Newsy muzyczne

Recenzja: Marcus Miller - "Afrodeezia"

Marcus Miller debiutuje w barwach legendarnej wytwórni Blue Note Records albumem, będącym prawdziwym wulkanem brzmień i rytmów, a jednocześnie nie traci przy tym charakterystycznego stylu swojej muzyki.

Punktem wyjścia do nagrania płyty było nagranie „Gorée”, które znalazło się na poprzedniej płycie Millera – „Renaissance” (wydanej w 2012 roku – przyp. MM). Utwór powstał po wizycie artysty w Domu Niewolników na wyspie Gorée. Niedługo potem UNESCO ogłosiło Marcusa Artystą dla Pokoju, a także rzecznikiem projektu Szlaku Niewolników (Slave Route Project). Wtedy po raz pierwszy pojawił się pomysł na album „Afrodeezia”. Muzyczno-historyczne tło stanowi tutaj główną oś, po której poruszamy się wraz z poszczególnymi utworami na płycie. Otwiera ją „Hylife” z gościnnym wokalnym udziałem Alune’a Wade’a i Cherifa Soumano. Posiadający funkowy sznyt przenosi nas jednocześnie w klimat rytmicznej nigeryjskiej muzyki Highlife. Charakterystyczne wokalizy dzielą solówki Lee Hogana na trąbce i partie fortepianu Bretta Williamsa. Blisko siedmiominutowy utwór skutecznie wciąga do tańca. Następnie „B's River”, w którym Marcus zagrał na Gimbri – instrumencie, będącym afrykańskim przodkiem gitary basowej. Utwór zainspirowała opowieść żony basisty – Brendy o rzece „zbyt pięknej do opisania jej słowami”. Dźwięki Gimbri poprzetykane basem Millera sprawiają, że mamy do czynienia z ciekawą lekcją historii. Stary afrykański instrument wspaniale wzbogaca jak zwykle mocny basowy „klang” Marcusa. „Preacher's Kid (Song For William H)” to hołd Marcusa dla jego ojca Williama, który był organistą, pianistą i dyrygentem chóru. Miller podkreśla, że miał on na niego największy wpływ ze wszystkich ludzi. Spokojna partia akustycznego basu delikatnie prowadzi utwór, a damski chór w tle przepięknie go dopełnia.

„We Were There” to kolejny hołd. Tym razem adresatami są zmarli niedawno George Duke i Joe Sample. Słychać w nim wpływy muzyki brazylijskiej, samby i bossanovy. Nagrany przy udziale wokalistek Aline Cabral, Andrei Dutra i Christiane Corrêi utwór przynosi też jeden z najweselszych refrenów na płycie. Na tym tle zastanawia nieco obecność klasycznego „Papa Was A Rolling Stone” z repertuaru grupy The Temptations. Marcus tłumaczy, że to jedna z wzorcowych linii basowych. Miejskie brzmienie sięgające przez Karaiby, aż po południowe Stany Zjednoczone potęguje wartość tego wielokrotnie już przecież ogrywanego przez wielu artystów utworu. W tej wersji słyszymy trąbkę Patchesa Stewarta, gitarę Keb’ Mo, a rewelacyjne perkusjonalia dołożył  Munyungo Jackson. Z kolei “I Still Believe I Hear” to najsmutniejszy utwór na całym krążku. Przejmująca partia wiolonczeli Bena Hoga tworzy tutaj główną część. Ozdobiona lekkim rytmem instrumentów perkusyjnych, fortepianu i stłumionym nieco basem Marcusa wyjątkowo porusza. Zaś „Son Of Macbeth” to głównie udział Roberta Greenidge’a - muzyka calypso, który oprócz partii rytmicznych w tle „wycina” rewelacyjne solo. Do tego mocna gitara, funkujący bas Millera i jest kolejny hit. „Xtraordinary” to hołd dla koszykarza NBA, a zarazem basisty Waymana Tisdale’a. Mający w sobie coś z muzyki gospel i prowadzony przez fortepian, bas i partie instrumentów dętych, a pod koniec także przez wibrafon jest najpiękniejszą balladą na „Afrodeezia”. Natomiast „Water Dancer” z gościnnym Roddiego Romero na akordeonie i Michaela Douceta na skrzypcach pulsuje i tętni rytmem. Zagrany w metrum 12/8 odsłania kolejne oblicze wpływów afrykańskich, wykorzystane przez Marcusa Millera na tej płycie. Całość wieńczy „I Can't Breathe” z gościnnym udziałem rapera Chucka D z Public Enemy. Utwór odnosi się do traktowania przez amerykańską policję czarnoskórych mężczyzn. Funkowo-hiphopowy numer odstaje nieco od reszty zawartości płyty. Przypomina natomiast dokonania Marcusa Millera z lat lat 90. ubiegłego wieku.

„Afrodeezia” to wspaniała wizytówka niezwykle otwartego artysty, który przecież nic już nie musi udowadniać, a który tym albumem pokazuje, że tak jak jego „brat bliźniak” Miles Davis wciąż chce pozostać twórczy i odkrywać nowe, ciekawe muzyczne terytoria.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Nine Inch Nails zapowiada nowy album

2018-05-21

22 czerwca ukaże się nowe wydawnictwo Nine Inch Nails zatytułowane "Bad Witch".

Czytaj więcej...

BAiKA przedstawiła "Nową Królową"

2018-05-21

Nowy teledysk od duetu Piotr Banach-Katarzyna Sondej promujący album "Byty Zależne". Słowo wstępne od Katarzyny Nosowskiej.

Czytaj więcej...

Solowy katalog Petera Gabriela już dostępny w Spotify

2018-05-19

Od piątku, 18 maja, w Spotify po raz pierwszy pojawiły się pełne solowe albumy Petera Gabriela.

Czytaj więcej...

The Black Queen wróci do warszawskich Hybryd

2018-05-18

26 października w warszawskich Hybrydach zaprezentuje się amerykańska grupa synthpopowa The Black Queen.

Czytaj więcej...

Dziś premiera nowego albumu Jamesa Baya

2018-05-18

Trzykrotnie nominowany do nagrody GRAMMY, laureat BRIT, multiplatynowy wokalista i autor piosenek James Bay prezentuje nowy album.

Czytaj więcej...

Clutch prezentuje nowy teledysk

2018-05-18

7 miesięcy przed koncertem w Warszawie amerykańska grupa Clutch opublikowała nowy klip.

Czytaj więcej...

Swans wyda reedycję kultowej płyty

2018-05-18

20 lipca nakładem wytwórni Mute Records ukaże się reedycja płyty Swans "Soundtracks For The Blind" z 1996 roku.

Czytaj więcej...

Zakończ sezon festiwalowy na Lollapaloozie w Berlinie

2018-05-17

Lollapalooza Berlin czyli weekend w stolicy Niemiec z The Weeknd, Kraftwerk 3D, Imagine Dragons, The National i innymi artystami.

Czytaj więcej...

Trombone Shorty wystąpi przed The Rolling Stones w Warszawie

2018-05-17

Puzonista i trębacz Trombone Shorty, łączący w swej twórczości dźwięki z pogranicza jazzu, funku, rocka oraz hip-hopu, rozgrzeje publiczność przed warszawskim koncertem The Rolling Stones, który odbędzie się 8 lipca na warszawskim PGE Narodowym.

Czytaj więcej...

Stu Larsen na jedynym koncercie w Polsce

2018-05-17

Stu Larsen & Natsuki Kurai wystąpią 26 października w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania