanego i lubianego. Zaś „Chinatown" przywodzi na myśl najlepsze dokonania zespołu z lat 80.  Natomiast finałowy „Great Expectations” zaskakuje. Zaśpiewany przez Lukathera, przywodzi na myśl dokonania... Yes.

Współczesna produkcja momentami nieco wysterylizowała brzmienie, wskutek czego płycie brakuje pewnego „nerwu”. I choć wspomniany Steve Lukather przyznaje przekornie, że album powstawał w pocie, bólach i wzajemnych nerwach, to fani, a zwłaszcza Ci zagorzali nie powinni narzekać na zawartość „Toto XIV”. A jak materiał broni się na żywo będziemy mogli się przekonać już w czerwcu na koncertach w Warszawie i Wrocławiu.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Anna Wyszkoni z premierowym utworem

2018-10-17

Nowy singel Anny Wyszkoni “Cisza tak dobrze brzmi” promuje Platynową Edycję albumu “Jestem tu nowa” z dodatkową płytą “The Best Of Acoustic Live 2018”.

Czytaj więcej...

Grzegorz Turnau zaprezentował nowy singel

2018-10-17

"Bedford School" to tytuł nowego singla Grzegorza Turnaua zapowiadającego identycznie zatytułowaną płytę artysty.

Czytaj więcej...

Yann Tiersen wyda nową płytę

2018-10-17

Album "ALL" ukaże się na rynku 15 lutego nakładem wytwórni Mute.

Czytaj więcej...

Public Service Broadcasting z nowym teledyskiem

2018-10-17

Zespół Public Service Broadcasting zaprezentował klip, który powstał do tytułowego utworu EP-ki „White Star Liner”.

Czytaj więcej...

Warszawski koncert Godsmack przełożony

2018-10-17

W związku z tragedią rodzinną jednego z muzyków grupy Godsmack, jej warszawski koncert w dniu 22 listopada został przesunięty na początek przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Neneh Cherry w warszawskim Niebie

2018-10-16

Słynna szwedzka wokalistka, raperka i DJ-ka wystąpi 22 lutego w warszawskim klubie NIEBO.

Czytaj więcej...

Rival Sons wrócą do Warszawy

2018-10-16

Amerykański zespół zagra 21 lutego w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

Zobacz nowy klip szwajcarskiego Lord Kesseli & The Drums

2018-10-16

Szwajcarska formacja Lord Kesseli & The Drums zaprezentowała teledysk do utworu "Wizard".

Czytaj więcej...

P!NK wystąpi w Warszawie

2018-10-16

Amerykańska wokalistka zaprezentuje się na drugim w historii koncercie w Polsce, który odbędzie się 20 lipca na warszawskim PGE Narodowym.

Czytaj więcej...

John Mayall na dwóch koncertach w Polsce

2018-10-15

John Mayall – niekwestionowany pionier muzyki rockowej, kompozytor i bluesman przyjedzie do Polski na dwa koncerty w marcu 2019 roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania