Newsy muzyczne

Recenzja: Noel Gallagher's High Flying Birds - "Chasing Yesterday"

Starszy z bodajże najbardziej krnąbrnych braci rock and rolla wydał drugą płytę ze swoim High Flying Birds i kolejny raz ugruntował swoją pozycję jako charakterystyczny twórca, potwierdzając jednoznacznie, kto w Oasis nadawał ton i dlaczego młodszy brat artystycznie nie dorasta mu do pięt.

Gallagher już 2 lata temu twierdził, że zostało mu sporo materiału, który powstał jeszcze podczas tworzenia debiutu sprzed 4 lat, a który ma zamiar wykorzystać na nowym albumie. Zaczyna się niemalże identycznie jak w słynnym „Wonderwall” – prostą partią gitary. „Riverman” pięknie płynie, zahaczając nieco nawet o rejony twórczości Pink Floyd. Sam Noel przyznaje, że to jego ulubiona piosenka, jaką kiedykolwiek napisał. Singlowy „In The Heat Of The Moment” wbija się w głowę rytmicznym “na na na na na”. Piszę to bez ironii – dawno w żadnej piosence nikt nie akcentował tej frazy tak mocno. Z każdym kolejnym utworem płyta otula słuchacza typowową gallagherową i oczywiście nieco post-beatlesowską mgłą. „Lock All the Doors” skręca nieco w rejony indie rocka, ale autorowi udało się świetnie wtopić w ten styl. Melancholijny „The Dying Of The Light” idealnie nadaje się na wieczorny spacer gdzieś po zamglonym mieście. Jest to zarazem jeden z najpiękniejszych fragmentów płyty. „The Right Stuff” kojarzy się nieco z „Digging In The Dirt” Petera Gabriela. Wzmocniony głosem Joy Rose, znanej ze współpracy z Incognito i jazzującą solówką Jima Hunta na saksofonie dodatkowo potęguje to wrażenie. Zaś w „While The Song Remains The Same” głos Noela przypomina nieco manierę Chrisa Martina z Coldplay. Ciekawie natomiast wypada „The Mexican”, rytmicznie pobudzając oniryczną atmosferę stworzoną wcześniej. To wrażenie podtrzymuje w „You Know We Can't Go Back” zakończonym delikatną partią fortepianu, który płynnie przechodzi w wieńczący całość „Ballad Of The Mighty I”.

Tytuł płyty „Chasing Yesterday” zdaje się być nieprzypadkowy. Sporo tu nostalgii i tęsknoty za latami 90. (wystarczy spojrzeć na jej okładkę), stanowiących przecież apogeum popularności Oasis. Noel Gallagher nie musi w sumie niczego udowadniać, a jeśli co jakiś czas będzie nam serwował takie krążki jak ten – możemy się tylko cieszyć. Zaś 12 czerwca będziemy mogli przekonać się, jak ten materiał wypada na żywo, kiedy to Noel Gallagher's High Flying Birds wystąpią podczas podczas Orange Warsaw Festival na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu.

Autor: Maciej Majewski

Pożegnalna płyta Patti Yang

2019-08-17

Album “War on Love” Patti Yang ukaże się w listopadzie tego roku.

Czytaj więcej...

David Keenan przyjedzie do Warszawy

2019-08-16

David Keenan, jeden z najbardziej obiecujących artystów z Irlandii w ostatnich latach, na jedynym koncercie w Polsce, który odbędzie się 30 marca w warszawskim Pogłosie.

Czytaj więcej...

Tashi Wada Group Feat. Julia Holter & C. Fogel w Warszawie

2019-08-16

11 września, na jedynym w Polsce koncercie, w warszawskim Pardon, To Tu wystąpi pochodzący z Los Angeles zespół, przedstawiający nurt muzyki eksperymentalnej, ambientowej, minimalistycznej, dronowej, oparty na muzyce mikrotonalnej.

Czytaj więcej...

Zobacz oldschoolowy teledysk Pezeta

2019-08-16

Pezet prezentuje drugi teledysk zapowiadający „Muzykę Współczesną” i zaskakuje oldschoolowym brzmieniem rodem z „Muzyki Klasycznej” czy „Muzyki Poważnej”.

Czytaj więcej...

Peter Murphy miał atak serca

2019-08-16

Były wokalista brytyjskiej grupy Bauhaus przeszedł atak serca przed koncertem w nowojorskim Le Poisson Rouge.

Czytaj więcej...

Londyńska wystawa z okazji 40 lat albumu "London Calling" The Clash

2019-08-14

Muzeum Londynu będzie gospodarzem ekskluzywnej ekspozycji The Clash: London Calling. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 100 eksponatów z archiwum zespołu.

Czytaj więcej...

Zmarł Cezary Szlązak

2019-08-14

W wieku 72 lat po ciężkiej chorobie zmarł Cezary Szlązak z grupy 2+1.

Czytaj więcej...

Akustyczna trasa grupy LemON

2019-08-14

Jesienią LemON zagra wyjątkowe koncerty w całej Polsce. W wyjątkowych aranżacjach akustycznych zabrzmią najpiękniejsze utwory zespołu ze wszystkich albumów studyjnych.

Czytaj więcej...

Agnieszka Chylińska zagra jubileuszowe tournee

2019-08-14

„WARTO BYŁO SZALEĆ TAK!” to nazwa tournee Agnieszki Chylińskiej podczas której Artystka będzie świętowała ćwierćwiecze pracy artystycznej.

Czytaj więcej...

Sóley na trasie po Polsce

2019-08-13

Islandzka wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka Sóley wystąpi na czterech koncertach w Polsce.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania