Newsy muzyczne

Debiutancki Album Założyciela Iron Maiden

"British Lion" to tytuł debiutanckiej płyty Steve'a Harrisa - basisty i założyciela grupy Iron Maiden.

Płyta ukaże się 24 września i znajdzie się na niej dziesięć utworów, które Steve oraz współpracujący z nim artyści  skomponowali na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zgromadzone na krążku kompozycje, nad którymi muzyk pracował w czasie wolnym od koncertów i pracy studyjnej z Iron Maiden, z pewnością zaskoczą i zachwycą fanów gitarowego brzmienia na całym świecie.

Ten kipiący muzyczną energią album jest propozycją skierowaną w szczególności do miłośników ciężkiego rocka – odnajdą oni tutaj całą paletę brzmień i barw: od niepokoju i melancholii po gniew i oburzenie. Fanów legendarnych rockowych brzmień z pewnością zainteresuje również fakt, że producentem płyty jest Kevin Shirley, znany ze współpracy m. in. z Led Zeppelin, Journey, Rush oraz oczywiście Iron Maiden.

Otwierająca album kompozycja This Is My God uderza w słuchacza kanonadą ciężkich riffów, zaś następny w kolejności utwór na płycie – Lost Worlds – to przepełniona poczuciem samotności ballada, w której swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne przedstawia Richard Taylor. Te dwa pierwsze utwory zdają się „ostrzegać” słuchacza o tym, że „British Lion” to bestia zgoła odmienna od materiału, do jakiego przyzwyczaili nas członkowie Żelaznej Dziewicy.

 Przywodzący na myśl marsz żałobny, obdarzony potęgą brzmienia utwór Karma Killer, a także wyposażona w powalający na kolana refren piosenka Us Against The World pokazują, jak bardzo eksperymentalnym przedsięwzięciem jest debiutancka solowa płyta Steve'a Harrisa. Osiągnięte przez muzyka – we współpracy z gitarzystą Davidem Hawkinsem – mocne, epickie, a jednocześnie liryczne i melodyjne brzmienie okazuje się stanowić zaledwie przedsmak zapowiadający genialny, pełen mocnych riffów utwór The Chosen Ones, będący jedną z najbardziej brawurowych kompozycji na całym albumie.

A World Without Heaven to z kolei zapierające dech w piersiach siedmiominutowe arcydzieło nasycone progresywnymi brzmieniami. Utwory takie, jak ten, udowadniają ogromne umiejętności Harrisa w dziedzinie tworzenia i utrzymywania niepowtarzalnej atmosfery. Jedyny w swoim rodzaju styl muzyka jest natychmiast rozpoznawalny; najbardziej charakterystyczną cechą jego kompozycji jest być może swoisty brak cynizmu, działający niezwykle odświeżająco w kontekście dzisiejszej podzielonej i zaszufladkowanej sceny muzycznej.

Skąd zaś pomysł na tytuł płyty? „Zawsze byłem dumny z tego, że jestem Brytyjczykiem. Nie widzę zresztą żadnego powodu, dlaczego miałoby być inaczej – to w końcu ogromna część mojej osobowości. To stwierdzenie nie jest w żadnej mierze polityczne; nie macham ludziom flagą przed nosem ani nie próbuję zmieniać ich poglądów. Dla mnie to coś podobnego do kibicowania drużynie piłkarskiej reprezentującej twoje miasto. Poza tym takie podejście otwiera przede mną bogatą paletę symboli i obrazów, które doskonale pasują do mojego brzmienia”, wyjaśnia Steve.

Dzięki swoim dokonaniom pod szyldem Iron Maiden Steve Harris stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych ambasadorów brytyjskiej muzyki na całym świecie. O sukcesie jego i jego zespołu świadczyć może chociażby 15 albumów studyjnych, ponad 85 milionów płyt sprzedanych na świecie oraz ponad dwa tysiące koncertów zagranych w 58 krajach na przestrzeni 35 lat kariery grupy. Albumem „British Lion” Harris wychodzi z cienia Iron Maiden, aby przedstawić słuchaczom inną odsłonę swojej muzycznej wizji.

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: EMI Music Poland

Pokrewne wątki:

The HU z najwyższym mongolskim odznaczeniem

2019-11-21

The HU zostało docenione przez krajowe władze za promowanie kultury i muzyki mongolskiej na całym świecie. Oficjalne odznaczenie grupy nastąpi 27 listopada w Narodowym Dniu Dumy, który upamiętnia narodziny Genghis Khana.

Czytaj więcej...

The Dead South na trasie po Polsce

2019-11-21

Kanadyjska grupa The Dead South zawita po raz pierwszy do naszego kraju w listopadzie przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Ptakova kooperuje z Kubą Karasiem

2019-11-21

Ptakova uwielbia muzyczne eksperymenty. Dlatego do współpracy nad nowym utworem postanowiła zaprosić Kubę Karasia z The Dumplings. Wspólnie stworzyli muzykę do „Bez nas”, a Kuba dodatkowo wyprodukował utwór.

Czytaj więcej...

ShataQS zaprasza na jesienną trasę

2019-11-21

Dziś w Mińsku Mazowieckim rozpocznie się krótka trasa koncertowa ShataQS promująca album "Fenix".

Czytaj więcej...

Karolina Czarnecka na "CUD"-ownym tournee

2019-11-21

Karolina Czarnecka wyruszy jutro w trasę ze swoją najnowszą płytą „Cud”.

Czytaj więcej...

Ic3peak na trasie po Polsce

2019-11-20

Rosyjski duet zaprezentuje swoje legendy-horrory już w połowie kwietnia w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Czytaj więcej...

Sepultura i Katatonia na Mystic Festival 2020

2019-11-20

Grupy Sepultura i Katatonia dołączyły do składu krakowskiego Mystic Festival 2020.

Czytaj więcej...

#OneLight Świąteczny Festiwal Kultur w Warszawie

2019-11-20

W dniach 20-22 grudnia 2019 odbędzie się pierwszy w Polsce ŚWIĄTECZNY FESTIWAL KULTUR #ONELIGHT z udziałem Adama Sztaby, Katarzyny Nosowskiej, Kayah oraz wielu innych artystów z Polski i zagranicy.

Czytaj więcej...

Jarboe na dwóch koncertach w Polsce

2019-11-20

Była wokalistka i pianistka grupy Swans przyjedzie do Polski na dwa koncerty w duecie z gitarzystą Peterem Emersonem Williamsem.

Czytaj więcej...

Saint PHNX zagra w Warszawie

2019-11-20

Szkocki duet zagra 15 lutego w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania