Newsy muzyczne

Relacja: Steven Wilson W Łodzi

Steven Wilson należy do najbardziej uwielbianych przez polską publiczność artystów. Muzyk od lat regularnie odwiedza nasz kraj z większością swoich projektów. Nie inaczej było 7 i 8 kwietnia, kiedy to zjawił się ze swoim zespołem, by na dwóch koncertach (odpowiednio w Krakowie i w Łodzi) zaprezentować materiał z najnowszej solowej płyty „Hand. Cannot. Erase.”.

Całość rozpoczęło nieco przydługie intro, przypominające nieco początek „Lightbulb Sun” z repertuaru Porcupine Tree . Tu dodatkowo wzbogacone wizualizacją z naszym poznańskim blokowiskiem, gładko przeszło w pierwszą połowę zawartości płyty aż do "Routine". Każdy z utworów był wzbogacony od strony wizualnej z główną bohaterką (w te rolę wcieliła się polska modelka Carrie Grr – przyp. MM) całego konceptu. Najbardziej jednak poruszyła mnie wizualizacja do wspomnianego "Routine". Odstająca nieco od reszty, animowana i przeraźliwie smutna. Właściwie zabrakło w niej tylko krzyku tej samotnej matki, która straciła synów w wyniku szkolnej strzelaniny. Muzycy jednak dość wiernie odwzorowali zawartość płyty. Co ciekawe - tęsknota za klimatem  Porcupine Tree była bardzo wyczuwalna. Nie przyćmił jej nawet dyskusyjny chórek basisty Nicka Beggsa w utworze "Perfect Life".

Pomiędzy materiał z nowego krążka wpleciono nieco odrealniony starszy utwór Stevena "Index", wzruszający "Lazarus" i świetny "Harmony Korine", pochodzący z pierwszej solowej płyty Wilsona. Niestety odegranie reszty materiału z „Hand. Cannot. Erase.” sprawiło, że klimat koncertu nieco opadł. Dopiero bis, a konkretnie jeden utwór podniósł całość do rejonów zenitalnych. Taki właśnie był "The Watchmaker", poprzedzony, podobnie jak na koncercie w Zabrzu, intrem z repertuaru Bass Communion oraz charakterystyczną „czasową” wizualizacją. Numer zmiażdżył całość i udowodnił, że materiał z poprzedniej płyty Stevena "The Raven That Refused to Sing (And Other Stories) " na żywo wypada znacznie lepiej, niż najnowszy. Bisu dopełniły niespokojne porcupine’owe "Sleep Together" i na koniec tytułowe "The Raven That Refused To Sing".

Steven Wilson rzeczywiście położył tym razem większy nacisk na stronę wizualną. Słusznie posunięcie, bo materiał, a przede wszystkim koncept z płyty "Hand. Cannot. Erase." ze swym dosadnym przekazem wymaga tego. A jednak nie był to ani najsmutniejszy, ani też najlepszy koncert z udziałem Stevena Wilsona jaki widziałem. Muzycy oczywiście znakomici. Wreszcie na bębnach zagrał Marco Minnemann, którego zabrakło na koncercie w Zabrzu. Cichym bohaterem całego koncertu jest jednak Adam Holzmann, który prowadził zespół swoimi partiami wszelakich instrumentów klawiszowych. Teraz pozostaje czekać na kolejną płytę Stevena, choć kto wie – być może już jesienią zobaczymy go w naszym kraju ponownie.

Pokrewne wątki:

Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak w 'Maskach'

2021-03-04

"Maski" to trzeci utwór, który pochodzi z najnowszej płyty Budki Suflera & Felicjana Andrzejczaka „10 lat samotności”.

Czytaj więcej...

Whispering Sons z dwoma nowymi singlami

2021-03-04

Belgijska gwiazda post-punka wydała dwie kolejne zapowiedzi nowego drugiego albumu, który ukaże się 18 czerwca.

Czytaj więcej...

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie zapowiadają 'Naszą Miłość'

2021-03-04

Album "Nasza Miłość" to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo ukazuje się on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza…

Czytaj więcej...

Van Morrison zapowiada nową płytę

2021-03-03

Van Morrison zapowiada swój 42 krążek album. „Latest Record Project: Volume 1” ukaże się 7 maja i będzie to jego najbardziej dynamiczna płyta od lat.

Czytaj więcej...

Dystopijny świat Brodki

2021-03-03

Do sieci trafił właśnie teledysk do pierwszego singla zatytułowanego „Game Change” z nadchodzącego autorskiego albumu Brodki.

Czytaj więcej...

'Zaplątana' Hey J

2021-03-03

„Zaplątani” to drugi po „Na Nowo” singel zwiastujący nową ep-kę Hey J „Na Nowo”. Premiera płyty jest zapowiedziana na 8 marca.

Czytaj więcej...

Max Bravura zaprezentował 'Myśliwych'

2021-03-03

Niespełna miesiąc po premierze albumu „Too Bravura” Max Bravura prezentuje teledysk do singla „Myśliwi’. To kolejna okazja by przenieść się w unikalny świat Maćka Wachowiaka i jego współpracowników.

Czytaj więcej...

Sonar wyda 'S3'

2021-03-02

Nowa płyta duetu Sonar zatytułowana "S3" ukaże się 23 kwietnia.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska robi 'Intro'

2021-03-02

Wokalistka grupy xxanaxx zapowiada solową płytę.

Czytaj więcej...

Jaromir Nohavica na Międzynarodowy Dzień Kobiet

2021-03-02

Bard z Ostrawy przygotował niespodziankę dla miłośniczek swojej twórczości.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania