Newsy muzyczne

Recenzja: Róisín Murphy - "Hairless Toys"

Była wokalistka grupy Moloko nagrała piękną, wyciszoną płytę.

Nie powinno się wypominać kobietom wieku, ale w przypadku Róisín Murphy nie można przejść obok tego zagadnienia obojętnie. Poprzedni album byłej wokalistki grupy Moloko ukazał się w 2007 roku, gdy miała ona 34 lata. Obecnie jest już panią po czterdziestce, a więc w wieku, w którym szalone imprezy, które kiedyś były jednym z najważniejszych elementów jej życia, usunięte zostały na drugi plan. Róisín dojrzała nie tylko życiowo, ale także artystycznie, a "Hairless Toys" to niezwykle elegancka płyta. 

Album "Overpowered" sprzed 8 lat powstał z pomocą grupy kilkudziesięciu muzyków. Tym razem Murphy stworzyła cały materiał głównie z pomocą długoletniego współpracownika jeszcze z czasów Moloko - producenta Eddiego Stevensa. W studio nagraniowym wsparło ją jeszcze kilku muzyków sesyjnych. I to wszystko. Efektem współpracy na linii Murphy-Stevens jest płyta, która z jednej strony nawiązuje do tanecznych brzmień w stylistykach house, disco i electro, a z drugiej strony jest bardzo intymna, wyciszona i elegancka. W większości utworów na tej płycie to głos Murphy jest wysunięty na pierwszy plan, a instrumenty służą jedynie za tło dla jej śpiewu. 

Są tu także i niespodzianki, w dodatku bardzo udane. Ot, chociażby "Exile" czyli znakomita ballada o bluesowym zabarwieniu, utwór tytułowy, który brzmi jak...bardzo udana kopia niezapomnianego "I'm not in love" 10 c.c. lub otwierająca płytę kompozycja "Gone Fishing", która od pierwszych dźwięków nasuwa skojarzenia z tym, co niejaka Grace Jones nagrywała na początku lat osiemdziesiątych. Wspominam o tych skojarzeniach i nawiązaniach nie po to, by krytykować, bo Murphy w każdym z tych utworów zostawia swój ślad i od razu wiadomo, z kim mamy do czynienia. 

To znakomita płyta, która przypadnie do gustu nie tylko fanom Róisín, lecz przede wszystkim tym, którzy klubowe szaleństwa mają już za sobą i cenią sobie wieczory z dobrą, elegancką muzyką. Wyciszenie i relaks zapewnione. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Midnight Oil wraca z nową kompozycją po 18 latach

2020-08-04

Fani legendarnej grupy Midnight Oil będą mogli nareszcie usłyszeć pierwszy od 2002 roku utwór zespołu. 7 sierpnia swoją premierę mieć będzie nowa piosenka australijskich muzyków zatytułowana „Gadigal Land”. Dzień później podczas transmisji telewizyjnej National Indigenous Music Awards premierę mieć będzie wideo do tego utworu.

Czytaj więcej...

K-Essence wydał nową płytę

2020-08-04

Po niezwykle pracowitym roku 2019, wydanym przez Kayax i świetnie przyjętym w Mam Talent singlu “Bengal Tiger” i koncertach w Europie Zachodniej przed Ian Paice & Purpendicular, Bartosz Księżyk czyli K-ESSENCE wraca z albumem “UNISON”.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni nagrał cover klasyka Eldo

2020-08-04

Była elektronika, funk, czas na iście folkową odsłonę Lech Music: Festiwale Inaczej. Kolejnym zespołem, który wziął na swój warsztat jeden z hip-hopowych klasyków, jest Kwiat Jabłoni.

Czytaj więcej...

Neck Deep zagra w Warszawie

2020-08-04

Walijska pop-punkowa grupa Neck Deep zaprezentuje się 1 sierpnia w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Vüjekväsyl przedstawia nowy album

2020-08-03

Ukazał się nowy album warszawskiej grupy Vüjekväsyl zatytułowany "Żyjemy Pod Wulkanem".

Czytaj więcej...

Kasia Cerekwicka "W Pogoni Za Szczęściem"

2020-08-03

Ukazał się pierwszy klip zapowiadający nową płytę Kasi Cerekwickiej, która ukaże się we wrześniu.

Czytaj więcej...

Max Richter prezentuje projekt "Voices"

2020-08-03

Muzyczne i techniczne osiągnięcie, poprzedzone 10 latami przygotowań. "Odwrócona" orkiestra, wielojęzykowe narracje i recytacja Kiki Layne.

Czytaj więcej...

Sorry Boys z nowym koncertowym teledyskiem

2020-08-01

Sorry Boys opublikowali koncertowe wideo do piosenki “Miłość” - piątego singla z wydanego w maju 2019 roku albumu o tym samym tytule.

Czytaj więcej...

Ptakova okazała serce

2020-08-01

"Corazon" to tytuł kolejnego singla Ptakovej zapowiadającego jej debiutancką płytę.

Czytaj więcej...

Joe Satriani w teledysku autorstwa syna

2020-08-01

Słynny amerykański gitarzysta pokazał klip "Yesterday's Yesterday" wyreżyserowany przez jego syna ZZ Satrianiego.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania