Newsy muzyczne

Recenzja: Voo Voo - "Placówka '44"

Nowy album Voo Voo i zaproszonych przez nich gości został wydany w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na płycie znajduje się 12 piosenek, których teksty są w większości opracowaniami wierszy powstałych podczas Powstania Warszawskiego. Większość z nich powstała na potrzebę konkursu zorganizowanego przez komendanta 3. Rejonu (Grochów) VI Obwodu AK Praga mjr Tadeusza Schollenberga „Rakowskiego”. Muzykę do wierszy napisali muzycy z zespołu Voo Voo: Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Karim Matuszewicz oraz Michał Bryndal. Produkcją albumu zajął się lider grupy, Wojciech Waglewski. Artystom udało się zaprosić do współpracy swoich kolegów z branży: Tomka Makowieckiego, Organka, Justynę Święs (The Dumpings), Barbarę Wrońską (Pustki) i Barbarę Derlak (Chłopcy kontra Basia).

Płytę otwiera śpiewane przez Makowieckiego „Żołnierzom 690 Zgrupowania”. Zachowana we właściwej dla lat 40. aranżacji piosenka od pierwszych dźwięków budzi nostalgię. Nieco żywsze są piosenki wykonywane przez właścicielkę anielskiej barwy – Basię Derlak: „Sierpień” i „Czemu na Wojnce Ładnie”. Najbardziej poruszającym utworem na płycie jest „Dziś Idę Walczyć, Mamo”. W połączeniu niemal dziecięcego głosu Justyny Święs z wzruszającą, (nie)aktorską interpretacją tworzy kwintesencję kulis Powstania. Mimo nietypowej dla Voo Voo tematyki, nie brakuje charakterystycznych dla zespołu brzmień. Trudno sobie wyobrazić zespół bez głosu Wojtka Waglewskiego. Szczęśliwie wokalista śpiewa na płycie aż trzy piosenki! Różniąc się wokalnie od młodszych kolegów i koleżanek, nadaje utworom nie tyle dojrzałości, lecz silniejszego charakteru i wyrazu. Mimo to zespół na singiel zdecydował się wybrać „Palce na Cynglu” śpiewane przez Organka. Jest to najżywsza piosenka na płycie, w której królują gitarowe riffy i która za sprawą swojej „bojowości” może najbardziej mobilizować do powstańczej aktywności. 

Zamknięciem płyty jest wykonywana przez Basię Wrońską „Przyśniła Się Dziciom Polska”. Chociaż utwór jest bardziej „senny” od „Kołysanki”, wciąga. Wokalistka śpiewa ją z manierą zbliżoną do wokalu Katarzyny Groniec, zachowując stoicki spokój wywołuje zainteresowanie, co się zdarzyło w opisywanym śnie.

Żeby zapoznać się z „Placówką'44” nie trzeba być fanem ani Voo Voo, ani żadnego z zaproszonych artystów. Są piosenki szybkie i wolne, oscylujące między rockiem, jazzem, a nawet soulem. Jednak wartością najcenniejszą jest warstwa tekstowa. Nie czuć w niej przeszło siedemdziesięciu lat, jakie upłynęły od powstania wykorzystanych wierszy, a jednak jest w nich zapisana warszawska historia. Uzupełnieniem jest muzyka, w której współczesne brzmienia łączą się z melodyką ówczesnej Polski. Warto posłuchać, bardzo warto.

Autor: Natalia Zakolska

Pokrewne wątki:

The Rookles wydadzą drugi album

2020-07-04

13 lipca do sklepów trafi nowy album otwockiej grupy The Rookles zatytułowany "Draw The Line".

Czytaj więcej...

Marszałek po raz trzeci

2020-07-04

Marszałek (wcześniej wątpliwie znany jako Pizdudski) skrócił nazwę i rozwinął formę. Ukazała się jego nowa płyta zatytułowana "III".

Czytaj więcej...

Przed czym ucieka Artur Rojek?

2020-07-04

“A miało być jak we śnie”, trzeci singiel z albumu artysty zatytułowanego „Kundel”, który miał swoją premierę w marcu tego roku. W nowym singlu pojawia się gość specjalny – Taco Hemingway.

Czytaj więcej...

Matt Dusk na letnim wietrze

2020-07-04

Matt Dusk prezentuje drugi singiel z nadchodzącej płyty i zaprasza na koncert live, który odbędzie się w najbliższą niedzielę o 20:00.

Czytaj więcej...

David Gilmour powrócił z nowym singlem

2020-07-03

"Yes, I have ghosts" to pierwszy nowy singiel Davida Gilmoura od pięciu lat. Inspiracją dla tego utworu, w którym wystąpiła jego córka Romany była nowa powieść Polly Samson "A Theatre for Dreamers".

Czytaj więcej...

Na Tak wciąż żyje

2020-07-03

Grupa Na Tak zaprezentowała klip do utworu "Sprawdź czy żyję"

Czytaj więcej...

Poezja Baczyńskiego zabrzmi w rocznicę powstania

2020-07-03

Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wyjątkowe wydarzenie muzyczne – album „Astronomia poety. Baczyński” z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.

Czytaj więcej...

Muniek Staszczyk z czwartym singlem z "Syna Miasta"

2020-07-03

„Bo życie jest…” to czwarty singiel z mającego status Złotej Płyty albumu "Syn Miasta" Muńka Staszczyka, wydanego w październiku 2019 roku.

Czytaj więcej...

Bluszcz znowu zakwitnie

2020-07-02

Formacja Bluszcz powraca z nowym singlem. „Mars Volta” to pierwszy utwór zwiastujący trzeci krążek zespołu.

Czytaj więcej...

Requiem Records przypomni Ziemię Mindel Würm

2020-07-02

Latem tego roku do sprzedaży trafi album zapomnianego już trójmiejskiego duetu Ziemia Mindel Würm.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania