Newsy muzyczne

Recenzja: Noel Gallagher's High Flying Birds - "Chasing Yesterday"

Starszy z bodajże najbardziej krnąbrnych braci rock and rolla wydał drugą płytę ze swoim High Flying Birds i kolejny raz ugruntował swoją pozycję jako charakterystyczny twórca, potwierdzając jednoznacznie, kto w Oasis nadawał ton i dlaczego młodszy brat artystycznie nie dorasta mu do pięt.

Gallagher już 2 lata temu twierdził, że zostało mu sporo materiału, który powstał jeszcze podczas tworzenia debiutu sprzed 4 lat, a który ma zamiar wykorzystać na nowym albumie. Zaczyna się niemalże identycznie jak w słynnym „Wonderwall” – prostą partią gitary. „Riverman” pięknie płynie, zahaczając nieco nawet o rejony twórczości Pink Floyd. Sam Noel przyznaje, że to jego ulubiona piosenka, jaką kiedykolwiek napisał. Singlowy „In The Heat Of The Moment” wbija się w głowę rytmicznym “na na na na na”. Piszę to bez ironii – dawno w żadnej piosence nikt nie akcentował tej frazy tak mocno. Z każdym kolejnym utworem płyta otula słuchacza typowową gallagherową i oczywiście nieco post-beatlesowską mgłą. „Lock All the Doors” skręca nieco w rejony indie rocka, ale autorowi udało się świetnie wtopić w ten styl. Melancholijny „The Dying Of The Light” idealnie nadaje się na wieczorny spacer gdzieś po zamglonym mieście. Jest to zarazem jeden z najpiękniejszych fragmentów płyty. „The Right Stuff” kojarzy się nieco z „Digging In The Dirt” Petera Gabriela. Wzmocniony głosem Joy Rose, znanej ze współpracy z Incognito i jazzującą solówką Jima Hunta na saksofonie dodatkowo potęguje to wrażenie. Zaś w „While The Song Remains The Same” głos Noela przypomina nieco manierę Chrisa Martina z Coldplay. Ciekawie natomiast wypada „The Mexican”, rytmicznie pobudzając oniryczną atmosferę stworzoną wcześniej. To wrażenie podtrzymuje w „You Know We Can't Go Back” zakończonym delikatną partią fortepianu, który płynnie przechodzi w wieńczący całość „Ballad Of The Mighty I”.

Tytuł płyty „Chasing Yesterday” zdaje się być nieprzypadkowy. Sporo tu nostalgii i tęsknoty za latami 90. (wystarczy spojrzeć na jej okładkę), stanowiących przecież apogeum popularności Oasis. Noel Gallagher nie musi w sumie niczego udowadniać, a jeśli co jakiś czas będzie nam serwował takie krążki jak ten – możemy się tylko cieszyć. Zaś 12 czerwca będziemy mogli przekonać się, jak ten materiał wypada na żywo, kiedy to Noel Gallagher's High Flying Birds wystąpią podczas podczas Orange Warsaw Festival na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu.

Autor: Maciej Majewski

The Pineapple Thief na dwóch koncertach w Polsce

2020-02-19

The Pineapple Thief zapowiadają wydanie nowego albumu oraz trasę koncertową, która będzie promowała nadchodzące wydawnictwo. W jej ramach wystąpią dwukrotnie w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Epica i Apocalyptica na wspólnym koncercie w Warszawie

2020-02-19

6 listopada w warszawskiej Progresji zaprezentują się dwie gwiazdy symfonicznego metalu: holenderska Epica i fińska Apocalyptica.

Czytaj więcej...

Tanita Tikaram na gdyńskim Ladies' Jazz Festival

2020-02-19

Znamy pierwszą gwiazdę XVI Ladies’ Jazz Festival w Gdyni. 25 lipca wystąpi Tanita Tikaram.

Czytaj więcej...

Simply Red z nową wersją utworu "Tonight"

2020-02-19

Tonight” to poruszająca ballada z albumu „Blue Eyed Soul”. Nowa wersja, to remix brazylijskiego duetu 0AM.

Czytaj więcej...

Poznaliśmy szczegóły nowej płyty Artura Rojka

2020-02-19

Album "Kundel" Artura Rojka ukaże się 13 marca. Poznaliśmy okładkę i tracklistę płyty.

Czytaj więcej...

Leepeck w "Śniegu"

2020-02-18

"Śnieg" to drugi singel zapowiadający nowy album artysty, który zostanie wydany wiosną tego roku. Leepeck odsłania swoje popowe oblicze z mocnym powiewem alternatywy. "ŚNIEG" to opowieść o desperacji, szaleństwie, miłości i pustce.

Czytaj więcej...

Tricky na trzech koncertach w Polsce

2020-02-18

Tricky przyjedzie w kwietniu na trzy koncerty do naszego kraju.

Czytaj więcej...

Nowy singel Pearl Jam już dostępny

2020-02-18

W serwisach cyfrowych pojawił się nowy utwór Pearl Jam zapowiadający płytę „Gigaton”. Fragment „Superblood Wolfmoon” można było usłyszeć już kilka dni przed premierą, ale warunek był jeden: należało skierować swój smartfon w stronę Księżyca.

Czytaj więcej...

Clan Of Xymox zapowiada nową płytę

2020-02-18

"She" to tytuł nowego wydawnictwa formacji Clan Of Xymox zapowiadającego kolejny album, który ukaże się w tym roku.

Czytaj więcej...

Seafret wydał nowy singel

2020-02-18

Brytyjski duet Seafret wypuścił hipnotyzujący singiel “Magnetic”. Ten najnowszy utwór udowadnia, że zespół potrafi stworzyć naprawdę przebojowy refren.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania