Newsy muzyczne

Recenzja: MG -"MG"

Muzyczny mózg grupy Depeche Mode pokazał swoje bardziej eksperymentalne oblicze.

Album "MG" jest co prawda trzecim, solowym albumem Martina Gore, ale pierwszym z całkowicie autorskim i instrumentalnym materiałem. Znaczna część kompozycji, które trafiły na "MG" ma swoje źródła w sesjach nagraniowych ostatniego albumu Depeche Mode "Delta Machine" z 2013 roku. Z różnych powodów pomysły te nie zostały wtedy zrealizowane i Gore powrócił do nich po zakończeniu pierwszej części tournee promującego tamtą płytę Depeche Mode. 

"MG" to płyta ukazująca bardziej eksperymentalne i poszukujące oblicze kompozytorskie Martina Gore. Utwory, które znalazły się na tym wydawnictwie są znacznej części pozbawione bitów, a całość ma filmowy klimat. "MG" przywodzi na myśl skojarzenia nie tylko z muzyką ambient, ale także z takimi artystami jak Kraftwerk, Vangelis czy Jean-Michel Jarre. Ale nawet i tutaj udało się Martinowi pokazać, że jest świetnym kompozytorem i nawet tworząc muzykę trudniejszą w odbiorze, potrafi stworzyć świetne melodie.

Słuchając "MG" można odnieść wrażenie, że część z tych szesnastu kompozycji brzmi jak niedokończone szkice niż pełnoprawne kompozycje. Nie jest to bynajmniej zarzut pod adresem MG, gdyż słucha się tej płyty z przyjemnością i bez śladu znużenia, ale zastanawiam się, czy nie byłoby lepszym wyjściem, gdyby Gore niektóre z tych pomysłów rozwinął, nawet kosztem zmniejszenia ilości utworów. Bo jest tu kilka naprawdę wyśmienitych numerów, które kończą się w najmniej spodziewanym momencie, podczas gdy mogłyby z powodzeniem potrwać jeszcze po kilka minut ("Hum", "Islet", "Elk", "Featherlight"). Niemniej jednak "MG" to ciekawa płyta, która powinna przypaść do gustu nie tylko fanom Depeche Mode, ale także miłośnikom elektroniki. I jeszcze jedno: krążą słuchy, że podobno są plany nagrania nowej płyty Depeche Mode. Ciekawe, czy Gore będzie chciał kontynuować ten kierunek także i na tym wydawnictwie? Byłoby to na pewno intrygujące.

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Muniek w hip-hopowym klasyku

2019-04-20

Muniek Staszczyk w nowej wersji „Co to za miejsce?” donGURALesko.

Czytaj więcej...

Bitamina "Odnajdzie Raj"

2019-04-20

Zapraszamy do zapoznania się z trzecim singlem zapowiadającym płytę "Kwiaty i korzenie" Bitaminy, którego premiera będzie miała miejsce w Wielki Piątek.

Czytaj więcej...

Nowy zespół Rachel Goswell ze Slowdive

2019-04-19

Label Bella Union prezentuje The Soft Cavalry - nowy projekt małżeństwa Steve Clarke i Rachel Goswell ze Slowdive. Album zatytułowany "The Soft Cavalry" ukaże się 5 lipca.

Czytaj więcej...

Code Orange zagra w Warszawie

2019-04-19

14 czerwca w warszawskich Hybrydach zagra amerykańska grupa Code Orange.

Czytaj więcej...

Niemoc wyda debiut

2019-04-18

Po występach w Polsce i za granicą, wydaniu kilku singli i EP-ek, zespół zaplanował na 25 kwietnia premierę debiutanckiej płyty długogrającej zatytułowanej "Baśnie".

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Madonny

2019-04-18

Czternasty album studyjny w dorobku Madonny, zatytułowany „Madame X”, ukaże się 14 czerwca.

Czytaj więcej...

The Flaming Lips wydadzą nowy album

2019-04-18

Grupa The Flaming Lips ogłosiła premierę ich piętnastego albumu „King’s Mouth”. Płyta trafi na półki sklepowe 19 lipca nakładem wytwórni Bella Union.

Czytaj więcej...

Nowa płyta od Hollywood Vampires

2019-04-18

21 czerwca ukaże się drugi album supergrupy Hollywood Vampires zatytułowany "Rise". W składzie zespołu są m.in. Johnny Depp, Alice Cooper i Joe Perry z Aerosmith.

Czytaj więcej...

Daria Zawiałow zebrała 2 tony pokarmu dla psów

2019-04-17

15 miast, 16 koncertów, 9 wyprzedanych klubów i ponad 2 tony karmy dla psów z lokalnych schronisk. Tak wygląda bilans trasy „Helsinki Tour” Darii Zawiałow.

Czytaj więcej...

Polsko-francuskie The Blind Suns na trasie po Polsce

2019-04-17

Polsko-francuskie trio The Blind Suns dowodzone przez zamieszkałą we Francji Dorotę Kuszewską, zaprezentuje się podczas tzw. francuskiego showcase’u w ramach festiwalu Enea Spring Break w Poznaniu, a poza tym wystąpi w kilku innych największych miastach Polski.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania